Anasayfa » EĞİTİM » Mete Han Hakkında Kısa Bilgiler

Mete Han Hakkında Kısa Bilgiler

tarih, tarih hakkında bilgiler, tarih kısa notlar, tarih ipuçları, mete han, mete han hakkında kısa bilgiler, tarih soruları

Geçmişten günümüze Türk Devletleri dünyanın her sahnesinde yerlerini almıştır. Bu sahnede yer alabilmek için büyük stratejiler, donanmalar, teşkilatlanmalar, yayılmacı politikalar ve daha nice unsurlar çok büyük bir öneme sahiptir. Türkiye tarihini araştıracak olduğumuzda bir hayli geniş ve ayrıntılı bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Peki Mete Han hakkında bilgiler nelerdir? Gelin bu soruya cevap bulalım.

Mete Han Kimdir

Mete Han Kimdir?

Tarihte Asya milletlerini tek çatı altında toplayan ilk hükümdar olan Metehan yaşamı boyunca Büyük Okyanus’tan Hazar’a, Keşmir’den Kuzey Sibirya’ya kadar uzanan büyük bir devlet kurmuştur. Osmanlı tarihçileri tarafından Oğuz Kağan olarak adlandırılan Metehan, M.Ö 234 yılında doğdu.

Mete Han Hakkında Kısa Bilgiler

Mete Han M.Ö 209’da ”onluk sistemi” oluşturarak Türklerde ilk düzenliyi orduyu kuran hükümdar olmuştur. Mete Han’ın kurduğu bu sistem günümüzde bir çok ordu tarafından kullanılmaktadır.

Benzer konulara buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın