Moa Kuşları Hakkında Bilgiler

Moa Kuşları Hakkında Bilgiler

15 Ocak 2020 0 Yazar:

Moa, Moa nedir, Moa kuşları hakkında bilgiler, Moa kuşlarının özellikleri, Moa kuşlarının bakımı, Moa kuşlarının beslenmesi, Moa kuşlarının beslenmesi, Moa kuşlarının yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Moa Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Moa Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde bulunmayan cins bir kuş türüdür. (Nesli Tükenmiştir)


Moa Nedir

Moalar, Yeni Zelanda’nın ormanlarında ve ovalarında 7 milyon yılı aşkın bir süre yaşadıktan sonra soyu tükenmiş olan uçamayan kuşlardır. Tartışmalı olan tür sayıları uzmanlara göre 13-26 arasında değişen ve devekuşunu andıran bu kuşların boynu uzun, başı küçük, gagası sağlam ve bacakları güçlüydü.

Moa Kuşları Hakkında Bilgiler

Moalar, Yeni Zelanda’nın ormanlarında ve ovalarında 7 milyon yılı aşkın bir süre yaşadıktan sonra soyu tükenmiş olan uçamayan kuşlardır. Tartışmalı olan tür sayıları uzmanlara göre 13-26 arasında değişen ve devekuşunu andıran bu kuşların boynu uzun, başı küçük, gagası sağlam bacakları güçlüydü. Moaların boyutları türlere göre büyük bir değişiklik gösteriyordu.Bazılarının boyu 3 metreyi aşarken, en küçükleri hindiden iri değildi. Derileri kırmızıydı. Koyu renk tüylerinin ya uçları beyazdı ya da ortası sarı çizgili ve kenarları morumsuydu. Başlıca besin kaynakları otlar, tohumlar, meyveler ve yapraklardı. İri moaların 17. yüzyılın sonlarına doğru yok olduğu, küçük yapılı türlerden bazılarının daha uzun süre varlığını sürdürerek 19. yüzyıla ulaştığı sanılmaktadır.

Moa Kuşlarının Özellikleri

Moaların boyutları türlere göre büyük bir değişiklik gösteriyordu.Bazılarının boyu 3 metreyi aşarken, en küçükleri hindiden iri değildi. Derileri kırmızıydı. Koyu renk tüylerinin ya uçları beyazdı ya da ortası sarı çizgili ve kenarları morumsuydu. İri moaların 17. yüzyılın sonlarına doğru yok olduğu, küçük yapılı türlerden bazılarının daha uzun süre varlığını sürdürerek 19. yüzyıla ulaştığı sanılmaktadır.

Moa Kuşlarının Beslenmesi

Moalar soyu tükenmiş ve Yeni Zelanda’ya özgü 7 milyon yılı aşkın bir süre yaşayan uçamayan kuşlardır. Yeni Zelanda’nın ormanlarında ve ovalarında yaşayan tüm zamanların en büyük kuşları olarak kabul ediliyor. Devekuşunu andıran bu kuşların boynu uzun, başı küçük, gagası sağlam bacakları güçlüydü. Başlıca besin kaynakları otlar, tohumlar, meyveler ve yapraklardı.

Moa Kuşlarının Yaşam Alanı

Moa. Moalar, Yeni Zelanda’nın ormanlarında ve ovalarında 7 milyon yılı aşkın bir süre yaşadıktan sonra soyu tükenmiş olan uçamayan kuşlardır.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •