Macar Urban kimdir, Şahi Topu Hakkında Bilgiler

0

Macar Urban Hayatı , Fatih Sultan Mehmed döneminde görev yapmış olan bir mühendistir. Şahi toplarının yapımında görev yapan Macar Urban kimdir, nasıl ölmüştür, İstanbul’un fethinde görevlendirilen topçular kimlerdir, Şahi topu nedir, nasıl dökülmüştür?

Şahi topu

Macar Urban kimdir?

Macar asıllı mühendistir. Çok iyi bir top döküm ustası olmasına rağmen, balistik konusunda bir bilgisi bulunmamaktaydı. Urban, bir rivayete göre İstanbul’un fethinden önce Doğu Roma’ya hizmet eden bir top dökümcüsüdür. Aldığı ücretin artırılmasını ister. İsteğine cevap verilmemesi nedeniyle Kostantiniyye’den kaçarak, Osmanlı Devleti’nin hizmetine girmiştir. Diğer bir görüşe göre ise Doğu Roma zindanlarından lağımcılar tarafından kurtarılmıştır.

Macar Urban kimdir

Fatih Sultan Mehmed döneminde top dökümü önemli bir aşamaya gelmiştir. Fatih Sultan Mehmed, İstanbul’un fethi için Mimar Muslihiddin Ağa, Saruca Sekban ve Macar Urban’a devrin en büyük topu olan Şahi Topu’nun dökümü için talimat vermiştir. Topların çizimi Fatih Sultan Mehmed tarafından yapılmıştır. Edirne’de dökülen topların taşınabilmesi için iki parça olarak dökülmüştür. Topların dökümü yaklaşık 3 ay sürmüştür. Topların deneme atışında yakın çevrede bulunan halkın korkmaması için halk tellallar tarafından bilgilendirilmiştir. Edirne’de dökülen toplar Ocak 1452 tarihinde yola çıkarılmış ve 2 ay sonra İstanbul’a getirilebilmiştir.

Macar Urban Nasıl öldü?

İstanbul’un fethinde yapılan topların önemli bir yeri olmuştur. Ateşlenen toplar aşırı ısındığı için topların soğuması gerekiyordu. Bir top günde en fazla 6 veya 7 atış yapabiliyordu. Urban’ın döktüğü büyük top kuşatmasının 10. gününde parçalandı. Topun yanında bulunan Urban patlamada hayatını kaybetti.

Fatih döneminde dökülen toplardan günümüze kadar korunan en büyük top İngiltere’nin Portsmouth şehrinde bulunmaktadır. Fort Nelson Müzesi’nde sergilenmektedir.

Şahi topu nedir, nerededir?

Fatih Sultan Mehmet’in tasarladığı ve İstanbul’u almak için döktürdüğü büyük top “şahi” adını alımıştır. Meşhur topun namlusu 91.5 cm’dir. 680 kilogram ağırlığındaki güllesinin menzili 1200 metredir. Bu toplardan Fatih döneminden bugüne kadar 6 tane top kalmıştır. Bunların en büyüğü İstanbul’da, Boğazlar’da kullanılan “şahi” ise İngiltere’dedir. Diğer 4 top ise Harbiye’deki askeri müze bahçesindedir.

İLGİLİ YAZILAR

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Macar Urban kimdir, Şahi Topu Hakkında Bilgiler

Zağanos Mehmed Paşa Kimdir

Çandarlı Halil Paşa kimdir?

Fatih Sultan Mehmed Han’ın Eşleri Ve Çocukları Kimdir

Fatih Sultan Mehmed Han’ın Hayatı

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.