Ana SayfaOSMANLI İMPARATORLUĞUMURAT HÜDEVANDİGAR HAZRETLERİ TÜRBESİ VE HAKKINDA HERŞEY

MURAT HÜDEVANDİGAR HAZRETLERİ TÜRBESİ VE HAKKINDA HERŞEY

Author

Date

Category

1389 yılında I. Kosova Savaşında şehit düşen I. Murat Hüdavendigar’ın ahşasının defnedildiği türbe, Priştine-Vıçıtırn yolunun sağ tarafında, Priştine’den 6km. uzaklıkta Sultan Murat Hüdâvendigâr’ın kosova ovasında şehit olduğu yerde inşa edilmiştir. Türbenin ilk olarak Yıldırım Beyazıt döneminde yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Bugüne kadar Kosova dışında yaşayan Türklerin ve Müslümanların ziyaretgâhı haline gelen türbe, Balkanlarda bulunan Osmanlı Eserleri arasında büyük öneme sahiptir.  Bugünkü bina 14. Yüzyılda kurulan binanın aslı değildir. Birçok tahribat ve onarımdan geçmiştir. Yöre halkınca bölgede murat Hüdavendigar hayatıTürklük ve Müslümanlığın simgesi olarak kabul görmektedir. Türbe, 1845 yılında Serasker Hurşid Paşa emriyle temelden üste kadar onarım görmüştür.
1989 yılında I. Kosova savaşı’nın 600. yıldönümü kutlamaları nedeniyle, Yugoslavya Devleti tarafından türbenin ve selamlığın onarımı da projelendirilmiştir. Ancak, onarım türbenin badanalanması şeklinde uygulanmıştır. Yapısal bozulmalar ve deformasyonlar nedeniyle yıpranan Sultan Murat Türbesi 2005 yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkısı ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından restore edildi.
II. Abdülhamit döneminde ziyaretçilerin konaklaması amacıyla yaptırılan türbe kompleksi içerisinde yer alan selamlık binası ise 2009 yılında Sultan Murat Hüdavendigar ve Balkanlarda Osmanlı mirası konulu tanıtım ve kültür evi’ne dönüştürülerek hizmete açıldı. Tarihe imza atan restorasyon çalışmalarından birisi daha tamamlanmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar