Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Nefrit Hakkında Bilgiler

0

Nefrit, Nefrit nedir, Nefrit hakkında bilgiler, Nefrit özelikleri, Nefrit nedenleri, Nefrit tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Nefrit hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Nefrit hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Nefrit Nedir ? Nefrit nedenleri nelerdir ?, Nefrit belirtileri nelerdir ?, Nefrit tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Nefrit

Nefrit Nedir ?

Böbreğin iltihabıdır. Ancak bu terim içine giren böbrek hastalıklarının nedeni iltihap olmayabilir. Antibiyotiklerin bilinmesinden önce kızıl hastalığına yol açan hemolitik streptokok mikrobu enfeksiyonlarından sonra ortaya çıkabilir.

Nefrit Hakkında Bilgiler

Böbrekler vücudun filtreleridir. Bu iki fasulye şeklindeki organ, sofistike bir atık giderme sistemidir. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsüne (NIDDK) göre günde 120 ila 150 litre kanı işleyerek 2 litre kadar atık ürün ve su çıkarırlar. Akut nefrit, böbrekleriniz aniden iltihaplandığında ortaya çıkar. Böbrek fonksiyon bozukluğuna neden olan böbreğin iltihaplanmasıdır. Akut nefritin çeşitli nedenleri vardır ve tedavi edilmediği takdirde sonuçta böbrek yetmezliğine neden olur.

Nefrit

Nefrit Nedenleri Nelerdir ?

İnterstisyel nefrit

Bu tip genellikle bir ilaca veya antibiyotiğe karşı alerjik reaksiyondan kaynaklanır. Alerjik reaksiyon, vücudun bir yabancı maddeye anında tepki vermesidir. Doktorunuzun size verdiği tedavi amaçlı bir ilaç reçete etmiş olabilir, ancak vücut onu zararlı bir madde olarak görmektedir.

Pyelonefritler

Pyelonefrit vakalarının çoğu E.coli bakteriyel enfeksiyonlarından kaynaklanır. Bu tip bir bakteri öncelikle kalın bağırsakta bulunur ve dışkıladığınızda atılır. Bakteriler idrar yolundan mesaneye ve böbreklere gidebilir ve piyelonefritle sonuçlanabilir.

Glomerülonefrit

Bu tip böbrek enfeksiyonunun ana nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, bazı koşullar aşağıdakileri de içeren bir enfeksiyonu teşvik edebilir

Nefrit Belirtileri Nelerdir ?

  • Pelviste ağrı
  • İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi
  • Sık idrara çıkma ihtiyacı
  • Bulanık idrar
  • İdrarda kan veya irin
  • Böbrek bölgesinde veya karın bölgesinde ağrı
  • Genellikle yüz, bacak ve ayaklarda şişme
  • Kusma

 

Nefrit Tedavisi Nedir ?

Nefrit tedavisinde önemli olan nefritin çeşididir. Bu nedenle ilk olarak nefritin çeşidi tespit edilmelidir. Kişilerde nefrit bulguları var ise doktora başvurmalıdır. Doktorlar gereken tedavi yöntemine karar vererek tedaviye zaman kaybetmeden başlamaktadır. Bu nedenle hasta istirahate alınır ve serum takılır. Hastaya ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Testler sonrasında ilaç tedavisine devam edilir. Hastalara yatak istirahatı verilir. Bol sıvıya ihtiyaç olduğu için sürekli serum takılır. Bu hastalarda bağırsak sisteminin iyi çalışması gerekir. Bağırsakların iyi çalışması için yine ilaç tedavisi uygulanır. Düzenli beslenme gerekir. Bu yüzden hastalara düzenli ve sağlıklı besinler tüketilmesi önerilir.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap