Nazar Sözleri – Nazar ile ilgili Hadisler

0
2722

Sayfanın Konusu: Nazar ile ilgili Anlamlı sözler, nazar değmesiyle ilgili laf sokucu sözler,mevlana nazar sözleri,maşallah ile ilgili güzel sözler,kem gözlere sözler,nazar sözleri facebook,nazar sozleri,nazarla ilgili anlamlı sözler,nazar ile ilgili hadisler,

İnsanların yarısı nazardan ölür. Taberani

Nazar sözleri facebook
Nazar mesajları

Benim bir karıncaya ulu nazarım vardır. (Yunus Emre)

Nazar (gözdeğmesi) toplumda vâki olan bir hususdur.

Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar. (İbni Adiy)

Kaderi geçecek bir şey olsaydı nazar geçerdi. (Müslim)

Nazar ile ilgili sözler ibni adiy
Nazar ile ilgili sözler resimli

Malı, mülkü Allah verir, nazar etme gözün gelir.” (Şevki Çobanoğlu)

Bir tek akla nazar değmezmiş…Çünkü kimse kimsenin aklını beğenmezmiş.

Nazar neredeyse kaderi geçecekti. Nazardan Allah-ü teâlâya sığının.” (Deylemi)

Şu mezarlıkta kaç kişi yatıyorsa mutlaka yarısından çoğu nazardan ölmüştür.(Hz.Muhammed s.a.v)

”Onun bakışlarının değdiği yere nazar değmez, o yüzdendir gönlüme mavi boncuk takmayışım.”

İnsan ve nazar sözleri

Mevlana Hüdavendigar bize nazar kılalı onun görklü nazarı, gönlümüzün aynasıdır.” (Yunus Emre)

Artık nazar bile olsan değmem sana.

Benim bir karıncaya ulu nazarım vardır. Yunus Emre

Nazar etme ne olur, kredi çek senin de olur.

Malı, mülkü Allah verir, israf yapma varlık verir. Nazar etme gözün gelir.

Nazar (göz değmesi), toplumda vâki olan bir hususdur.

Onun bakışlarının değdiği yere nazar değmez, o yüzdendir gönlüme mavi boncuk takmayışım.

Seni arabamın arkasına nazar boncuğu yaparım görenlere ibret olursun adam ol.

Uğrun uğrun bakma öyle, gözlerine nazar değer. Sırlarını açma ele, sözlerine nazar değer.

Allah’ım bana bir veriyorsan millete üç ver. Yeter ki benim olan da gözleri olmasın!

Bazı kimselerin gözlerinde bir hâl vardır ki, konsantre olarak baktığı kişiye çeşitli zararlar verir.

Nazar duaları

Bir tek akla nazar değmezmiş. Neden mi? Çünkü kimse kimsenin aklını beğenmezmiş.

Mevlana Hüdavendigar bize nazar kılalı onun görklü nazarı, gönlümüzün aynasıdır. Yunus Emre

İşimiz nazardan, yolumuz düşmandan, hayatımız nankörlerden uzak olsun inşallah.

Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın: “Göz değmesi haktır” dediği rivayet edilmiştir. Ebu Hürreye

Nazlı yârim hele gel geç karşıma, kaşına, gözüne, sırma saçına şöyle doya doya nazar edeyim.

Gözü değene (ain) abdest alması emredilir, onun abdest suyu alınır, bununla göz değmesine uğrayan (main) yıkanırdı. Hz. Aişe

Nasıl ki; mıknatıs, demiri kendine çeker. Fakat asıl çekme sebebini, onu yaratan Rabbimiz bilir. Nazar da öyledir.

Senin için her zaman dua ediyorum nazar değmesin kalbine senin için şarkılar yazıyorum belki duyarsın gelirsin çaldığın kalbimle.

Hafız İbn-i Hacer diyor ki: “Yani, kem göz ile nazar edip göz değdirmek, toplumda var ve sabit olan bir şeydir.”

İlk değilsen bile son aşkım olup kal, senden öncesini yaşamadım sayarım, böyle bir aşka ömür vermeye değer, dillenir de nazara gelir diye korkarım.

Sarı saçlarınla, yeşil gözlerin, saf tutmuşta, nazar eder sevgili. Kırmızı dudağın, tatlı sözlerin, aşk dolmuşta, nazar eder sevgili

Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde. Hakk’ın yarattığı her şey, yerli yerinde. Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok. Noksanlık da, eksiklik de; senin görüşlerinde. Hacı Bektaşi Veli

Elimiz birbirinden ayrılmayan, gözümüz neşesiz de sayılmayan, bedenimiz hasrete darılmayan, günümüze nazar değmesin yarim.

Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Göz değmesi haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı, bu, göz değmesi olurdu. Yıkanmanız taleb edilirse yıkanıverin. İbni Abbas

Beni gören bir pula saymaz idi, şimdi gören gösterir parmak ile. Bir göl idim, kıldı erenler nazar, deniz oldum dört yana ırmak ile. Yunus Emre

Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz nazar olayının, yaşanan bir gerçek olduğunu dile getirmiş ve şöyle buyurmuştur: “Göz değmesi hak ve gerçektir.” (Müslim. Abdullah b. Abbas (r.a.)’dan rivayet etmiştir.)

NAZAR İLE İLGİLİ DİNİ YAZILAR

Sual:

(Görülmeyen şeylere, mesela nazara inanmak yanlıştır. Sadece, sevgisiz bakan bir göz, insanı yorar) diyenler çıkıyor. Nazar hak değil mi?

CEVAP

Nazar haktır. Beğenerek, imrenerek veya kıskanarak bakılan şeylere nazar değer. İnsana, hayvana ve hatta cansıza da nazar değer. Nazar hastalık yapar, hatta öldürür. Kadınlara ve çocuklara daha çok tesir eder.

Peygamber efendimizin zamanında Esed oğullarından nazarı değen bir kimse var idi. Üç gün bir şey yemez, sonra çadırın bir tarafını kaldırıp oradan geçen bir deveye bakıp, (Bunun gibi bir deve hiç görmedim) der demez, deve yere düşer hastalanırdı. Müşrikler, bu adamı bulup Peygamber efendimizi nazarla öldürmesini istediler. Cenab-ı Hak da Resulullahı bunun nazarından korumuştur. Bu hususta Kalem suresinin (Nerede ise, kâfirler seni gözleri ile yıkacaklardı) mealindeki 51. âyeti inmiştir. Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
(Nazar haktır.) [Müslim]

DOSTLUK VE MESAFE İLE İLGİLİ YAZILAR

Dostluk Mesafe Tanımaz

Sevdikleriniz sizden kilometrelerce uzakta olsa da yalnız değilsinizdir şu hayatta. Sizi düşündüğünden emin olduğunuz bir yürek varsa asla güçsüz de düşmezsiniz uzaklarda. Hani hep derler ya gözden uzak olan gönüldende uzak olur diye. Yok öle bir şey gönüle dokunmayı bildikten sonra, ister 5 adım ötede ol ister denizler ötede ikisi de aynı. Sevgi dil, din, ırk ve mesafe ile orantılı değildir ne kadar içtenlik taşıdığı ile orantılıdır.

Farklı şehirlerde, farklı ülkelerde de olsanız farklı farklı hayatlarda yaşasanız , bazen aynı anda telefonlara sarılırsınız, bazen de eş zamanlı mesajlar çekersiniz dostunuza. Hayatı onunla beraber yüklersiniz omuzlarınıza.. Sıkıntılara çareler ararsınız, sevinçlere kutlamalar yaparsınız ayrı ayrı şehirlerde…

Hatta bazen onun canı yanmadan günler öncesinden canınız yanarda siz bile şaşırırsınız rastlantılara. Ama inanırsınız o sizin canınızdaki parçadır çünkü.

Seviyorsunuzdur, seviliyorsunuzdur… Onun ne hissettiğini biliyorsunuzdur.

Radyoda hasret dolu bir şarkı çalar siz şarkıyı değil dostunuzu dinlersiniz. Otobüste giderken gülersiniz durduk yerde çünkü dostla paylaşılan bir hatıra gelmiştir hafıza defterinizden önünüze. Keşke sende gelebilseydin ile başlayan buluşmalar anlatılır saatlerce sonra biraz hayıflanılır beraberce. Bir anda fark edersiniz ki oradadır. Zaten hep yanı başınızda. Bazen umulmadık anlarda gözleriniz dolar ağlarsınız. Sırf uzaklardaki bir dost acı çekiyor diye. Bir güvercinin kanadına yüklersiniz içinizdeki tüm sevgi tohumlarını yolarsınız acısını biraz olsun dindirsin diye. Bir buluta yüklersiniz göz yaşlarınızı, her yağmur damlasıyla ağlarsınız onunla. Onun şehrine ait kültürel faaliyetleri araştırırsınız net sayfalarında. Birlikte programlar yaparsınız gerçekleşmeyeceğini bilseniz de hayal kurmakta parayla değil ya kardeşim deyip gülüşürsünüz msn de veya telefonda.

Bazen özleminiz öle sarar ki bedeninizi ona dokunmak, yüzüne doya doya bakmak istersiniz. İlk uçakla ya da ilk otobüsle ansızın çıkmak istersiniz karşısına.. Uzun zamandır istediği bebeğine kavuşan minik kızın mutluluğunu görürsünüz haylaz bakışlarında… Kum ile suyun kucaklaşması gibidir bu… Bir merhaba ile başlar her şey paylaştıkça bir nehir olur içinden geçer dostların. Sizde kaptırırsınız kendinizi onun sevinç sarhoşluğuna.. Bazen konuşursunuz hiç nefes almadan dakikalardan ne çalarsam kâr diye. Bazen susarken anlatırsınız tüm hissettiklerinizi gözlerinizle. Görmeseniz bile.

İşte uzaklarda dostluk böyle bir şeydir. Onun kalbiyle hissetmeyi öğrenirsiniz, tekrarlarla yaşarsınız ayrı şehirlerin inadına.

Çünkü dostluğun dil, din, ırk ve kilometre tanımadığını en iyi siz bilirsiniz.

** kilometrelerce uzaklıklara gizlenmiş olsa da dostluğumuz, aynı gökyüzünü paylaştığımız sürece biz dostuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here