Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Mazbata Nedir -Mazbata Kimlere Verilir ?

0

Mazbatanın Anlamı nedir? ,Mazbata kimlere verilir,mazbata örneği nedir ,mazbata nedir hukuk,mazbata nedir ptt,milletvekillerinin seçildikten sonra aldıkları mazbata nedir,mazbata örneği,mazbata töreni,mazbata töreni ne demek,mazbata ne zaman verilecek 2019,mazbata ne zaman alınır,

Mazbata örneği

Mazbata kimlere verilir

MAZBATA NEDEMEKTİR?

Arapça kökenli olan Mazbata, Osmanlı döneminden bu yana kullanılıyor. Resmî yazışmalarda ‘tutanak’ olarak adlandırılan kelime, günlük dilde ‘mazbata’ şeklinde kullanılıyor.

Mazbata kelimesi, daha çok genel seçimlerin ardından duyulsa da yalnızca milletvekilleri mazbata almıyor. Cumhurbaşkanı, belediye başkanları, Danıştay, Sayıştay ve Yargıtay üyeliği gibi görevlere seçilenler de mazbata ile göreve başlıyor.

MAZBATA KİMLERE VERİLİR?

Mazbatanın verilmesi sadece yerel seçimlere özel bir durum değildir. Öyle ki, cumhurbaşkanı, milletvekilleri, belediye başkanları, danıştay, sayıştay ve yargıtay üyelerine de verilmektedir.

MAZBATA ÖRNEĞİ RESİMLİ

İşte merak edilen mazbata örneği…


Mazbata Nedir ?

Arapç kökenli bu kelime, Osmanlı’dan beri kullanılıyor. Resmi yazışmalarda ‘tutanak’ olarak adlandırılan kelime, günlük dilde ‘mazbata’ şeklinde kullanılıyor.

Mazbatada, milletvekilinin adı, doğum yeri, mesleği gibi bilgiler yer alıyor.

  • Üç nüsha olarak düzenleniyor.
  • Bir nüshası vekile veriliyor, biri YSK’ya gönderiliyor, diğeri ise il seçim kurulunda kalıyor.
  • Vekiller, seçildiklerine dair bu belgeyi, il seçim kurullarından alıyor.
  • Belgede il seçim kurulu başkanı ve üyelerinin imzası bulunuyor.
  • Mazbatasını alan vekil Meclis’te kaydını yaptırıyor.
  • Ardından milletvekili olduğuna dair kimlik kartını alıyor.

Mazbata kelimesi, daha çok genel seçimlerin ardından duyulsa da yalnızca milletvekilleri mazbata almıyor. Cumhurbaşkanı, belediye başkanları, Danıştay, Sayıştay ve Yargıtay üyeliği gibi görevlere seçilenler de mazbata ile göreve başlıyor. Saltanatın kaldırılmasının ardından halife seçilen Abdülmecid Efendi’ye de Büyük Millet Meclisi tarafından mazbata verilmiş. cokiyiabi.com Yeni halifeye mazbatasını, dönemin Kırşehir milletvekili Müfid Efendi başkanlığındaki heyet kırmızı bir atlas kese içinde sunmuş.

MAZBATA NEREDEN ALINIR?

Mazbata Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından cumhurbaşkanı, vekillere, belediye başkanlarına, danıştay, sayıştay ve yargıtaylara verilmektedir.

Mazbata
Tutanak.

Türkçe mazbata kelimesinin İngilizce karşılığı.

official report (signed and submitted by a committee or group).

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap