Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Lenf İltihabı Hakkında Bilgiler

0

Lenf İltihabı, Lenf İltihabı nedir, Lenf İltihabı hakkında bilgiler, Lenf İltihabı özellikler, Lenf İltihabı belirtileri, Lenf İltihabı nedenleri, Lenf İltihabı tedavisi, Lenf İltihabı ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Lenf İltihabı hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Lenf İltihabı hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Lenf İltihabı Nedir ? Lenf İltihabı nedenleri nelerdir ?, Lenf İltihabı belirtileri nelerdir ?, Lenf İltihabı tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Lenf İltihabı

Lenf İltihabı Nedir

Adenit, lenf düğümlerinin ya da bezlerinin iltihabi hastalığıdır (lenf bezleri ve düğümleri bedeni enfeksiyona karşı koruyan sistem olan lenfatik sistemin parçalarıdır). Daha nadir adenit nedenleri arasında tüberküloz enfeksiyonu, toksoplazmoz, kedi tırmığı hastalığı da vardır.

Lenf İltihabı Hakkında Bilgiler

Adenit, lenf düğümlerinin ya da bezlerinin iltihabi hastalığıdır (lenf bezleri ve düğümleri bedeni enfeksiyona karşı koruyan sistem olan lenfatik sistemin parçalarıdır). Lenf düğümleri bedende çeşitli yerlerde bulunsa da en sık boyundakiler, koltuk altındakiler ve kasıktakiler enfekte olmaktadır. Genelde enfeksiyona bir bakteri, virüs ya da allerji neden olmaktadır. Çocuğunuzda streptokok enfeksiyonu, enfeksiyöz mononükleoz, tonsillit (bademcik iltihabı) ya da diş apsesi sonrasında adenit oluşabilir. Derideki bir hasardan kaynaklanan enfeksiyon lenf bezlerine yayılarak kasıkta ya da koltukaltında adenit oluşumuna neden olabilir. Daha nadir adenit nedenleri arasında tüberküloz enfeksiyonu, toksoplazmoz, kedi tırmığı hastalığı da vardır.

Lenf İltihabı Belirtileri Nelerdir ?

  • Boyundaki lenf bezlerinin şişmesi
  • Kilo kaybı
  • Koltuk altındaki lenf bezlerinin şişmesi
  • Kasıklardaki lenf bezlerinin şişmesi
  • Deride kızarma
  • Ateş yükselmesi
  • Üst solunum yolu rahatsızlıkları
    adenitte görülebilen belirtilerdendir. Adenit yaş veya cinsiyet fark etmeksizin herkeste görülebilir.

Lenf İltihabı

Lenf İltihabı Tedavisi Nedir ?

Adenit, vücutta gösterdiği belirtiler ve şiddetine göre farklı yöntemlerle tedavi edilir. Lenf bezlerinin fazla büyümediği ve hassasiyetin olmadığı hafif vakalarda antibiyotik kullanımına ihtiyaç yoktur. Lenf bezi küçülene kadar takip etmek yeterlidir. Lenf bezinin büyümeye devam ettiği fakat 3 cm’den küçük olduğu ve enfeksiyonun olmadığı durumlarda oral empirik antibiyotik tedavisi başlanarak küçülme oluncaya kadar izlenir. Lenf bezi 3 cm veya daha büyük ve inflame ise, sellülit varsa ya da sistemik semptom ve bulgular varsa, başlangıç antibiyotik tedavisine cevap vermediyse, lenf bezinden dışarıya doğru bir iltihap akışı başlamışsa sorunlu bölgeye sıcak havlu uygulanarak iltihabın boşalması desteklenir.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap