Mehmet Cengiz Kimdir?

0
271

Mehmet Cengiz kimdir,Mehmet Cengiz nereli,Mehmet Cengiz eşi kim ,Mehmet Cengiz Biyografisi,Mehmet Cengiz oynadığı filmler,Mehmet Cengiz hangi dini benimser, Mehmet Cengiz hakkında kısa bilgiler, Mehmet Cengiz yaşı kaç,Mehmet Cengiz ne zaman doğdu,Mehmet Cengiz boyu kaç, Mehmet Cengiz göz rengi nedir,Mehmet Cengiz, Mehmet Cengiz hakkında merak edilenler, Mehmet Cengiz çocuğu var mı,Mehmet Cengiz hakkında notlar,Mehmet Cengiz hakkında kısa notlar, Mehmet Cengiz hakkında bilinmesi gerekenler

Bugün sizlere,Mehmet Cengiz hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

 

Mehmet Cengiz Nereli?

Mehmet Cengiz Kimdir?

Mehmet Cengiz,1961 yılında Rize‘nin Kalkandere İlçesinde doğmuştur. Aslen Rizelidir. Ekrem Cengiz ve Asım Cengiz adında kardeşi vardır. Çaykur Rizespor’un Onursal Başkanıdır.

1980 yılında kardeşi Ekrem Cengiz ile birlikte Cengiz İnşaat‘ı kurdu. Otoyol, köprü, tünel, enerji, maden, turizm ve baraj, liman, metro, demiryolu, havalimanı, boru hatları ve telekomünikasyon işleri ile turizm tesisleri ve konut yapımında faaliyetlerini sürdürmektedir. 1980’de altyapı, taahhüt işleriyle başladığı iş yaşamını 1990’larda turizm yatırımlarıyla devam etti. 1995 yılında turizm alanında da yatırım yaparak; Le Jardin Resort Hotel, Sungate Port Royal Resort Hotel işletmelerini açmıştır. Bugün 12 şirketten oluşan Cengiz Holding, inşaat, turizm, madencilik, enerji, sigorta ve havacılık sektörlerinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Antalya Beldibin’de kurulan dünyanın sayılı büyük otellerinden Sungate Port Royal Resort Hotel, Türkiye’nin ilk 7 yıldızlı otelidir.2004 yılında da Eti Bakır A.Ş.’yi özelleştirme kapsamında bünyesine kattı. 2005’te de Eti Alüminyum’u bünyesine kattı.

 

Mehmet Cengiz Nereli?

1980 yılında kardeşi Ekrem Cengiz ile birlikte Cengiz İnşaat‘ı kuran Cengiz; Otoyol, köprü, tünel, enerji, maden, turizm ve baraj, liman, metro, demiryolu, havalimanı, boru hatları ve telekomünikasyon işleri ile turizm tesisleri ve konut yapımında faaliyetlerini sürdürmektedir. Mehmet Cengiz,1961 yılında Rize‘nin Kalkandere İlçesinde doğmuştur. Aslen Rizelidir.

Mehmet Cengiz’in Serveti Nedir?

İstanbul Havalimanı başta olmak üzere inşaat, otoyol, köprü, tünel, enerji, sigorta, havacılık, maden, turizm, baraj, liman, metro, demir yolu, turizm tesisleri alanlarında faaliyet gösteren Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding, Türkiye’nin ilk 10 firması arasında gösteriliyor.

 

Mehmet Cengiz Türkiye’de İlk 7 Yıldızlı Oteli Açtı

Mehmet Cengiz, 1990’larda turizm yatırımları yaptı. 1995 yılında Le Jardin Resort Hotel, Sungate Port Royal Resort Hotel işletmelerini açtı. Bugün 12 şirketten oluşan Cengiz Holding, inşaat, turizm, madencilik, enerji, sigorta ve havacılık sektörlerinde faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’nin ilk 7 yıldızlı otelinin sahibidir. 2004 yılında da Eti Bakır A.Ş.’yi, 2005’te de Eti Alüminyum’u bünyesine kattı. Mehmet Cengiz, Limak ve Kolin ortaklığı ile Akdeniz, Uludağ ve Çamlıbel elektrik dağıtım şirketinin de sahibidir. Limak ve Kolin’in yanı sıra Kanyon ve MaPa ile birlikte 3. Havalimanı ihalesini kazandı. 

Mehmet Cengiz Nereli?

Mehmet Cengiz’in Oğlu’nun Karıştığı Kaza

Üsküdar Kısıklı’da Musa Akan’ın ölümüyle sonuçlanan kazayla ilgili 15 yıla kadar hapsi istenen Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in oğlu Ahmet Cengiz’in (32) yargılandığı dava karara bağlandı. Anadolu Adalet Sarayı Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, 1 Temmuz 2015’de meydana gelen kazada motokurye Ayhan Mutlu’nun dikkatsizlik sonucu yolcu indirip bindiren minibüse çarptığı, Cengiz’in de onu çok yakından takip ettiği ve hızını da ayarlamadığı için devrilen motosikletten düşen Musa Akan ve Ayhan Mutlu’ya çarptığı, kusurlu olduğu belirtildi. Cengiz için 2 – 15 yıl, Mutlu için 2 – 6 yıl hapis cezası istendi. Savcılık, Ahmet Cengiz’i cipi ile motokuryeyi fazla yakından ve hızlı gitmekle suçlasa da, mahkeme ölümlü kazada kusuru olmadığı gerekçesiyle ünlü işadamının oğlu için beraat verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here