Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Kuzey Çıvgın Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Kuzey Çıvgın, Kuzey Çıvgın nedir, Kuzey Çıvgın hakkında bilgiler, Kuzey Çıvgın yaşam alanları, Kuzey Çıvgın bakımı, Kuzey Çıvgın özellikleri, Kuzey Çıvgın beslenmesi

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Kuzey Çıvgın Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse Kuzey Çıvgın Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

Kuzey Çıvgın Kuşları Nedir

Kuzey çıvgını, ötleğengiller familyasına ait bir ötleğen türüdür.

Kuzey Çıvgın Kuşları Hakkında Bilgiler

Başı küçük ve yuvarlak, gagası küçük, bacakları ince ve siyahımsıdır. Üst tarafı soluk zeytin yeşili, alt tarafı sarımsıdır; gençlerinin alt tarafları daha sarıdır. Gözünün üzerinde açık renk bir çizgi vardır (gencinde bu çizgi daha güçlüdür). Kendine özgü ince ve beyaz göz halkası gözaltında belirgindir. Kuzey ve doğu Avrupa’daki kuşlar daha mat ve daha kahverengidir; Sibirya kuşları daha gri, göz üstleri ve alt tarafları beyazımsı, kanat çizgileri donuk ve açık renktir. Primer projeksiyonu söğütbülbülündekinden daha kısadır. Söğütbülbülüne kıyasla yeşil ve sarı tonlar daha az bulunur. Ondan en iyi sesiyle ayırt edilir.Bacakları koyu renklidir.Sıklıkla aşağı inik olan kuyruğu tanıda kolaylık sağlar.

Kuzey Çıvgın Kuşları Özellikleri

Görünüşte tipik bir çıvgındır, grimsi-yeşil yukarısı ve kirli beyaz aşağısı vardır. Tek kanat barı, en benzer tür olan yeşil çıvgından onu ayırır. O türden daha büyüktür ve daha ağır, daha aşağı alt çenesi karanlık bir uçla, hançer-gibi bir gagası vardır. Yosun, kuru çimen ve tüylerle örülerek inşa edilen kubbeli yuva toprağın hemen üzerinde böğürtlen ve ya yapraklarını dökmeyen çalılıklarda yer alır.Dişi,Nisan sonu Mayıs başında 6-7 yumurta yumurtlar, ve 13 gün kuluçkada yatar. Yavrular 14 gün sonra tüylenir. Yavrular sadece dişi tarafından beslenir.

Kuzey Çıvgın Kuşları Yaşam Alanları

Yuva, alçak bir fundada yerdedir. Ötleğengiller gibi, böcekçildirler. Bu ötleğen, kuvvetle göçmendir; bütün popülasyonları güneydoğu Asya’da kışlarlar. Bu yüzden, ötleğengillerden herhangi birine göre en uzun göçlerden birini bu böcekçil kuş yapar. Suya yakın huş ağacı veya karışık huş ağacı ormanında yaygın bir ötleğendir, Fennoscandia ve kuzey Asya’da görülürler. Onların garantili yerleri Kuzey Amerika’dır, Alaska’da ürerler. Bu tür, batı Avrupa’da bir sonbahar serserisi olarak meydana gelir ve büyük Britanya’da yıllıktır.

Kuzey Çıvgın Kuşları Beslenmesi

Larva,tatarcık gibi küçük böceklerle beslenir.Genelde ağaç gölgelerinde yem arar ama havada da sinekleri yakalar ve yaprakların altındaki böcekleri tutmak için de havada asılı durur.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap