Mavi Vatan Nedir?

Mavi Vatan Nedir?

23 Eylül 2020 0 Yazar:

Mavi Vatan, Mavi Vatan Nedir, Mavi Vatan hakkında bilgiler, Mavi Vatan anlamı nedir, Doktirin, Doktirin Nedir, Doktirin hakkında bilgiler, Mavi Vatan Doktirini, Mavi Vatan ne anlama geliyor, Mavi Vatan neden önemli, Mavi Vatan olayı nedir, Mavi Vatan projesi, Mavi Vatan Sınırları, Mavi Vatan Sınırları nerelerdir, Mavi Vatanın önemi

 

Mavi Vatan, Türkiye’nin Karadeniz, Ege ve Akdeniz’deki deniz politikalarını şekillendiren bir doktirin olarak biliniyor. Doktirin 2015 yılından sonra Ülkemizin deniz alanlarındaki aktif ve askeri güce dayalı politikasının temellerini oluşturmaktadır. Son günlerde çok  gündeme gelen konulardan biri olan Mavi Vatan hakkında merak ettikleriniz  bu yazımızda…

Mavi Vatan Önemi Nedir?

Mavi Vatan Nedir?

Mavi Vatan Türkiye’nin deniz yetki alanları demek. Bu deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerinin korunması demek.  Mavi Vatan, Türkiye’nin Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’deki sınırlarını belirleyen bir kavramdır. Türkiye’nin farklı hak ve egemenliğini içeren deniz alanlarının bütünüdür. Mavi Vatan, 2015 sonrası Türkiye’nin deniz alanlarındaki aktif ve askeri güce dayalı stratejisinin temelini oluşturmuştur.

 

Mavi Vatan’ın Önemi Nedir?

Mavi Vatan, 2015 sonrası Türkiye’nin deniz alanlarındaki aktif ve askeri güce dayalı stratejisinin temelini oluşturmuştur. Dış politikanın militarizasyonu ve askeri güç kullanımının diplomasiden öne çıkartılması, Türkiye’nin savunmasının sınır ötesi alanlardan başlatılması ve bu stratejiyi uygulamaya yönelik bir askeri endüstriyel kompleksin geliştirilmesi ile karakterize edilmiştir.

Mavi Vatan Önemi Nedir?

Mavi Vatan Neden Gündeme Gelmişti?

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, hidrokarbon arama çalışmalarına devam etmek üzere Kıbrıs açıklarına doğru yola çıkacağı bildirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için Akdeniz’de ve Karadeniz’deki çalışmaların aralıksız devam edeceğini bildirdi. Paylaşımında Oruç Reis’in fotoğrafına yer veren Dönmez, “MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz, Akdeniz’deki yeni görevi için Antalya’dan demir alarak, çalışma yapacağı alana ulaştı. 83 milyon arkanda Oruç Reis. Rast gele.” ifadelerini kullandı.

Mavi Vatan Önemi Nedir?

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •