Mısır Akbabası Hakkında Bilgiler

Mısır Akbabası Hakkında Bilgiler

29 Ocak 2020 0 Yazar:

Mısır Akbabası, Mısır Akbabası nedir, Mısır Akbabası hakkında bilgiler, Mısır Akbabası özellikler, Mısır Akbabası bakımı, Mısır Akbabası beslenmesi, Mısır Akbabası yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Mısır Akbabası hakkında bahsetmek gerekirse Mısır Akbabası, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

Mısır Akbabası Nedir

Mısır akbabası, atmacagiller familyasından Neophron cinsinin tek türü olan Türkiye ve Avrupa’daki en küçük akbabadır. 60–70 cm boyunda, 155–180 cm kanat açıklığındadır. Gövdesi ve kanat örtüleri beyaz, kanat telekleri siyahtır. Leşlerin diğer akbabalardan kalan kısmı ile çöplük ve mezbahalardaki atıklarla beslenir.

Mısır Akbabası Hakkında Bilgiler

125 cm.ye varan boyuyla (gaga-kuyruk ucu arası uzunluk) Türkiye’de görülebilecek en büyük yırtıcıdır. Büyük ölçülerine karşın diğer büyük akbaba türlerimiz olan Kara (Aegypius monachus) ve Kızıl akbabalardan (Gyps fulvus) daha ince ve narin görünümlüdür. Özellikle uçuşta dar ve uzun kanatları, uzun ve kama biçimli kuyruğuyla rahatlıkla ayırt edilebilir. Uçuşta çok iri bir doğan gibidir. Sakallı akbabanın erişkin erkek ve dişi bireyleri arasında görünüş farkı yoktur. Erişkinlerde kanat üstü, sırt ve kuyruk üstü oldukça koyu renklidir. Alt kısımlar turuncudur (Bu turuncu rengi kayalara sürtünerek sağlar.). Göz çevresi siyah olup göz pınarından gaga altına doğru siyah tüyler (sakallar) sarkar. Genç bireylerin üst kısımları koyu kahverengidir. Alt kısımları erişkinlerde olduğu gibi turuncu değil kahverengi tonlarındadır.

Mısır Akbabaları Özellikler

Diğer çoğu akbabadan farklı olarak, sakallı akbabalar kel değildir. Oldukça büyük kuşlardır ve 95–125 cm boyunda, 235–280 cm kanat açıklığındadırlar. Uçuşları sırasında görülen bu özellikleriyle de diğer akbabalardan ayrılırlar. Ağırlıkları 5 ila 7 kg arasındadır. Yetişkinler, kabarık baş ve boyunludur; başta, türe “sakallı” adını veren siyah bir bıyık bulunur. Kuyruk ve kanatlar gridir. Genç bireyler tamamen koyu renktir, ergin tüylerine kavuşması yaklaşık 5 yıl alır. Sakallı akbabalar, kayalıklardaki tiz çığlıklarıyla tanınırlar, bu yüzden de esaret altına alınmaktadırlar. Esaret altındaki bir sakallı akbaba 40 yıl kadar yaşayabilir.

Mısır Akbabalar Yaşam Alanları

Yuvaları dik uçurum kenarlarında bulunur, yuvaya 1 ila 2 yumurta bırakıp, kuluçkaya yatarlar. Yumurtalar bahar başlangıcında çatlar. Yaşam ortamları dağların 500 ila 4.000 metreleri arasındadır. Aralık ile Şubat ortalarında ürer, yuvalarına 53 ila 58 gün arasında çatlayan 1 ya da 2 yumurta bırakırlar. Yumurtaların çatlamasından 106 – 130 gün sonra yavrular uçma denemeleri yapmaya başlar.

Mısır Akbabalar Beslenmesi

Sakallı akbabanın besininin tamamına yakınını leşlerden arta kalan kemikler oluşturur. Kurt (Canis lupus), Boz ayı (Ursus arctos) ve diğer akbabalardan kalan leşlerdeki kemiklerin küçük olanlarını doğrudan yutar.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •