Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Mezgeldek Hakkında Bilgiler

0

Mezgeldek nedir, mezgeldek hakkında bilgiler, mezgeldek hangi bölgede yaşar, mezgeldek özellikleri

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Mezgeldek hakkında bahsetmek gerekirse, Mezgeldek nesli tükenmekte olan canlı türüdür. Türkiye’de bu hayvan türünün avlanması yasaklanmış ve koruma altına alınmıştır.

Mezgeldek Nedir

Mezgeldek (Tetrax tetrax), toygiller (Otidae) familyasına ait açıklık alanlarda ve tarlalarda yaşayan bir kuş türüdür. Bu kuş türü tohumlar, böcekler ve küçük canlılarla beslenirler. bir batında 3-5 adet yumurta bırakırlar. Sülünler gibi yaklaşık 45 cm büyüklüğünde ve 90 cm kanat açıklığına sahiptirler

Mezgeldek Hakkında Bilgiler

Dünya çapında nesli tehlikede olmayan fakat yoğun ve bilinçsiz avlanma faaliyetleri sonucu ülkemizde nesli tükenmek üzere olan bir türümüz . Her yıl düzenli olarak Rusya steplerinde üreyen bireyleri göç esnasında gözlemliyoruz . Bölgede avlanmalarını engellemek için Ahmet Karataş hocamızla hazırladığımız raporunda ilgili kurum ve kuruluşlara ilettik . İnşallah 2018 MAK kararlarıyla göç yolları avcılık faaliyetlerine kapatılacak ve mezgeldekler gönül rahatlığı ile bölgede dinlenip göçlerine devam edecekler.Ülkemizde sene boyu görülebilen çok çok nadir bir kuştur. Üreme alanlarının sulu tarıma açılması, değerli bir av türü olarak görülmesi ve denetimsiz avcılık nedeniyle günümüzde görülmesi en zor türlerden biri olarak tanımlanmaktadır.

Mezgeldekler Hangi Bölgede Yaşar

Ova bozkırları, geniş otlaklar ve rahatsız edilmediği takdirde kuru tarım alanları, Düz alanlardan ziyade dalgalı düzlükleri tercih eder. Bulunduğu alanda kendini gizleyebileceği otsu bitkilerden oluşan bir örtüye ihtiyaç duyar. Kışın kıyısal kumsallarda da görülebilir.
Trabzon
Ordu
Samsun
Amasya
Kastamonu
Bolu
Zonguldak
Bursa
İstanbul

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap