Morluklar Hakkında Bilgiler

Morluklar Hakkında Bilgiler

7 Şubat 2020 0 Yazar:

Morluklar, Morluklar nedir, Morluklar hakkında bilgiler, Morluklar özellikleri, Morluklar belirtileri, Morluklar nedenleri, Morluklar tedavisi, Morluklar ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Morluklar hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Morluklar hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Morluklar Nedir ? Morluklar nedenleri nelerdir ?, Morluklar belirtileri nelerdir ?, Morluklar tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Morluklar

Morluk Nedir

Vücut morluklarının birçok sebebi olabilir. Ekimoz adı da verilen morluk, herhangi bir sebebe bağlı olarak cilt altındaki kılcal damarların hasara uğraması ve kanın cilt altına sızmasıdır.

Morluklar Hakkında Bilgiler

Halk arasında ciltte morarma veya berelenme olarak adlandırılan durum çoğu zaman önemsenmiyor. Oysa başta bacaklarda görülen morluklar olmak üzere vücudumuzun değişik yerlerinde hastalık veya yaşa bağlı olarak morluklar oluşabiliyor. Çoğu zaman dikkate almadığımız morlukların altında ciddi hastalıklar bulunabiliyor. Morluk, herhangi bir sebebe bağlı olarak cilt altındaki kılcal damarların hasara uğraması ve kanın cilt altına sızmasıdır. Çoğu bacak morarması aslında önemsiz, basit bir nedene bağlıyken bazılarında da ciddi sorunların habercisi olabilir.

Morluklar

Morlukların Nedenleri Nelerdir ?

Bacak morluklarının en sık karşılaşılan nedeni fiziksel aktivite veya kaza sonucu oluşan morluklardır. Çarpma, vurma ya da düşme gibi durumlarda gözlenen morarma damar içerisinde bulunan kan, doku veya kas zedelenmesine bağlı olarak oluşabiliyor. Yaşa bağlı olarak oluşan morlukların başında ise güneşe bağlı olarak gelişen bacak morarmaları geliyor. Özellikle yaşlı hastalarda güneş ışınları cilt altına nüfuz ederek burada bulunan damarlara hasar verir bu da morluk oluşmasına neden olur. Yaşlanma sürecinde daha önce olmayan hastalık belirtilerinin görülmesiyle özellikle damar duvarı ve çevresinde ortaya çıkan bozulmalar morarmalara neden olabiliyor.

Morluklar için Neler Yapılmalıdır ?

Morluk şikayetiniz varsa hemen bir doktora başvurmalısınız. Doktora başvurduğunuzda, kan testinin yanı sıra sizden başka testler de isteyebilir ya da sizi farklı bölümdeki doktorlara yönlendirebilir.

Morluklar Nasıl Geçer ?

Morluğun üzerine, birkaç gün boyunca her birkaç saatte bir 15 dakika boyunca buz koymak; iltihaplanmayı ve şişmeyi önleyerek morluğun daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. İltihaplanmayı buzla azalttıktan sonra ılık kompres uygulanabilir. Bu, dokuların kan dolaşımını artırır ve iyileşme sürecini hızlandırır. Morluk, kaldırabileceğin bir uzvunda ise morluğun olduğu yere giden kan dolaşımı azaltmak için morluğu kalp hizasından yukarı kaldır. Bu şişmeyi azaltır ve renk bozukluğunun artması engellenir.

Morluklar

Morlukların Tedavisi

Çoğu morluk endişe nedeni değildir ve kendi başlarına giderler. Evde tedavi iyileşmeyi hızlandırabilir ve sıklıkla yaralanma sonucu oluşan morluklara eşlik eden şişlik ve ağrıları giderir. Ancak bir yaralanmanın 30 dakika içinde başlayan şiddetli morarma, şişme ve ağrı, şiddetli burkulma veya kırılma gibi daha ciddi bir sorun anlamına gelebilir . Vücudunuzda oluşan morlukları iyileştirmek için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur. Bunlar

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •