Anasayfa » EĞİTİM » Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

öfkeyle kalkan zararla oturur ile ilgili kompozisyon, öfkeyle kalkan zararla oturur ile ilgili kompozisyon örnekleri, öfkeyle kalkan zararla oturur ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 öfkeyle kalkan zararla oturur ile ilgili kompozisyon, 2021 öfkeyle kalkan zararla oturur ile ilgili kompozisyon örnekleri, öfkeyle kalkan zararla oturur ile ilgili kısa kompozisyonlar, öfkeyle kalkan zararla oturur ile ilgili kompozisyon ödevleri, öfkeyle kalkan zararla oturur ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size öfkeyle kalkan zararla oturur ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Öfkeyle kalkan zararla oturur ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, öfkeyle kalkan zararla oturur ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Öfkenin bulunduğu yerde mantığın durması mümkün değildir. Öfke anında kişi ne yaptığını bilmez ve ne yapacağını tasarlayamaz. O an içinden ne geliyorsa onu söyler ve yapar. Bu da hem öfkelenen kişinin büyük zararlara uğramasına sebep olur. Öfke de tıpkı diğer duygular gibi tamamen beynimizin hakimiyetinde değildir. Hatta çoğu defa beynimize o hükmeder. Mantık ile öfkenin çatıştığı bir durumda, çoğunlukla öfke kazanır. Ancak ne yazıktır ki kaybeden de kişinin ta kendisi olur.

Öfkenin en tehlikeli boyutu, bir şeylerin acısını bir insandan çıkarmaktır. Maalesef bu da ya fena halde bağırıp çağırmakla ya da fiziksel şiddet kullanmakla olur. Öfkesine kapılıp muhatabına fiziksel şiddet uygulayan kişi, geri dönüşü olmayan durumlara sebebiyet verebilir. Örneğin o anda elindeki kesici veya delici bir aletle, muhatabına zarar veren kişi, o kişinin canından olmasına veya kendisinin ömür boyu hapis kalmasına neden olabilir. Dünyanın en güçlü insanı, öfkesine sahip olan insandır, derler. Gerçekten de öfkesine sahip olamayan, çabucak sinirlenip parlayanların ve bunu da fiziksel şiddet olarak yansıtanların çok aciz, güçsüz kişiler olduğunu görürüz.

Öfkesini birilerine zarar vererek yatıştırmaya çalışan kişiler, kendilerine geldiklerinde büyük bir pişmanlık duyarlar; ancak ne yazık ki bu pişmanlık, çoğu defa, fayda vermeyen son pişmanlıktır. Çünkü onun öfkelendiği kişi belki çoktan kırılmış veya başka şekilde zarar görmüştür. O kırgınlığı gidermek, kişinin gönlünü almak da artık imkansız hale gelmiştir. Öfkemize her an sahip çıkmayı bilmeliyiz. Ani öfkelenmelerde, insanların bulunduğu mekanlardan uzak durmaya çalışmak, iyi bir tedbir olabilir.

Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Öfkenin ateşi, sahibini yakarmış. Bu yüzden öfke hiç iyi bir şey değildir. Siz siz olun öfkenize hakim olmayı öğrenin derim. Çünkü atasözünde de belirtildiği gibi öfkeyle kalkan zararla oturur. Öfke insanların bazı olaylar karşısında sinirlenerek kontrolü kaybetmesidir. Öfke kontrolü çok önemli bir meziyettir. İnsanız, bazen öfkelendiğimiz anlar olabiliyor. Böylesi anlarda kendimize hâkim olmalı öfkeli olduğumuzdan ötürü pişman olacağımız bir davranışta bulunmamalıyız.

Öfke öyle bir duygudur ki bazen önüne geçilemez olabiliyor. Öfkeli anımızda kontrolsüzlükten dolayı olumsuz sonuçlanacak davranışlarımız olabilir. Yani öfkeli davrandığımız için zararlı çıkarız. Sonradan çok pişman oluruz, uzun uzun düşünürüz ama artık iş işten geçmiştir. Zamanı geri getirmeyiz ve öfkeli davrandığımız için bu işten zararla çıkarız.

Öfkeyle kalkan zararla oturur sözü de atalarımızın hayat tecrübeleri sonucu oluşmuş özlü bir sözdür. Öfkeli davranışlarımızın sonradan bize zarar vereceğini ne güzel anlatmış atalarımız. Bu sözün anlamını iyice kavramalı öfkeli anlarımızda yanlış davranışlarda bulunmamak için dikkat etmeliyiz.

Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın