Anasayfa » SAĞLIK » Mesane Kanseri Hakkında Bilgiler

Mesane Kanseri Hakkında Bilgiler

Mesane Kanseri, Mesane Kanseri nedir, Mesane Kanseri hakkında bilgiler, Mesane Kanseri özellikler, Mesane Kanseri belirtileri, Mesane Kanseri tedavisi, Mesane Kanseri nedeni, Mesane Kanseri ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Mesane Kanseri hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Mesane Kanseri hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Mesane Kanseri Nedir ? Mesane Kanseri nedenleri nelerdir ?, Mesane Kanseri belirtileri nelerdir ?, Mesane Kanseri tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Mesane Kansei

Mesane Kanseri Nedir

Mesane, idrar kesesi diye isimlendirilen her iki böbrekten idrar yolları (üreterler) vasıtası ile gelen idrarı depolayan küreye benzeyen bir organdır. Bu organın iç yüzeyinden kaynaklanan kötü huylu tümörlere mesane (idrar kesesi) kanseri denir.

Mesane Kanseri Hakkında Bilgiler

Mesane, böbreklerden süzülen idrarı depolayan ve kasılarak idrarın vücut dışına atılmasını sağlayan organımızdır. Mesanenin iç yüzeyi kendisine özgü bir hücre tabakasıyla örtülüdür. Mesane kanserlerinin yaklaşık olarak %90’ında, bu özel hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalarak sağlam dokuları işgal ediyorlar. Genellikle 65 yaş üzerindeki kişilerde; idrarda ağrısız kanama ile kendini belli eden mesane kanserinin bilinen en önemli risk faktörü sigaradır. Erkekler, mesane kanseri gelişme olasılığı kadınlara oranla yaklaşık dört kat daha fazladır, ancak mesane kanseri olan kadınlar da erkeklerle aynı semptomlara sahiptir.

Mesane Kanseri Nedenleri Nelerdir ?

Mesane kanseri, mesane içindeki hücreler anormal olarak büyümeye başladığında gelişir. Mesane kanserine neyin neden olduğu her zaman açık değildir ve mesane kanseri olan bazı kişilerin belirgin bir risk faktörü yoktur.

Mesane Kanseri Belirtileri Nedir ?

  • İdrarda kan görülmesi(hematüri): Mesane kanserinde idrarda genellikle sancısız kanama görülür. İdrarda gözle görülebilir kanama olabileceği gibi mikroskop altında görülebilecek tarzda kanama da mümkündür. Kanamalar idrarın tamamında olmayıp kan pıhtıları şeklinde de ortaya çıkabilir. İdrarda görülen kan tümörden başka birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Böbrek taşı veya enfeksiyon gibi farklı hastalıkların idrarda kan görülmesine neden olabileceği unutulmamalıdır.
  • Ağrılı idrara çıkma
  • Sık idrara gitmek
  • İdrarda acillik hissi
  • Pıhtıya bağlı idrar yaparken zorlanma hatta idrar yapamama gibi rahatsızlıklar mesane kanserinin belirtisi olabilmektedir.
Mesane Kansei

Mesane Kanseri Tedavisi Nedir ?

Hastalığın evresine, tümörün büyüklüğüne ve çeşidine göre mesane kanseri tedavisi yapılır. Mesane duvarının yüzeyinde oluşan düşük dereceli kanser hücreleri sistoskopi le birlikte yapılan TUR (kapalı yöntemle tümörün temizlenmesi) tedavisi ile temizlenebilir. Bu işlemin daha sonra düzenli aralıklarla takip edilmesi önemlidir. Yüksek dereceye sahip tümörlü dokulara TUR işlemi sırasında ilaç da verilebilir. Kas dokusuna kadar ilerleyen ancak diğer dokulara yayılmayan kanser tedavisinde mesane alınması gerekir. Radikal sistektomi denilen bu işlem ile mesane, etrafındaki lenf bezleri ve prostat alınır. İdrarın depolanması için ince bağırsaklar kullanılarak yeni bir idrar kesesi yapılır. Bazı mesane kanser çeşitleri için radyo terapi ve kemoterapi işlemleri yapılır.

Bu yazıyı okuyanlar Ayrıca Bunlarıda okudu.

Kan kanseri Hakkında Bilgiler

Yorum yapın