Ana Sayfa Genel Metot Oyunculuğu Nedir?

Metot Oyunculuğu Nedir?

Author

Date

Category

Metot Oyunculuğu, Metot Oyunculuğu nedir, Metot Oyunculuğu nasıl yapılır, Metot Oyunculuğu kimler yapar, Metot Oyunculuğu hakkında bilgiler, Metot Oyunculuğu tarihi

Sevgili okurlar, sizlere Metot Oyunculuğu hakkında bilgiler vereceğiz. Peki Metot Oyunculuğu nedir, Metot Oyunculuğu nasıl yapılır? Hepsi ve daha fazlası yazımızda.

Rus Tiyatro Oyuncusu Ve Yönetmen Konstantin Stanislavski Tarafından Bulunan, Stanislavski Sistemi Olarak Da Bilinen, Aktörlerin Canlandırdıkları Rol İle Bütünleşmelerine Verilen İsim.

Metot Oyunculuğu Nedir?

Rus Tiyatro Oyuncusu Ve Yönetmen Konstantin Stanislavski Tarafından Bulunan, Stanislavski Sistemi Olarak Da Bilinen, Aktörlerin Canlandırdıkları Rol İle Bütünleşmelerine Verilen İsim.

Bu Oyunculuk Sisteminin Temelini Stanislavski Atmıştır. Ancak Daha Sonra, Stanislavski’nin Sistemi Bazı Noktalardan Eleştirilere Tabi Tutulmuş, Gelişmeler Ve Değişimlerle Bugünkü Halini Almıştır. Stanislavski’nin Ne Diye Böyle Bir Yöntem Geliştirmek İstediğini Sorarsanız Eğer, Şu Şekilde İzah Edebiliriz:

O Dönem Tiyatrosu Abartılı Bir Oyunculuk Sistemine Dayanıyordu. Abartılı Jestler, Mimikler, Bağıra Çağıra Konuşmalar… Ne De Olsa Sahnedesin, Kocaman Salon. En Arkadaki Seyircinin Bile Senin Ne Yaptığını, Ne Söylediğini Anlaması Lazım. Gayet De Güzel Bu İşi Senelerce, – Ne Senelercesi, Asırlarca – Götürmüşler.

Sonra Stanislavski Amcam Bakmış Ki Sahnedekilerin Hareketleri Yapmacık, Abartılı, Sahte. Eğer Sanatla Uğraşanlar, Toplumun Aynası Olan Kişiler Bu Şekilde İki Yüzlüyse, Hareketleri Yalansa, İçtenlik Ve Samimiyet Yerine Abartı Varsa, Köylü Ahmet Ağa İle Mehmet Ağa Nasıl Olur Kim Bilir? Bizdeki İmam Cemaat İlişkisi (Tabi Stanislavski Rus Olduğu İçin Ahmet-Mehmet Yerine İvan Ve Boris Demiştir Herhalde).

Metot Oyunculuğu Tarihi

Konstantin Stanislavski (1863-1938)

Devamında Demiş Ki, Eğer Bu Toplumu Düzeltmek İstiyorsak İlk Önce Sanatı Düzeltmemiz Lazım. Sahneye Çıkan Oyuncular Öyle Yalandan Oynamayacak. Gerçekçi Oynayacaklar. Oynadıkları Rolü Yaşayacaklar.

Stanislavski Sisteminin Dünya Çapında, Hollywood’dan Tut Da İran Sinemasına Kadar Yayılmasının En Büyük Nedeni, Film Endüstrisinin 1920’Li Yıllarda Gelişmeye Başlamış Olmasıdır. Koca Koca Salonlarda, Sahneye Çıkan Oyuncu, Büyük Büyük, Abartılı Hareketler Yapıp, Bağıra Çağıra Konuştuğu Zaman, Pek Dikkat Çekmiyordu. Ama Ne Zaman Ki, İşin İçine Kamera Girdi, İnsanlar Senin Göz Kırptığına Kadar Olan Mimiklerini Yakaladılar, Senin Hareketlerinin Yapmacık Olduğunu Anlayıp Seninle Dalga Geçmeye Başladılar. İşte O Zaman Film Yönetmenleri Bir Şeylerin Ters Gittiğini Anlamaya Başladılar.

Sinemanın Yaygınlaşmasıyla, Stanislavski’nin Amerika’ya Yerleşen Öğrencileri Sayesinde, Metod Oyunculuğu Hızla Yayıldı. Şu Anda, Hollywood’dan Tut Da, İran Sinemasına Kadar, Bütün Dünyada Bu Teknik Kullanılmaktadır.

Mitokondriyel Adem
En Güzel Örneklerinden Birkaç Tanesi Şunlardır
Marlon Brando – The Men

Bu Filmde Karizma Ağabeyimiz Olan Marlon Brando Belden Aşağısı Felçli Olan Bir Gaziyi Canlandırmaktadır. Bunun İçin Kendisi Çekimlerden Önce İki Hafta Boyunca Bir Hastahanede Terapiye Katılmış Ve Tekerlik Sandalyeyi Kullanmayı Öğrenmiştir (Öğrenmekten Kasıt; Yıllardır Kullanıyormuş Gibi Tekerlekli Sandalyeye Hakim Olmak).

Daniel Day-Lewis – Lincoln

Film Çekimi Süresince İletişimde Olduğu Kişilere “Genelkurmay Başkanı” Ya Da Abraham Lincoln’ün Baş Harfi Olan “A” Mahlası İle Mesajlar Göndermiş. Ayrıca Set Ekibindeki Kişilere Çekimler Süresince Kendisine “Sayın Başkan” Olarak Hitap Etmelerini Rica Etmiş.
Daniel Day-Lewis Sadece Lincoln Filminde Karakter İle Bütünleşmeyi Yapmamıştır. Gangs Of New York Filminden Önce Bir Kasaba Çıraklık Yapmış, Yine Aynı Şekilde My Left Foot Filminin Çekimleri Sırasında Tekerlekli Sandalye İle Dolaşmıştır (Bu Adam Üç Tane Akademi Ödülünü Boşa Almadı Yani).

Heath Ledger – The Dark Knight

Joker Karakterini Kendisinden Önce Jack Nicholson Gibi Bir Dev Canlandırdığından Ve Rolünün Hakkını Verebilmek İstediğinden Hayli Çaba Sarf Etmiştir Aramızdan Genç Yaşta Ayrılan Ledger. Role Hazırlandığı Dönemlerde Çevre İle Tüm Bağlantısını Kesmiş, Adeta Kendisini Soyutlamış Ve Meditasyon Yapmıştır. Kendisi Londra’da Bir Otel Odasında Bir Ay Boyunca Oturup Çizgi Roman Okumuş Ve Günlük Hayattan Tamamen Soyutlamıştır Kendisini. Bir Ay Sonrasında İse Karşımıza Psikopat Ruhlu Biri Yani The Joker Çıkmıştır.

Kant Floyd
Oyunculuk Sanatına Dair Temel Olarak Bilmeniz Gereken Her Şey

Oyunculuk Sanatına Dair Temel Olarak Bilmeniz Gereken Her Şey
Tiyatronun Babalarından Stanislavski’nin Esas Olarak Tiyatro Oyunculuğuna Dair Temel Öğretileri, Bizce Tüm Oyunculuk Disiplinleri İçin Aşırı Faydalı Tavsiyeler İçeriyor. Sözlük Yazarı “Tanri Kadini Yarattii”, Oyunculuğunu Geliştirmek İsteyenler İçin El Kitabı Niteliğinde Bir Çalışma Koymuş Ortaya.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Endüstride Polimerlerin Elde Edilmesi ve Kullanım Alanları Nelerdir, Polimer Nedir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan çok sayıda moleküllün kimyasal bağlarla yüksek molekül ağırlıklı bileşikler olan polimer konusuna değinmek istiyoruz. Peki polimer nedir, polimer kullanım...

İndikatör Nedir, İndikatör Çeşitleri Nelerdir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan ph belirteçleri, çözeltinin ph'sına bağlı olarak renk değiştiren karmaşık yapıdaki organik bileşenler yani indikatör konusuna değinmek istiyoruz....

Şarj Edilebilir Piller Nelerdir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan elektrik üretmek için gerçekleşen kimyasal tepkimenin ters akım aracılığıyla eski haline dönüştürülebildiği ve tekrardan elektrik üretecek hale...

Paslanma Nedir, Paslanmadan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan genellikle kimyasal bir etkiyle bir madde üzerinde zamanla oluşan yıpranma ve aşılmaya yol açan paslanma konusuna değinmek istiyoruz....

İnsan Vücudunda Bulunan Tampon Çözeltiler, Tampon Çözeltiler Nelerdir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan zayıf asit ve konjuge bazın veya zayıf baz ve konjuge asitin karışımında oluşan tampon çözelti konusuna değinmek...

Son Yorumlar