Ana SayfaEĞİTİMMart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Author

Date

Category

mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır ile ilgili kompozisyon, mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır ile ilgili kompozisyon örnekleri, mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır ile ilgili kompozisyon, 2021 mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır ile ilgili kompozisyon örnekleri, mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır ile ilgili kısa kompozisyonlar, mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır ile ilgili kompozisyon ödevleri, mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Mart ayının başlarında kış mevsiminin etkisi fazlayken, sonlarına doğru gidildiğinde yaz mevsiminin etkileri daha fazla olmaktadır. İnsanlar bu ayda nasıl giyineceğini ya da havanın nasıl olacağını çok da fazla kestirememektedir. Bu nedenden dolayı Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır atasözü söylenmiştir.

Mart ayının havası değişkendir, bugün sıcakken yarın soğuk olur. Sıcak havalar gelip geçici olduğu gibi ani değişimlerden dolayı insanları pişman edebilir. Sıcak havaya güvenirken soğuklar bastırarak hastalıklara da sebep olur. Mevsimler değişim gösterir ancak halen etkisini sürdürebilir. Yazdan kalma günlerde yaşanması kaçınılmazdır. İlkbahar olması ilk ayından kışın özellikleri halen görülür. Soğuklara karşı dikkatli olmak gerekir, ne zaman mart ayı biter o zaman kazma kürek yakmaktan kurtuluruz. Sobalarını kaldıran insanlar soğuklarda kazma kürek yakmaya başlarlar.

Atalarımız uzun yıllar boyu mart ayının soğuk, fırtınalı ve bazen de kar yağışlı geçtiğini tecrübe ettikleri için, mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır demişler. Gerçekten de atalarımız bu sözü söylemekte çok haklıdır. Çünkü mart ayında birçok fırtına oluyor. Bazen hava ayaz oluyor.

Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Mart ayı ilkbaharın müjdesi olarak bilinir bilinmesine ama gel gör ki durum pekte öyle değildir aslında.

Özellikle son yıllarda mevsimler birbirine karışmış, yazlar sonbahara, kışlar ilkbahara dönmüş bir durumdayken bu söz tamda anlamını yitirmek üzereydi. Kışın o çetin geçen günlerinden sonra Şubat ayında sakinleyen havaya aldananlar Mart ayında nerdeyse yazlıkları çıkarmaya hazırlanırken hiç ummadıkları bir sürprizle karşılaşırlar.

Oh bee yaz geldi diye düşünürken Martın o soğuk yüzüyle karışlaşınca ne yapacağını şaşır insan çünkü öyle bir gelmiştir ki kış, hazırlıksızsanız yandınız demektir. Bu durumda hemen atasözümüz devreye girer işte; “Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır” Bu senede kelimenin tam manasıyla öyle oldu işte. Günlük güneşlik geçirilen bir kışın ardından gelen Mart tüm yurdu esir etti kendisine.

Atalar birşeyler biliyor ki söylüyor değil mi? Bundan sonra belki daha hazırlıklı karşılarız atasözlerine konu olmuş Mart ayını

Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar