Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Ölü Adamların Saldırısı 1. Cihan Harbi

0

Ölü Adamların Saldırısı”

 

1.dunya savasi Hikayeleri

1. Cihan Harbi Birçok Yeni Taktiğin Savaş Sahnesine Taşındığı, Olağan Dışı Bir Savaştı. Zehirli Gazlar Bunlardan Bir Tanesi İdi.

1. Cihan Harbinin En Rahatsız Edici Muharebelerinden Bir Tanesi Osowiec Kalesinde 1915 Yılında Yaşandı. 6 Ağustos 1915’Te Almanlar Kaleyi Savunan Rus Ve Polonyalı Askerlere Zehirli Gazlarla Saldırdılar. Bu Saldırı Polonyalı Ve Rus Askerlerin Akciğerlerinin Ve Boğazlarının Parçalanmasına Sebep Oldu.

Almanlar Saldırıdan Önce Düşman Cephesinde Gaz Maskesi Bulunmadığını Biliyorlardı. Bu Yüzden Saldırı Çok Büyük Zararlar Verdi.

Bromin Ve Klorin Gazları Bir Arada Kullanıldığı Zaman Solunduğunda Akciğerdeki Nem İle Tepkimeye Girerek Hidroklorik Asit Haline Gelmekteydi.

Rusların Ve Polonyalıların Gerçekten De Gaz Maskeleri Yoktu, Ancak Çişe Batırılmış Bezden Maskeler Yapmaya Çalıştılarsa Da, İşe Yaramadı.

Almanlar Saldırı Bittikten Sonra Kimsenin Hayatta Kalabileceğine İhtimal Vermediği İçin, Kaleyi Ele Geçirmek İçin Gittiler.

Gördükleri Sahne İse Kan Dondurucu Oldu.

Rus Ve Polonyalı Askerler, Karargahlarından Asla Teslim Olmama Emri Almışlardı.

Almanlar Kaleye Yaklaşırken Yavaşça, Rus Ve Polonyalı Askerler Süngüleri İle Karşı Saldırıya Başladılar.

Kafaları Sargı İçindeydi, Heryerlerinden Kan Fışkırmaktaydı, Gözlerinden Kan Akan, Öksürürken Akciğerlerinden Parçalar Ağızlarından Fırlayan, Tıpkı Mezarlarından Fırlamış Zombiler Gibi Olan Bu Askerleri Görünce Alman Askerleri Gözlerine İnanamadı.

Zaten Öldüklerini Düşünen Rus Ve Polonyalı Askerler İnanılmaz Bir Hız Ve Kararlılıkla Almanları Gafil Avladı. Almanlar Korku Ve Şaşkınlıkla Neredeyse Hiç Direnmeden Arkalarına Bakmadan Kaçtılar.

Düşmanın Kuşatma Hattını Tamamen Yardılar Ve Almanları Siperlerinden Söküp Attılar.

Kararlılık, Savaş Alanındaki En Önemli Silahtır. En Umutsuz Anda Bile Asker, Savaşmayı Bırakmamalıdır, Bu Hikaye Bunun En İyi Kanıtlarından Bir Tanesidir.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap