Mina Mazzini Kimdir?

Mina Mazzini Kimdir?

11 Eylül 2020 0 Yazar:

Mina Mazzini kimdir,Mina Mazzini nereli,Mina Mazzini eşi kim ,Mina Mazzini Biyografisi,Mina Mazzini oynadığı filmler,Mina Mazzini hangi dini benimser, Mina Mazzini hakkında kısa bilgiler, Mina Mazzini yaşı kaç,Mina Mazzini ne zaman doğdu,Mina Mazzini boyu kaç, Mina Mazzini göz rengi nedir,Mina Mazzini, Mina Mazzini hakkında merak edilenler, Mina Mazzini çocuğu var mı,Mina Mazzini hakkında notlar,Deniz Erten hakkında kısa notlar, Mina Mazzini hakkında bilinmesi gerekenler

Bugün sizlere,Mina Mazzini hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

Anna Maria Quaini veya Mina Mazzini, OMRI, bilinen adıyla Mina, 25 Mart 1940 yılında doğmuştur.İtalyan şarkıcı, televizyon sunucusu, aktris, prodüktör. Mina İtalyan Şarkıcı Gerçek adı Mina Anna Mazzini olan Mina İtalya Lombardiya`da doğmuştur.1950`lerin sonlarında müzik kariyeri başlamıştır.

Mina Mazzini Nereli?

Mina Mazzini Kimdir?

1960’lar ortasından 70’ler ortasına kadar İtalyan televizyonlarında ve pop müziğin dominant isimlerinden biri idi.

Mina Mazzini, 25 Mart 1940 tarihinde Busto Arsizio, İtalya ’da doğmuştur. Ana adı Mina Anna Maria Mazzini ’dır. 1950`lerin sonlarında müzik kariyeri başlayan Mina Mazzini, bir sürü albüm çıkarmıştır.

Ünü İtalya ’yı aşan nadir yorumculardan biri olan Mina Mazzini ’nin hayranları aralarında Barbra Streisand ve Quincy Jones var. Müzik dünyasının büyük isimlerinin arasında yer alan Louis Armstrong, Mina için yıllar önce ‘dünyadaki en iyi beyaz şarkıcı ’ yorumunu yapmış.

1963 senesinde evli bir italyan aktör olan Corrado Pani ile olan birlikteliğinden gebe oluşunu gizlemek istememesi üzerine İtalyan RAI televizyon kanalı kadar yasaklanmış, daha sonraki yıllarda hayranlarının baskısı üzerine bu yasaklanmış kaldırılmıştır.18 Nisan 1963`te oğlu Massimiliano Pani, gazeteci Virgilio Crocco ile yaptığı evlilikten 11 Kasım 1971 de ise kızı Benedetta Mazzini doğmuştur. Bu eşi 1973 yılında bir trafik kazasında ölmüştür.

1989 yılında İsviçre vatandaşlığı elde etti. İsviçreli kardiyolog Eugenio Quaini ile 1981’de nişanlanan Mina Mazzini, 10 Ocak 2006 tarihinde Lugano’da evlendi.

Mina’nın ses tınısı zahmetsizce ayırt edilebilir ve güçlüdür. Şarkılarının genel teması, karamsar sevi hikâyeleri olup genel olarak yüksek dramatik tonlarda açıklama edilmiştir. Usta, 1960’lar baştan başa, özellikle şarkıcı-laf yazarı Lucio BattistiEnnio Morricone‘nin bestelediği serialist “Se telefonando” (1966) yer almaktadır. İkinci şarkı, vatan haricen o kadar fazla şarkıcı kadar uyarlandı. Shirley Bassey, 1973’te Mina’nın “Grande grande grande” şarkısını uyarlayarak şarkının ABDBirleşik Krallık ve diğer İngilizce konuşan ülkelerin müzik listelerinde yer almasını sağladı.

Mina, her ne değin 1978’den daha sonra umumi olarak gözükmese de, az kalsın her yıl yeni albümler yayımlamaya devam etti.

Evlilikleri
60 ’lı yıllarda aktör Corrado Pani ile olan birlikteliğinden Massimiliano Pani (d.1963) adında bir oğlu oldu.
1.eşi, gazeteci Virgilio Crocco (e. 1970–1973) Benedetta Mazzini (d.1971)
2.eşi, kardiyolog Eugenio Quaini (e. 10 Ocak 2006)

Türkçeleştirilmiş şarkılarıda bulunan Mina “Amor Mio”, “Io e te da soli”, “Insieme”, “La mente torna”,”Giorni” gibi şarkıları hit olmuştur. bununla beraber “Vilayet cielo in una stanza”, “Se telefonando”, “E se domani”, “Grande, grande, grande”, “Parole parole”, “L`importante í¨ finire” gibi şarkıları da seslendiren Mina 1961 ’de `Vilayet cielo in una stanza` adlı şarkıyla Amerika Birleşik Devletlerin`de hit olmuştur.

Mina Mazzini ’nin Senza Fiato adlı şarkısı türkçeleştirilip “Son Yolcu” adıyla Ajda Pekkan tarafından yorumlanmıştır. Yeniden “Parole Parole” şarkısı da Ajda Pekkan tarafından “Palavra Palavra” olarak çevrilip okundu.

Mina Mazzini, İsviçre Lugano`da yaşamına devam etmektedir.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •