Anasayfa » Kompozisyon Ödevleri » Okumanın Düşünmek Üzerindeki Etkileri Nelerdir Kısaca – kompozisyon Örnekleri

Okumanın Düşünmek Üzerindeki Etkileri Nelerdir Kısaca – kompozisyon Örnekleri

Okumanın Düşünmek Üzerindeki Etkileri Nelerdir Kısaca ,Okumanın Düşünmek Üzerindeki Etkileri Nelerdir kompozisyon Örnekleri ,okumanın önemini anlatan yazılar, kitap okumanın faydalarını anlatan yazılar

Okumanın Düşünmek Üzerindeki Etkileri Nelerdir Kısaca  ?

  • Okumak beyin için bir aktivitedir.
  • Okumak sayesinde insan hayal kuracağından zihni daima çalışır.
  • Okumak sayesinde yeni bilgiler öğreniriz.
  • Okuyarak kendine yeni birşeyler kattığın için düşünme gücünde artar
  • Beyin ise eski bilgiler ile öğrendiğimiz yeni bilgileri sentezler.
  • Bazen doğru sandığımız bilgilerin yanlışlığını okuyarak öğreniriz.
  • Beyin de bu na göre pozisyonunu alarak bilgiyi sorgular.
  • Kelime dağarcığımız okuma ile gelişeceğinden zihnimizde öğrendiğimiz yeni kelimelere karşı imajlar oluşur.
  • Zihnimiz onları bir sıraya koyar.

Okumanın düşünmek üzerindeki etkileri nelerdir? Kompozisyon Örnekleri

Okumak düşünmeyi harekete geçiren çok güzel bir eylemdir. Bu yüzden okumaya gereken önemi vermeliyiz. Okumanın düşünmek üzerindeki etkileri, okumanın zihin açıcı bir eylem olmasından kaynaklanır. Çünkü insan okudukça zihni çalışmaya başlar. Böylece düşünme eylemi gerçekleşir. Dolayısıyla düşünmeni temel kaynağını okumak oluştur. Okumadan bir konu hakkında sağlıklı düşünmek de gerçekleşmez.

Okumak hayal dünyasının kapısını aralamaktır. Burada asıl olarak anlatılmak istenen şey, okumakla hayal dünyasına dalmaktır. Hayal dünyasında daldan kişi ise nerede, ne yapacağını düşünmeye başlar. Kısacası okumak düşünme becerisini geliştiren bir eylemdir.

Okumak hemen her konuda bilgi sahibi olmayı sağlar. Okuyarak farklı kelimelerin anlamlarını öğrenir, bu kelimeleri zihnimize kaydederiz. Sonuçta beyin daha işlevsel olarak çalıştığından sağlıklı düşünme, sağlıklı kararlar alma, olaylara akıl ve mantık süzgecinden bakman açısından çok daha iyi durma gelebiliriz. Bütün bu güzellikleri sağlayan en temel nokta düşünmenin temel kaynağı okumaktır.

Sonuç olarak okumanın “düşünmek” üzerindeki etkileri hayal edemeyeceğimiz kadar çoktur. Böyle olduğu için, daha iyi düşünebilmek için okumayı elden bırakmamalıyız.

Okumanın Düşünmek Üzerindeki Etkileri Nelerdir ve kompozisyon örnekleri

2-Okumanın düşünmek üzerindeki etkileri nelerdir? Kompozisyon Örnekleri

Okumak bir çıkar yol bulmaktır. Okumak bir kurtuluştur. İnsanın kendini, doğayı ve evreni anlamasında ve yaşamasında en önemli çıkar yollardan biri okumaktır. Okumak, kelimelerin anlamına vakıf olmak demektir. Kelimeler insan beyninde yeni düşünce kanallarının açılmasını sağlar.

Okuma faaliyetinin yerine getirilmesi, kelimelerin öğrenilmesi, yeni kelimelerin doğması ve insan beyninde bunların birbirine olan bağları nedeniyle yeni düşünce kanal ve kaynaklarının oluşması bakımından çok önemlidir.

Bu nedenle okumak ve düşünmek birbirinden ayrılmaz iki parça olarak bir bütünü tamamlar. Bu da okumanın ve düşünmenin insan hayatını değiştirmesi ve güzelleştirmesi anlamına gelen bir kazanım oluşturur.


Okumanın düşünmek üzerinde ki etkisi  çoktur.

Bunlar eğer çok kitap okursak düşünme gücümüz gelişir. Çünkü hafızamıza daha çok kelime girer ve düşünürken biraz daha beynimizi zorlarız. Biz ne kadar çok kitap okursak eğer o kadar da çok düşünürüz. O yüzden çok kitap okumalıyız…


** Okumak,bilgi dağarcığımızın buyuyuo yeni kelimeler kazanmasini saglar. Bu sayede soyleyeceklerimizi dusunurken daha oz ve anlasilir anlatip karsimizdakinin de bizi iyi anlamasi,saglanir.insan , ifade etmek istedigini daha özlü dusunebilir,algilayabilir. Düşünmenin diger boyutlarina varilir. Hayal gucu arttikca dusunebilme kabiliyetide gelisir. Bu yuzden kitap okumak fiziksel ve ruhsal acidan cok onemlidir.

“Okumanın Düşünmek Üzerindeki Etkileri Nelerdir Kısaca – kompozisyon Örnekleri” üzerine 2 yorum

Yorum yapın