LC Waikiki Ürünlerinde LGBT’yi Çağrıştıran İşaretleri Neden Yasakladı?

lc waikiki, lc waikiki lgbt, lc waikiki lgbt sorunu, lc waikiki lgbt işaretlerini yasakladı, lc waikiki işaretlerini neden yasakladı, lc waikiki lgbt simgelerini neden kullanmayacak, lgbt sembolleri ve anlamları

LC Waikiki, yaptığı açıklamayla artık ürünlerinde LGBT ile ilgili çağrışım yapan renklerin ve sembollerin kullanılmamasıyla ilgili flaş bir karar aldığını açıkladı. Bu açıklamanın ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,  LC Waikiki Yalova Lojistik Merkezi Açılış Töreni’nde, grubun çalışanlarına gönderdiği, “Lütfen ürünlerimizde LGBT çağrışımı yapan işaretleri kullanmayın. Bunlarla ilgili ürünleri üretmeyin. Çünkü bizim hassasiyetlerimiz var” mailinden bahsederek marka yöneticilerini tebrik etti. Peki LC Waikiki LGBT sembollerini neden kullanmayacak, LC Waikiki ürünlerinde neden LGBT renklerini kullanmayacak? İşte tüm merak edilenler yazımızın devamında…

LC Waikiki Ürünlerinde LGBT'yi Çağrıştıran İşaretleri Yasakladı!

LC Waikiki Ürünlerinde LGBT’yi Çağrıştıran İşaretleri Neden Yasakladı?

LC Waikiki, yaptığı açıklamayla artık ürünlerinde LGBT ile ilgili çağrışım yapan renklerin ve sembollerin kullanılmamasıyla ilgili flaş bir karar almış ve bu kararın ardından ülke gündemine deyim yerindeyse adeta bomba gibi oturmuştu. Alınan kararın ardından bir çok kullanıcı çeşitli sosyal medya araçlarından LC Waikiki’yi hedef alarak mağazalarını ve ürünlerini boykot kararı aldı.

LC Waikiki, grup çalışanlarına gönderdiği mail üzerinden; ”Lütfen ürünlerimizde LGBT çağrışımı yapan işaretleri kullanmayın. Bunlarla ilgili ürünleri üretmeyin, çünkü bizim hassasiyetlerimiz var, sorumluluğumuz var.” LC Waikiki çalışanlarına göndermiş olduğu mail ile birlikte artık ürünlerinde LGBT çağrışımı yapan renk ve sembollerin kullanılmayacağını kesin ve net bir şekilde duyurmuş oldu.

LC Waikiki Ürünlerinde LGBT'yi Çağrıştıran İşaretleri Yasakladı!

LC Waikiki Ürünlerinde LGBT’yi Çağrıştıran İşaretleri Yasakladı!

Toplumsal cinsiyet kavramını yerle bir etmeyi amaçlayan, erkek ve kadın arasındaki biyolojik farklılıkları yok sayarak, sapkın ilişkileri meşrulaştıran ve cinsiyetsiz bir toplum hedefleyen LGBT’nin Türkiye’deki faaliyetlerine çok sayıda önemli marka, LC Waikiki’nin almış olduğu flaş kararla boykot nedeniyle sponsor oldu.

LC Waikiki Ürünlerinde LGBT’yi Çağırıştıran Renkler ve Simgeler Nelerdir?

LC Waikiki’nin yasaklamış olduğu LGBT çağırışımı yapan simge ve renklerden bazıları şunlardır;

  • Gökkuşağı
  • Gökkuşağı Bayrağı
  • Biseksüel Bayrağı
  • Ayı Bayrağı
  • Deri Bayrak
  • Tek Boynuzlu At

LC Waikiki Ürünlerinde LGBT'yi Çağrıştıran İşaretleri Yasakladı!

LGBT Sembolleri ve Anlamları Nedir?

Gökkuşağı Bayrağı: Günümüzde birbiriyle bağlantısı olmayan bir sürü gökkuşağı bayrağı kullanılmaktadır. Bunların belki en çok bilinen örneklerinden gay pride’i simgeleyen “gurur bayrağı”dır. Pembe, kırmızı, turuncu, sarı, mor, yeşil tarihinde yeşil, turkuaz, indigo ve mor renkte olabilmektedir. Gurur renkleri olarak da tanımlanabilir. Tüm LGBT’leri sembolize eder.

Biseksüel Bayrağı: Daha fazla görünürlük için ve biseksüel topluluk toplamak için ve bu amaçla bir sembol oluşturmak için, Michael Page tarafından oluşturulan biseksüel gurur bayrağı 1998 yılında oluşturulmuştur. Örnek modeli; gökkuşağı bayrağı olup biseksüel bayrağı eşcinselliği üst kısmında pembe bir şerit, bir mavi heteroseksüellik için alttan şerit ve biseksüellik temsil ortasında mor olan mor, kırmızı ve mavi bir kombinasyonudur.

LC Waikiki Ürünlerinde LGBT'yi Çağrıştıran İşaretleri Yasakladı!

Ayı Bayrağı: 1992 yılında belirli toplumun belirli bireylerinin belli şekillerine anlam vermek için ortaya çıktı. Kahverengi, açık kahverengi, sarı, bej, beyaz, gri, siyah; yedi renk gruplarından oluşmaktadır. Bazıları için, her bandın insan ten rengi ve saç doğal bir renk tonu temsil, fikir sembolik insanoğlunu temsil etmektir. Diğerleri için, renkleri bu ayılar temsil eder. Sol üst köşede bir stilize ayı pençe siyah (versiyonuna bağlı olarak ya da pençe olmadan).

Deri Bayrağı: Tony DeBlase tarafından 1989 yılında tasarlanan deri bayrak deri eşcinsel veya eşcinsel olmayan, genel olarak hareketi sembolize eder. Dokuz tane mavi yatay çizgilerden, beyaz çizgilerden ve ortada siyah bir merkezi şeritten oluşur. Sol üst köşesinde kırmızı kalp amblemi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir