Ana SayfaBilgi FormuBalıkçılıkLevrek Balığı Yakalama Teknikleri

Levrek Balığı Yakalama Teknikleri

Author

Date

Category

Levrek balığı nasıl Yakalanır, levrek balığı avlama teknikleri, levrek nasıl tutulur, levrek balığı kıyıdan tutma, levrek balığı hangi yem kullanılır, levrek balığı canlı yem çeşitleri, levrek balığı olta bağlama şekli

LEVREK BALIĞI HAKKINDA BİLGİ VE YAKALAMA AVLAMA TEKNİKLERİ

Levrek balığı ülkemizde Marmaris, Karadeniz ve Akdeniz sahillerinde bolca bulunmaktadır. Levrekler ortalama olarak 30-40 cm uzunluğunda ve 8 ila 10 kg aralığında etçil ve yırtıcı bir balık türüdür. Bu etçil ve yırtıcı balıkların tadı da harikulade olduğundan ötürü avcıların gözdesi olan bir balıktır. Levreklerin eti yağsız ve çok lezzetlidir eğer ki taze olarak yenilirse tadına doyum olmaz. Fakat ne var ki levrek balığını avlamak o kadar da kolay değildir. Çok uyanık olan levrekler kolay kolay oltaya gelmezler. Levrekleri avlamak için zamanla çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Levreklerin en çok bulunduğu yerlerin tatlı suyun denizle kesiştiği yerler olduğunu bilen avcılar levrek avı için bu bölgelere yoğunlaşır. Levreklerin bu bölgeyi sevmesinin nedeni ise avlanmayı en çok sevdikleri farelerin bu bölgelerde sıkça görülmesidir.

Tüm bu bilgileri edinen avcıların levrekleri avlamak için hazırlıklarına başlarlar. Levrek avlamak için en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi “rapala” yöntemidir. Rapala canlı balık görünümünde sahte bir balıktır.

Yukarıdaki resmini gördüğünüz rapaladır. Resimde de görüldüğü üzere canlı bir balığı fazlasıyla andıran rapala aynı zamanda ses de çıkarma özelliğine sahiptir bu özelliği sayesinde levreklerin ilgisini çekmeyi başarır rapalanın sesini duyunca gerçek bir balık sanan levrekler yanına gelirler ve bu balığı izlemeye başlarlar eğer başarılı bir avcı olursanız ve fazla hareket ettirmeden beklemeyi başarırsanız levrek bunun gerçek bir balık olduğuna inanıp hemen atlayacaktır ve de ağınıza düşmüş olacaktır. Bu saatten sonra yapmanız gereken ise yakalamış olduğumuz taze levreği vakit kaybetmeden hazırlayıp yemeye başlamak sizin için en doğrusu olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar