Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Lütfi Doğan kimdir

0

Eski Devlet Bakanı ve Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan, 91 yaşında yaşamını yitirdi.Doğan için TBMM’de tören düzenlendi. Peki Lütfi Doğan kimdir?

Lutfi doğan kimdir hayatı

Lütfi Doğan Kimdir Hayatı hakkında kısa bilgiler

Lütfi Doğan, 1927 yılında Karaman’ın Ermenek ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitiminin ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Klasik Şark Dilleri Bölümü’nden mezun olan Doğan, daha sonra Suriye Şam Edebiyat Fakültesinde Arapça ve İslam ilimleri üzerinde çalıştı.

Lütfi Doğan, Ankara bölge vaizliği ve Ankara il müftülüğü yaptıktan sonra Müşavere ve Dini Eserler İnceleme Kurulu azalığı ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığına 1972’de atanan Doğan, 1975’de diğer yönetici arkadaşları ve il müftüleriyle, Türkiye Diyanet Vakfının kurulmasını sağladı.

Diyanet İşleri Başkanlığından ayrılarak, 1976’da Başbakanlık uzman danışmanlığı görevini üstlenen Doğan, 1977 seçimlerinde Malatya’dan milletvekili seçildi. Doğan, bu seçimler sonrasında kurulan hükümette Diyanetten sorumlu Devlet Bakanı oldu.

Lütfi Doğan, 23 Ocak 2018 gecesi 91 yaşında hayatını kaybetti.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap