Malta Köpeği Hakkında Bilgiler

0
1547

Malta köpeği, malta köpeği nedir, malta köpeklerinin özellikleri, malta köpeklerinin bakımı, malta köpekleri hakkında bilgiler, malta köpeklerinin beslenmesi

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Malta Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Malta Köpekleri, doğada bulunan en bilinen köpek türlerinden biridir. Çok eski bir köpek türüdür. Süs köpeği olarak kullanılmaktadır.


Malta Köpeği Nedir

Malta köpeği veya maltiz, yaklaşık 2800 yıl önce Malta’da üretildiği düşünülen bir süs köpeği ırkı. Yetişkinleri yaklaşık 13 cm yüksekliğinde ve 3 kg ağırlığındadır. Uzun beyaz tüylü, sarkık kulaklı, ufak vücutludur. Nazik görünümüne rağmen genelde canlı ve hareketli olan Malta köpekleri oldukça sevecen köpeklerdir.

Malta Köpekleri Hakkında Bilgiler

Parıltılı ipeksi bembeyaz tüyleri ve beyaz tüylerin içinde ışıldayan gözleri ve düğme gibi burnuyla Maltese terrier ilk görüşte insanları kendine hayran bırakıyor. Terrier köpek grubunun en küçük üyelerinden biri olan Maltese terrier ya da diğer ismiyle Malta köpeği köpekler aleminin hem en sevimli hem de en sevilen üyelerinden biri olarak ülkemizde de oldukça ünlü. Maltese terrier cinsi çok eski, öyle ki milattan önce 500’lü yıllara ait bir amforanın üzerindeki köpek resminin Maltese terrier olduğuna inanılıyor. Bu cinsten Antik Yunan ve Roma edebiyatında da bahsediliyor, yani Maltese gerçekten çok eski bir köpek cinsi. Maltese terrierin bir spitz köpeğinden geliştirildiği düşünülse de bu bilgi kesin değil. Bu arada ünlü filozof Aristotales’in de Maltese terrier ırkından bahsettiği biliniyor. Yani Malta teriyeri kesinlikle en eski oyuncak köpek cinslerinden biri.

Malta Köpeklerinin Özellikleri

Alt kürkü yoktur ve tüyleri kıvırcık olmaz. Malta köpeklerinin tüylerinin toplam uzunluğı 22-23cm’a kadar ulaşabilir. Kulakları uzun ve aşağı doğru düşük bir haldedir. Kulakları ve kuyruğu da uzun beyaz tüyleriyle kaplıdır. Göz yapısı koyu renkli ve yuvarlaktır. Burun kısımlarının ucu hafif sivridir ve genellikle malta köpeklerinin burnu siyahtır. Alınları belirgindir. Maltese Terrier cinsi köpekler hiperaktif bir yapıya sahiptirler. Fakat yavru maltese terrier köpekler günde 18 ile 20 saat kadar uyuyabilirler. Büyümelerine orantılı olarak uyudukları süre de azalacaktır. Yetişkin maltese terrier köpekler ise günde 12 ile 14 saat uyurlar. Uykusunu alamayan bu köpekler huysuz olabilir, normale oranla daha çok havlayabilir. Köpeğinizin uykunu iyi alması için birkaç önerimiz var.

Malta Köpeklerinin Bakımı

Tüy dökmedikleri için ölü tüyler fırçalanarak giderilmelidir. Çok fazla tarama yapmaya gerek yoktur. Göz çevresindeki rahatsız edici kıllar temizlenmelidir. Bakımın daha iyi olabilmesi için bazıları 1-2 inch uzunluğunda tüylü olacak şekilde traş edilir.Bazıları ise tüylerinin birbirine dolaşmaması için sarılırlar. Normal ömür süresi 12-14 yıldır ancak bazıları 18 yıl yaşayabilirler.

Malta Köpeklerinin Beslenmesi

Yeni doğan bir yavru serbest şekilde, acıktıkça ve emmek istedikçe beslenebilir. Mama veya süt takviyesi verilse de gün içinde 6-8 kez besleme yapılabilir. Bunun nedeni yavrularda hipoglisemi nöbetlerinin olabilmesidir. 8 ile 12 haftaya kadar sıkça kan şekerleri düşer. Bu süreç daha sonra son bulur ve normal beslenmeye başlayabilirsiniz.
12 haftadan sonra 9 aylık olana kadar 3 öğün beslenme prensibine geçmelidir. Aksi taktirde obezite ile karşılaşma durumu olur. 3 öğünü evde olmadığınız dönemlerde de bırakabilirsiniz.
Vereceğiniz mama miktarını bir kilogram başına 55 kalori bir yetişkin için idealdir. Daha erişkin olanlar ve hareketsiz olanlar için bunu 45 kalori olarak hesaplayabilirsiniz. Bu hesabı yaparken hazır mamaların gram/ kalori değer tablosunu dikkate alabilirsiniz.
1-2 kilo civarında olan bir Maltese için ¼ ya da ½ fincan olabilir. 2 kilodan daha ağır olanlar için 1/3 bardak ya da ¾ bardak verilebilir.

Malta köpeği özellikleri
Malta köpeği hakkında kısa bilgiler

Malta Köpeklerinin Fiyatları

Malta köpeklerinin fiyatı 700 lira ile 4000 lira arasında değişmektedir.

Maltese Terrier Köpeği Özellikleri ve Bakımı Hakkında 10 Bilgi

1. Maltese Terrier köpeği yaklaşık 3000 yıl önceye dayanan geçmişi ile bir hayli eski bir köpek ırkıdır. Eski zamanlarda farklı amaçlar için kullanılsa da günümüzde mükemmel bir süs köpeği olarak ailelerin en yakın dostu olmayı başarmıştır.

2. Malta köpeğinin kabul edilen tek rengi beyazdır. Oldukça yoğun astarı ile adeta uzun saçlara sahiptir. Bazı sahipleri köpeklerini toka veya taç gibi aksesuarlar takarak süslemektedir.

Malta Terrier kopeginin nasıl beslenir
Malta köpeği fiyatı ve özellikleri

3. Maltese Terrier köpeğinin en belirgin kişilik özellikleri; “uysal, sevecen, haya dolu, korkusuz, iyi huylu, cesaretli, oyuncu, zeki ve nazik” yapısıdır. Tüm bu özellikleri ile Malta köpeği mükemmel aile hayvanı olarak sahiplenilmektedir.

4. İyi beslenmiş Malta köpeği ortalama 3 ile 4 kilogram ağırlığına sahip olup vücut ölçüsü erkeklerde 21 ile 25 cm iken dişilerde 20 ile 23 cm aralığındadır.

5. Her daim kaliteli köpek mamasıyla beslenmesi gereken Maltese köpeği, uygun diyet ve düzenli egzersiz programlarıyla yaşam kalitesi artmaktadır. Türün ortalama yaşam beklentisi 12 ile 15 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Kalıtsal hastalıkları taşıması durumunda ömrü kısadır.

Malta Terrier kopegi özellikleri
Malta Terrier kopegi özellikleri ve bakımı hakkında 10 bilgi

6. Malta köpeği sahibine karşı her daim sadık ve sıcak kanlı olması ile bilinmektedir. Ayrıca bu tür, çevresini nasıl memnun edebileceği konusunda bir hayli ustadır.

7. Bu köpekler özellikle soğuk alanlarda çabucak üşüme eğilimindedir. Zeminin ıslak ya da serin olması kolaylıkla hastalanmasına sebep olabileceği gibi bir çok Maltese Terrier köpeği sahibi güzel kıyafetlerle hem köpeğin sıcak kalmasını hemde sevimli görünmesine destek olmaktadır.

Maltese Terrier kopegi özellikleri
Maltese Terrier kopegi bakımı

8. Oldukça küçük ve narin olmasından dolayı Maltese Terrier köpeği daha küçük çocuklu aileler için önerilmemektedir. Çocukların sıklıkla bu köpekleri sıkıştırması ve yorması Malta köpeğini bir hayli bunaltmaktadır.

9. Bazı Malta köpekleri kalıtsal hastalıklara sahip olabilmektedir. En sık görülen sindirim sistemi sorunları ve diş problemleri olarak bilinmektedir. Bu sebeple tükettiği gıdalar çok önemlidir. Ayrıca rutin veteriner kontrolü gerektirmektedir.

10. Sağlıklı bir Malta köpeği sahiplenmek istiyorsanız türün kalıtsal hastalıklara sahip olmadığını gösteren tüm testlerin yapılmış olmasından emin olunuz. Beraberinde bu türün profesyonel yetiştiriciler tarafında kaliteli pet shop mağazasından alınması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here