Newfoundland Köpekleri Hakkında Bilgiler

0
299

Newfoundland, Newfoundland nedir, Newfoundland köpeklerinin özellikleri, Newfoundland köpeklerinin bakımı, Newfoundland hakkında bilgiler, Newfoundland köpeklerinin beslenmesi, Newfoundland köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Newfoundland Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Newfoundland Köpekleri, en zeki köpek türlerinden biridir.

Newfoundland Nedir

Newfoundland, genellikle siyah ve büyükçe köpek ırkı. Newfoundland türü Newfoundland ve Labrador kıyılarında gelişmiş bir hayvandır ve adını da bu coğrafi bölgeden almaktadır. Zeki, cesur, dost canlısı, sakin, güvenilir olmalarıyla bilinirler.

Newfoundland Köpekleri Hakkında Bilgiler

Bu köpekler, Saint Bernard ve Tibet Mastifi ile akrabadır. Kökeni Newfoundland’dır ve soyu Greater Newfounland ırkına dayanır.

1880 yılında, İrlanda ve İngiltere’den gelen balıkçılar ve kaşifler Newfoundland bölgesindeki büyük limanlara gittiler ve balıkçılar için çalışan bu köpekler oldukça ilgilerini çekti. Daha büyük ve uzun tüylü olanlar ve orta boylarda olup kısa tüylü olanlar olmak üzere iki tür köpek vardı. Daha küçük olanlar Lesser Newfoundland olarak bilinirken, büyük olanlar Greater Newfoundland olarak bilinirdi. Her iki köpek türü de ağır balık ağlarını çekmekte, balıkçılık ekipmanlarını getir götür işinde ve hatta balıkları ve bazı araç gereçleri taşıyan yük arabalarını taşımaları için kullanılırdı.

Bu ırk Birinci ve İkinci Dünya Savaşı zamanına kadar gelişimini sürdürdü. Fakat bu savaşlar sebebiyle sayıları oldukça azaldı ve neredeyse soyları tükeniyordu. Buna rağmen, 1950 yılından itibaren sayılarında büyük bir artış yaşandı, ve bu artış günümüzde de halen devam etmektedir.

Newfoundland Köpeklerinin Özellikleri

Newfoundland, iri ve gösterişli başı ile güçlü bir köpektir. Zarif, dengeli, çevik ve dayanıklıdır. Geniş burun kısmı daha çok kısa ve kare şeklindedir. Küçük üçgen kulakları düşüktür. Küçük gözleri koyu kahverengidir. Burun rengi, bronz renklilerde kahverengi olması dışında genellikle siyahtır. Ayakları kolay yüzmesi için perdelidir. Kuyruk aşağıda taşınır. Suya dayanıklı dış kürkü sık ve daha yağlı alt kürk ile düz, yağlı ve hafif dalgalıdır. Ev içinde yaşayanlar alt tüylerini çok fazla döker. En yaygın rengi siyahtır ( bazen göğüs, ayaklar ve kuyruk ucunda beyaz lekeyle). Ayrıca bronz ve siyah beyaz da olabilir. Bazen de kahverengi ve gri olanlara rastlanır.

Newfoundland Köpeklerinin Bakımı

Tüy dökerken daha fazla olmak üzere fırça ile haftalık taranmaya ihtiyaç duyarlar.

Newfoundland Köpeklerinin Egzersiz İhtiyacı

Bu nazik ırk hanede uyuşuk miskin oturmaktan hoşnut olsa da düzenli orta derecede egzersiz sıhhati için koşuldur. Sık sık yüzme olanağı tanınması onu çok mutlu edecektir.

Newfoundland Köpeklerinin Fiyatı

Newfoundland Köpeklerinin fiyatları 1000 lira ile 3500 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here