Murat Ülker Kimdir?

Murat Ülker Kimdir?

1 Ekim 2020 0 Yazar: Mernuş Dündar

Murat Ülker kimdir, Murat Ülker nereli, Murat Ülker Biyografisi, Murat Ülker hakkında kısa bilgiler, Murat Ülker yaşı kaç, Murat Ülker ne zaman doğdu, Murat Ülker boyu kaç, Murat Ülker hakkında merak edilenler, Murat Ülker çocuğu var mı, Murat Ülker hakkında notlar, Murat Ülker hakkında kısa notlar, Murat Ülker hakkında bilinmesi gerekenler, Murat Ülkerin serveti ne kadar

Bugün sizlere, Murat Ülker hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

Murat Ülker Kaç Yaşında?

Murat Ülker, Türk sanayici ve iş adamı. 1959 yılında İstanbul’da doğan Murat Ülker, yiyecek ve içecek sektöründe lider olan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı’dır. $4.8 milyar serveti ile Türkiye’nin en zengin insanıdır. Servetinin kaynağı babasının kurduğu Yıldız Holding’den gelmektedir.

 

Murat Ülker Kimdir?

Murat Ülker, 1959 yılı İstanbul, Türkiye doğumlu Türk sanayici, iş adamı.

Murat Ülker, Kırım Aluşta asıllıdır. Ailesi “Devletler” adıyla bilinirdi. Dedesi Hacı İslam Efendi, Fatih Medresesi mezunu bir muallimdi. Trakya’da yine bir Kırımlı göçmenle evlenen Hacı İslam Efendi, Tekirdağ Saray’da görev yaparken Balkan Savaşları dolayısıyla İstanbul’a, oradan da Kırımdaki yurtlarına geri döndü.

Babası Sabri Ülker de 1920 yılında Aluşta’nın Korbek köyünde doğmuştur. Aile Sovyetler Birliğinin kurulması ile birlikte müslümanlara yapılan baskı nedeniyle 1929’da İstanbula göç etmiştir.1940’lı yıllarda babası Sabri ve amcası Asım’ın girişimciliği ile temelleri atılan şekerlemecilik işi, 1944’te ürettikleri bisküviye Ülker adını vermeleri ile gelişerek devam etmiş, daha sonra Yıldız Holding’e dönüşmüştür.

Bu arada, markaları Ülker namıyla iş çevrelerinde tanındıklarından dolayı iltibasları gidermek için 1954’te ailenin evvelce Berksan olan soyadı değiştirilmiştir .Murat Ülker, Sabri Ülker’in 3 çocuğunun en küçüğüdür. Tıp doktoru Prof. Asaf Ataseven’in kızı Betül Ataseven ile evlidir.

Yahya (d.1993) ve ikiz Mustafa ile Fatih (d.2000) adlı üç oğlu vardır. Yahya, Koç Üniversitesinde ekonomi-işletme tahsili yapmakta iken; Mustafa Özel Üsküdar Amerikan Lisesi’nde ve Fatih Özel Sev Amerikan Koleji’nde, eğitim görmektedir.

Ablası Ahsen, (d. 1950) Ülker yöneticisi Orhan Özokur ile evli olup Ali, Ömer ve Ahmet adlı evlatlara sahiptir. Ağabeyi Ali, (d. 1954) henüz 9 yaşında geçirdiği bir ev kazasında vefat etmiştir. Ailenin tek erkek varisi olarak babasının yerine geçmiştir.

Spora, özellikle basketbola ilgi ve desteği ile tanınan Murat Ülker, 1993’te Ülkerspor Basketbol Kulübü’nün kurulmasında faal bir rol oynamıştır. Ülkerspor, 2006’da Fenerbahçe ile birleşinceye kadar pek çok genç yetenek yetiştirmiş; 4 şampiyonluk, 6 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 3 Türkiye Kupası, ayrıca Avrupa’da Şampiyon Kulüpler Kupası ve Koraç Kupasında çeyrek final gibi başarılara imza atmıştır.

Murat Ülker, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nun isim haklarını 10 yıllığına devralarak Fenerbahçe’ye; basketbol takımının yanında futbol takımına da desteğini sürdürürken; Beşiktaş ve Galatasaray’dan desteğini çekmiştir. Murat Ülker İngilizce ve Almanca bilmektedir.

 

Murat Ülker Kaç Yaşında ve Nerelidir?

Murat Ülker 1959 yılında doğmuş olup 60 yaşındadır. Türkiye’de doğmuştur. Aslen Kırım’da doğmuştur.

Ülkerspor Basketbol Kulübünü Kurdu

Spora, özellikle basketbola ilgi ve desteği ile tanınan Murat Ülker, 1993’te Ülkerspor Basketbol Kulübü’nün kurulmasında rol oynamıştır. Ülkerspor, 2006’da Fenerbahçe ile birleşmiştir. 4 şampiyonluk, 6 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 3 Türkiye Kupası, ayrıca Avrupa’da Şampiyon Kulüpler Kupası ve Koraç Kupasında çeyrek final gibi başarılara imza attı. Murat Ülker İngilizce ve Almanca bilmektedir.

 

Murat Ülker’in Serveti Ne Kadar?

2015 itibarıyla Forbes’in yaptığı araştırmaya göre Ülker, $4.4 milyar servetiyle Türkiye’nin 1., dünyanın ise 369. zengin ismi oldu.

2017’de Forbes’in açıkladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde de 3.7 milyar dolar servetiyle Türkiye’nin 1. zengin kişisi olmayı başardı.

2018 yılında Forbes’in açıkladığı “En Zengin Türkler” listesinde 4.8 milyar dolar servetiyle Türkiye’nin 1. zengin kişisi olarak açıklanmıştır.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •