Anasayfa » KİM KİMDİR » Nike Adını Nereden Aldı, Nike Markası Hakkında Hiç Bilmediğiniz Bilgiler Bu Yazımızda!

Nike Adını Nereden Aldı, Nike Markası Hakkında Hiç Bilmediğiniz Bilgiler Bu Yazımızda!

nike, nike kimin, nikenin sahibi, phill knight, phill knight kimdir, phill knight nereli, phill knight kaç yaşında, phill knight ne iş yapıyor, phill knight hakkında bilgiler, phill knight serveti ne kadar

Sevgili okurlar, bugün sizlere dünyaca ünlü giyim ve ayakkabı markası olan Nike’nin kurucusu ve sahibi hakkında bilgiler vereceğiz. Tüm dünya tarafından tanınan Nike markasının kuruluş hikayesini ve bu hikayede ki baş aktörlerin kimler olduklarını sizlere anlatmaya çalışacağız. Peki dünyaca ünlü marka olan Nike’nin sahibi Phill Knight kimdir, Phill Knight’in serveti ne kadar ve Phill Knight hakkında bilgiler ve daha fazlası yazımızın devamında…

Nike'nin Sahibi Phill Knight Hakkında Bilgiler

Phill Knight Nerede Doğdu

Portland, ABD’nin Oregon eyâletinin, Moltnamah ilçesinin de bağlı olduğu en büyük kentidir. Şehir bir limana sahiptir. ABD’nin Kuzeybatı Pasifik kıyısında Willamette Nehri ile Kolumbiya Nehri’nin kavuşma mevkiinde kurulmuştur. Kent 380 km² bir alan sahiptir. 2015 yılı tahmini verilerine göre nüfusu 632.309’dur.

Nike Markasının Saihibi Kim?

Phil Knight, dünyanın en büyük spor ayakkabı ve giyim tedarikçilerinden biri olan Nike, Inc.’in kurucu ortağıdır. Geçmişte şirketin başkanı ve icra başkanı olarak görev yapmıştı. “Sports Illustrated” tarafından “spordaki en güçlü kişi” olarak adlandırılan Knight, ne bir sporcu ne de bir spor takımının sahibidir, ancak spor dünyası üzerindeki etkisi muazzam olmuştur.

Nike Markası Hangi Ülkenin? 

Eugene Amerika Birleşik Devletleri’nin Pasifik Kuzeybatı bölgesinde, Oregon Eyaletinde yer alan bir şehirdir. Eugene Oregon’un Portland’dan sonra en büyük ikinci şehri ve Lane idari biriminin başkentidir.

Nike Adı Nereden Geliyor?

Dünyanın önde gelen spor ürünleri üreticisi Nike’nin ismi, Yunan mitolojisinden zafer tanrıçası Nikea’dan geliyor.
Nike’nin Sahibi Phill Knight Kimdir?

24 Şubat 1938 yılında Portland, Oregonda dünyaya geldi. Cleveland Lisesi’nin ardından Oregon Üniversitesi’nde gazeticilik eğitimi aldı. Mezuniyetinin ardından hepimiz gibi o gelecek kaygılarına kapılmış ve bu düşünce onu tekrar üniversite sıralarına yönlendirdi. Standford Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansını tamamlayarak
eğitim hayatını tamamladı.

Knight, kariyerinin temelini üniversitede yazdığı Japon ve Alman spor ayakkabıları ile ilgili makale ile attı. Spor ayakkabılar o dönemlerde sadece sporcular tarafından kullanılan ve günlük kullanımı aygın olan bir ayakkabı çeşidi değildi. Bu fikri etrafındakilere çılgınca gelse de eğitiminin sonlanmasının ardından çeşitli pasifik ülkelerine seyahate çıktı ve burada spor ayakkabı üreticileriyle görüştü.

Nike’nin Sahibi Phill Knight Nereli ve Kaç Yaşında?

24 Şubat 1938 yılında Portland, Oregonda dünyaya geldi. Cleveland Lisesi’nin ardından Oregon Üniversitesi’nde gazeticilik eğitimi almıştır.

Nike’nin Sahibi Phill Knight’ın Serveti Ne Kadar?

Philip Hampson Knight (d. 24 Şubat 1938), Amerikalı bir girişimci ve iş adamıdır. Nike şirketinin kurucu ortağı ve eski baş yöneticisidir. 2022 yılında yılında 54.3 milyar dolarlık serveti Forbes dergisine göre dünyanın en zengin 25. kişisidir. Oregon Üniversitesi lisans ve Stanford İşletme Okulu yüksek lisans (MBA) mezunudur.

Nike'nin Sahibi Phill Knight Hakkında Bilgiler

Nike’nin Sahibi Phill Knight Hakkında Bilgiler

Phil Knight, dünyanın en büyük spor ayakkabı ve giyim tedarikçilerinden biri olan Nike, Inc.’in kurucu ortağıdır. Geçmişte şirketin başkanı ve icra başkanı olarak görev yapmıştı. “Sports Illustrated” tarafından “spordaki en güçlü kişi” olarak adlandırılan Knight, ne bir sporcu ne de bir spor takımının sahibidir, ancak spor dünyası üzerindeki etkisi muazzam olmuştur. Koşmaya her zaman ilgi duyuyordu ve Eugene’deki Oregon Üniversitesi’nde (UO) gazetecilik okuduğu orta mesafeli bir koşucuydu. Bir üniversite öğrencisi olarak geleceği hakkında kafası karışmıştı ve aslında ne yapmak istediğini fark etmeden önce elini farklı işlerde çalışmaya çalıştı.

Bir süre orduda görev yaptı ve Portland Devlet Üniversitesi’nde (PSU) yardımcı doçent olarak çalıştı. Sadece Stanford İşletme Enstitüsü’ne kaydolduğunda, yaşam amacının kendisini açıkça ortaya koymasıydı. Bir üniversite ödevi üzerinde çalışırken bir spor ayakkabı şirketi fikri ortaya attı ve çağrısını bulduğunu fark etti. Eski koçu Bill Bowerman ile birlikte çalıştı ve ikili, Amerika’da Japon yapımı koşu ayakkabıları satarak işe başladı. Sonunda işleri bugün en ünlü spor giyim markalarından biri olan Nike’a dönüştü.

Nike'nin Sahibi Phill Knight Hakkında Bilgiler

Nike Nasıl Kuruldu?

Nike, önceden bilindiği şekliyle Blue Ribbon Sports (RBS), 1964 yılında Phil Knight ve Bill Bowerman tarafından kuruldu. Portland’dan gelen Phil Knight, parkur ve saha antrenörü olan Bill Bowerman tarafından eğitilmiş bir orta mesafe koşucusuydu. Bill Bowerman, öğrencisinin performansını arttırmanın yollarını arıyor ve boş zamanlarında da ayakkabılarını geliştirmeye çalışıyordu. Bowerman, pek çok farklı kombinasyon denedi fakat bunlar pek de başarılı değildi. Bu arada öğrencisi Phil Knight, Stanford Üniversitesi Finans alanında MBA derecesini tamamladı. Eğitimi esnasında perakendecilerin sağlam Alman markaları ile rekabet edebilmelerine yardımcı olacak şekilde, ayakkabıların Japonya’da üretilmesini öneren bir ödev yazdı.

Önerileri yıllarca kulak arkası edildiğinden, kendisi Japonya’dan ayakkabı ithal etmeye ve kendi lokalinde satmaya karar verdi. Ayakkabılarının ilk stoğunu, önceki koçu olan Bowerman’a satmayı denedi. Fakat Bowerman ona katılmakla daha çok ilgilendi ve böylece eşit pay sahibi ortaklar olmaya karar verdiler. İşlerin yavaş başlamasına karşın 1965 yılı satışları etkileyici şekilde 20.000 dolara ulaştı. İşletmelerinin kurulmasından o güne, kendi ayakkabı serilerini satışa sunmayı denediler. Yıllar süren mücadeleden sonra 1971 yılında, dış tabanında taşıma gücü için ızgara tipi çıkıntıları olan hafif antrenman ayakkabıları ile çıka geldiler.

Nike'nin Sahibi Phill Knight Hakkında Bilgiler

Antrenman ayakkabılarını, 1972 yılında U.S. Track & Field Trials’da ilk defa görücüye çıkardılar. Nike’in ilk marka temsilcisi Steve Prefontaine, 1969’dan 1972’ye kadar olan üniversite kariyeri süresince 2,000 metreden 10,000 metreye tam 7 Amerikan rekoru kırdı. 1979 yılında, Nike Air teknolojisini piyasaya sürdüler. Bu durum, var olan rekabet içindeki başarılı rakiplerden biri olma statülerini, ileriye yönelik olarak daha da güçlendirmelerine imkân verdi.

Benzer Konulara Buradan Ulaşabilirsiniz;

Pumanın Sahibi Rudolf Dassler Kimdir

Nikenin Sahibi Phill Knight Kimdir

Adidasın Sahibi Bernard Tapie Kimdir

Yorum yapın