Ana SayfaOSMANLI İMPARATORLUĞUORHANGAZİ TÜRBESİ VE HAYATI HAKKINDA HERŞEY

ORHANGAZİ TÜRBESİ VE HAYATI HAKKINDA HERŞEY

Author

Date

Category

Orhan Gazi Türbesi; 1281-1362 yılları arasında yaşayan ve Osmanlı Devleti’nin ikinci padişahı olan Orhan Gazi’ye aittir. Türbe, Bursa’nın fethinden önce şehrin manastırı olarak kullanılan Sainte Elie manastırının bir bölümü üzerine yapılmıştır. Bu sebeple türbenin zemininde, günümüzde dahi Sainte Elie manastırına ait zemin mozaiklerini görmek mümkündür. İlk yapıldığı yıllarda Osman Gazi Türbesi ile aynı çatı altında yer alan Orhan Gazi Türbesi; 1801 yılında çıkan yangınla hasar görmüş ve 1855 yılındaki deprem sonrası türbenin önemli bir kısmı yıkılmıştır. 1863 yılında ise Sultan Abdülaziz tarafından eski haline sadık kalınacak şekilde yeniden inşa edilmiştir.

ORHANGAZI-TURBESI1-300x252Kare planlı olan Orhan Gazi Türbesi’nin her cephesinde üçer pencere yer almakta olup türbenin güney cephesinde yer alan orta pencere ise kapıya dönüştürülmüştür. Yanları beşik tonozla örtülü olan türbenin orta kısmı dört sütunla ayrılmış, bu sütunlar birbirine kemerlerle bağlanıp üzeri kubbe ile örtülmüştür. İç duvarları beyaz kireçle badanalanmış olan türbenin pencere üstlerinde sade alınlık süslemeleri yer almaktadır.

Orhan Gazi Türbesi’nin ortasında yer alan sanduka Orhan Gazi’ye ait olup sandukanın etrafı pirinç korkuluklarla çevrilidir. Sandukanın üzerinde ise kadife kumaşa gümüş sim ile işlenmiş bir hadis-i şerifin yazılı olduğu örtü bulunmaktadır.  Türbe içinde ayrıca Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun, oğlu Kasım Çelebi ve kızı Fatma Hatun, Cem Sultan’ın oğlu Abdullah ve Şehzade Korkut, Yıldırım Bayezidin oğlu Musa Çelebi, Emir Süleyman ve Sultan 2.Bayezid’in oğlu Şehzade Korkut’un sandukaları da yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar