Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Metot Oyunculuğu Nedir

0

Rus Tiyatro Oyuncusu Ve Yönetmen Konstantin Stanislavski Tarafından Bulunan, Stanislavski Sistemi Olarak Da Bilinen, Aktörlerin Canlandırdıkları Rol İle Bütünleşmelerine Verilen İsim.


Stanislavski Neden Bu Yönteme İhtiyaç Duydu?
Bu Oyunculuk Sisteminin Temelini Stanislavski Atmıştır. Ancak Daha Sonra, Stanislavski’nin Sistemi Bazı Noktalardan Eleştirilere Tabi Tutulmuş, Gelişmeler Ve Değişimlerle Bugünkü Halini Almıştır. Stanislavski’nin Ne Diye Böyle Bir Yöntem Geliştirmek İstediğini Sorarsanız Eğer, Şu Şekilde İzah Edebiliriz:

O Dönem Tiyatrosu Abartılı Bir Oyunculuk Sistemine Dayanıyordu. Abartılı Jestler, Mimikler, Bağıra Çağıra Konuşmalar… Ne De Olsa Sahnedesin, Kocaman Salon. En Arkadaki Seyircinin Bile Senin Ne Yaptığını, Ne Söylediğini Anlaması Lazım. Gayet De Güzel Bu İşi Senelerce, – Ne Senelercesi, Asırlarca – Götürmüşler.

Sonra Stanislavski Amcam Bakmış Ki Sahnedekilerin Hareketleri Yapmacık, Abartılı, Sahte. Eğer Sanatla Uğraşanlar, Toplumun Aynası Olan Kişiler Bu Şekilde İki Yüzlüyse, Hareketleri Yalansa, İçtenlik Ve Samimiyet Yerine Abartı Varsa, Köylü Ahmet Ağa İle Mehmet Ağa Nasıl Olur Kim Bilir? Bizdeki İmam Cemaat İlişkisi (Tabi Stanislavski Rus Olduğu İçin Ahmet-Mehmet Yerine İvan Ve Boris Demiştir Herhalde).

Konstantin Stanislavski (1863-1938)
Devamında Demiş Ki, Eğer Bu Toplumu Düzeltmek İstiyorsak İlk Önce Sanatı Düzeltmemiz Lazım. Sahneye Çıkan Oyuncular Öyle Yalandan Oynamayacak. Gerçekçi Oynayacaklar. Oynadıkları Rolü Yaşayacaklar.

Stanislavski Sisteminin Dünya Çapında, Hollywood’dan Tut Da İran Sinemasına Kadar Yayılmasının En Büyük Nedeni, Film Endüstrisinin 1920’Li Yıllarda Gelişmeye Başlamış Olmasıdır. Koca Koca Salonlarda, Sahneye Çıkan Oyuncu, Büyük Büyük, Abartılı Hareketler Yapıp, Bağıra Çağıra Konuştuğu Zaman, Pek Dikkat Çekmiyordu. Ama Ne Zaman Ki, İşin İçine Kamera Girdi, İnsanlar Senin Göz Kırptığına Kadar Olan Mimiklerini Yakaladılar, Senin Hareketlerinin Yapmacık Olduğunu Anlayıp Seninle Dalga Geçmeye Başladılar. İşte O Zaman Film Yönetmenleri Bir Şeylerin Ters Gittiğini Anlamaya Başladılar.

Sinemanın Yaygınlaşmasıyla, Stanislavski’nin Amerika’ya Yerleşen Öğrencileri Sayesinde, Metod Oyunculuğu Hızla Yayıldı. Şu Anda, Hollywood’dan Tut Da, İran Sinemasına Kadar, Bütün Dünyada Bu Teknik Kullanılmaktadır.

Mitokondriyel Adem
En Güzel Örneklerinden Birkaç Tanesi Şunlardır
Marlon Brando – The Men

Bu Filmde Karizma Ağabeyimiz Olan Marlon Brando Belden Aşağısı Felçli Olan Bir Gaziyi Canlandırmaktadır. Bunun İçin Kendisi Çekimlerden Önce İki Hafta Boyunca Bir Hastahanede Terapiye Katılmış Ve Tekerlik Sandalyeyi Kullanmayı Öğrenmiştir (Öğrenmekten Kasıt; Yıllardır Kullanıyormuş Gibi Tekerlekli Sandalyeye Hakim Olmak).

Daniel Day-Lewis – Lincoln

Film Çekimi Süresince İletişimde Olduğu Kişilere “Genelkurmay Başkanı” Ya Da Abraham Lincoln’ün Baş Harfi Olan “A” Mahlası İle Mesajlar Göndermiş. Ayrıca Set Ekibindeki Kişilere Çekimler Süresince Kendisine “Sayın Başkan” Olarak Hitap Etmelerini Rica Etmiş.
Daniel Day-Lewis Sadece Lincoln Filminde Karakter İle Bütünleşmeyi Yapmamıştır. Gangs Of New York Filminden Önce Bir Kasaba Çıraklık Yapmış, Yine Aynı Şekilde My Left Foot Filminin Çekimleri Sırasında Tekerlekli Sandalye İle Dolaşmıştır (Bu Adam Üç Tane Akademi Ödülünü Boşa Almadı Yani).

Heath Ledger – The Dark Knight

Joker Karakterini Kendisinden Önce Jack Nicholson Gibi Bir Dev Canlandırdığından Ve Rolünün Hakkını Verebilmek İstediğinden Hayli Çaba Sarf Etmiştir Aramızdan Genç Yaşta Ayrılan Ledger. Role Hazırlandığı Dönemlerde Çevre İle Tüm Bağlantısını Kesmiş, Adeta Kendisini Soyutlamış Ve Meditasyon Yapmıştır. Kendisi Londra’da Bir Otel Odasında Bir Ay Boyunca Oturup Çizgi Roman Okumuş Ve Günlük Hayattan Tamamen Soyutlamıştır Kendisini. Bir Ay Sonrasında İse Karşımıza Psikopat Ruhlu Biri Yani The Joker Çıkmıştır.

Kant Floyd
Oyunculuk Sanatına Dair Temel Olarak Bilmeniz Gereken Her Şey

Oyunculuk Sanatına Dair Temel Olarak Bilmeniz Gereken Her Şey
Tiyatronun Babalarından Stanislavski’nin Esas Olarak Tiyatro Oyunculuğuna Dair Temel Öğretileri, Bizce Tüm Oyunculuk Disiplinleri İçin Aşırı Faydalı Tavsiyeler İçeriyor. Sözlük Yazarı “Tanri Kadini Yarattii”, Oyunculuğunu Geliştirmek İsteyenler İçin El Kitabı Niteliğinde Bir Çalışma Koymuş Ortaya.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap