Mustafa Latif Topbaş Kimdir?

0
352

Mustafa Latif Topbaş, Mustafa Latif Topbaş Kimdir, Mustafa Latif Topbaş Nereli, Mustafa Latif Topbaş Kaç Yaşında, Mustafa Latif Topbaş Evli Mi, Mustafa Latif Topbaş Çocuğu Var Mı, Mustafa Latif Topbaş Hayatı, Mustafa Latif Topbaş  Biyografisi

Bugün sizlere, Mustafa Latif Topbaş hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

Mustafa Latif Topbaş, Bahariye Mensucat A.Ş. adında tekstil sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinin ortakları ve yöneticilerinden biri olarak 1961 yılında iş hayatına başlamıştır. İlerleyen zamanlar da muhtelif sanayi ve ticaret şirketlerinde kurucu ve idareci olarak görev yapmıştır.

Mustafa Latif Topbaş Kaç Yaşında?

Mustafa Latif Topbaş Kimdir?

Mustafa Latif Topbaş, 1944 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Ahmet Afif Topbaş abisidir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş‘la akrabalık ilişkisi yoktur.

1961 yılında tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir aile şirketi olan Bahariye Mensucat A.Ş.’de ortak ve yönetici olarak iş hayatına başladı.

İlerleyen yıllarda muhtelif sanayi ve ticaret şirketlerinde kurucu ve idareci olarak görev aldı. Cüneyt Zapsu ve kardeşi Aziz Zapsu‘nun Al 1994 yılında kurdukları BİM’in kurucu ortakları arasında Mustafa Latif Topbaş da yer aldı ve İdare Meclisi Başkan Vekili olarak görev üstlendi. 2005 yılından itibaren İdare Meclisi Başkanlığı, Ocak 2010’dan itibaren ise İcra Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

1996 yılında, Mustafa Topbaş, Ülker ailesi ile ortak Ak Gıda‘yı kurdu. Mustafa Latif Topbaş, ayrıca Bahar Su, Sakarya, Natura, Karma ve Link Gıda, Seher Gıda, Link Gıda ile Cola-Turca’nın da ortakları arasındadır.

BİM’in hedefi maliyetleri minimum seviyeye indirerek, tüketiciye en ucuz ürünü sunmaktı. Bu amaçla düşük gelirli mahallelerde mağazalaşmaya başlayan BİM, tüketicinin ilgisiyle bugün başarılı bir iş modeli haline geldi. Zapsu ailesi 2003 yılında BİM hisselerini sattı. BİM 1994 yılında 21 mağaza ile işe başladı 2013 yılında 2009 mağaza sayısına ulaştı.

BİM 2005’te 496 milyon dolarlık piyasa değeri ile halka açıldı.

BİM’in sermayesinin yüzde 26.49’una sahip olan Mustafa Latif Topbaş, 2009 yılında Forbes’in “en zengin 100 Türk” listesinde 25. sıraya yükseldi.

2010 yılında Sabancı Grubu’ndan satın aldığı Marsan Gıda’yı (GıdaSa) dünürü Ülker Grubu’na sattı. Piyale, Luna, Saka Su gibi markalara sahip olan Marsan Gıda, bundan sonra Yıldız Holding bünyesinde faaliyet gösterecek.

2012 yılı Forbes dergisine göre ise 1.4 milyar $ serveti ile Türkiye’de 14. sırada yer almaktadır.

Mustafa Latif Topbaş evli ve 4 çocuk sahibidir. Sabri Ülker‘in torunu ve Murat Ülker‘in yeğeni Ali Ülker ile Mustafa Latif Topbaş’ın kızı Fatma evlidir.

Mustafa Latif Topbaş ve Bim Marketleri

Cüneyt Zapsu ve kardeşi Aziz Zapsu 1994 yıllarında BİM’i kurarken Mustafa Latif Topbaş da kurucu ortaklardan biriydi. Zapsu ailesi 2003 yılında BİM hisselerini satıp ortaklıktan çıktı. BİM’de ilk başta İdare Meclisi Başkan Vekili olarak görev yapan Topbaş, 2005 yılından itibaren İdare Meclis Başkanlığı, 2010 yılından itibaren ise İcra Kurulu Başkanlığı görevlerini üstlendi. BİM 2005’te 496 milyon dolarlık piyasa değeri ile halka açıldı.

BİM’in hedefi maliyetleri minimum seviyeye indirerek, tüketiciye en ucuz ürünü sunmaktı. Bu amaçla düşük gelirli mahallelerde mağazalaşmaya başlayan BİM, tüketicinin ilgisiyle bugün başarılı bir iş modeli haline geldi. Zapsu ailesi 2003 yılında BİM hisselerini sattı. BİM 2005’te 496 milyon dolarlık piyasa değeri ile halka açıldı. 1994 yılında 21 mağaza ile işe başlayan BİM, 2013 yılında 2009 mağaza sayısına ulaştı. BİM (Birleşik Mağazalar A.Ş.), Türkiye’de indirim mağazacılığı yapan büyük bir market zinciridir.

Mustafa Latif Topbaş Ne Zaman ve Nerede Doğdu?

Mustafa Latif Topbaş, 1944 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Ahmet Afif Topbaş abisidir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş‘la akrabalık ilişkisi yoktur.

Mustafa Latif Topbaş Serveti Ne Kadar?

ürkiye’nin en zengin isimlerinden biri. Kişisel serveti 1.3 milyar dolar civarında olan Mustafa Latif Topbaş Forbes zenginler listesine göre dünyanın en zengin 1940’ıncı adamı. BİM ile hatırı sayılır bir servet edine Topbaş, Türkiye’nin de en zengin 27. ismi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here