Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Menenjit Hakkında Bilgiler

0

Menenjit, Menenjit nedir, Menenjit hakkında bilgiler, Menenjit özellikler, Menenjit belirtileri, Menenjit nedenleri, Menenjit tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Menenjit hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Menenjit hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Menenjit Nedir ? Menenjit nedenleri nelerdir ?, Menenjit belirtileri nelerdir ?, Menenjit tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Menenjit

Menenjit Nedir

Menenjit mikropların beyin zarını ve beyini enfekte etmesi sonucunda oluşan hastalık tablosudur. Mikrobun tipine göre hastalığın seyri ve tedavisi değişebilmektedir. Bakteriyel menenjit erken evrede tedavi edilmediğinde başta işitme kaybı, beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir hastalık tablosudur.

Menenjit Hakkında Bilgiler

Birincisi çok tehlikelidir ve aniden başlar, baş ağrısı, şok tablosu ve bütün vücutta çürüğe benzer morluklar oluşabilir. Bazen 12 saat gibi kısa sürede ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle acil tedavi çok önemlidir. Meningokok menenjiti bulaşıcıdır ve hastayla teması olan hasta yakını ve sağlık çalışanlarının antibiyotikle korunmasını gerektirir. İkinci ve daha sık görülen tipi olanlar; bir iki günlük nezleye benzer şikayetler ile hastalık tablosu ortaya çıkar. Beraberinde şiddetli baş ağrısı, kusma ve döküntü olabilir. Tanı belden, beyin – omurilik sıvısının alınması ve mikropların görülmesiyle konur. Pnömokok menenjiti denilen menenjit genelde 45 yaşın üstündeki hastalarda daha sıktır. Tehlikelidir ve yüzde 25 hastada birtakım kalıcı hasarlar oluşturabilir. Fazla bulaşıcı değildir, salgın görülmez, koruyucu tedaviye gerek yoktur. Hemofilus influenza menenjiti ise genellikle 4 yaşın altındaki çocuklarda oluşabilir.

Menenjit

Menenjit Belirtileri Nelerdir ?

 • Yüksek ateş,
 • Halsizlik,
 • Baş ağrısı,
 • İştahsızlık
 • Basmakla solmayan döküntü,
 • Ensede ağrı,
 • Başı öne eğememek,
 • Işık hassasiyeti,
 • Sersemlik hissi,
 • Zihin bulanıklığı,
 • Havale geçirme.

Menenjit

Menenjit Tedavisi Nedir ?

Hayati tehdit edebilen bir durum olduğu için tedavi ancak hastane koşullarında sıkı takip altında yapılabilmektedir Bakteri­lerle oluşan menenjitlerde hastalığın olası gidişi tanının zamanlamasına ve tanı ile tedavi arasında geçen süreye bağlıdır. Her geçen saatin bile büyük önem taşıdığı bu hastalıkta tanının bir an önce konulup teda­viye başlanılması çok önemlidir. Uygun antibiyotik se­çimi için gerekli olan laboratuvar testle­rinin hemen sonuç vermemesi nedeniy­le, menenjitlerin büyük çoğunlukla en sık hastalık yapan mikroplar düşünülüp tedavi buna göre düzenlenir.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap