Origami Kağıt Sanatı Hakında

0

Sevdiklerinize Hediye Olarak Yapabileceğiniz El Emeği Diyebileceğiniz Kağıt Sanatı Olan Origami Sanatını Sizler İçin Araştırdık Ve Birbirinden Güzel Origami Örneklerini Sizler İçin Topladık.Öncelikle Nedir Bu Origami Sanatı Ona Bakalım.

Makas Ve Yapıştırıcı Kullanmadan Kağıdı Sadece Katlayarak Çeşitli Şekiller Oluşturma Sanatıdır.

Tarihçesi
Tarihten Günümüze Origami’nin Başlangıcıyla İlgili Kesin Bilgiler Olmasa Da İlk Olarak Kağıdı İcat Eden Çinliler Tarafından İcra Edildiği Söylenmektedir. Japonyaya Budist Rahipler Tarafından Getirildiği Düşünülen Origami, Gelişimini Burada Tamamlayıp İsmini De Japoncadan Almıştır. Kağıt Çinliler Tarafından M.ö 250’De Bulunmuştur. Bu Yıllarda Sadece Zenginlerin Uğraştığı Bu Sanat Daha Çok Dini Törenlerde Ve Hediyeleri Kaplamada Bir Zenginlik Gösterisi Olarak Kullanılmıştır. Kağıdın Yaygınlaşması Ve Fiyatlarının Uygun Hale Gelmesiyle Origami Daha Fazla İnsana Ulaşmaya Başlamıştır. 17. Yüzyılda Halk Arasında Eğlence Şeklini Almış Ve Gelişmeye Devam Etmiştir. Bu Dönemde Konuyla İlgili İlk Kitapta Basılmıştır(1797).

1900’Lü Yılların Başlarından İtibaren Okullarda Öğretilmeye Başlanılmış Ve Çocukların Matematiksel Zekalarının Gelişimine Büyük Katkıda Bulunmuştur. Aynı Sanat İnsanların Yeteneklerini Keşfetmelerine Yardımcı Olup Bir Şeyler Üretebilmenin Hazzını Sunmaktadır.

2. Dünya Savaşından Sonrada Origami Sanatsal Anlamda Büyük Gelişme Kaydetmiş, Artık Sadece Çocukların Değil Her Yaştan İnsanın İlgisini Çekmiştir. Günümüzde İse Bu Sanatla İlgili Sergiler, Atölyeler, Kurslar Ve Çeşitli Faaliyetlere Ulaşmak Oldukça Kolay Hale Gelmiştir.

Origami Türleri
Klasik Origami:

Genellikle Tek Parça Kağıdın Katlanmasıyla Yapılır. Bu Türde At, Kuş Gibi Havyanlar Yapılabildiği Gibi Çeşitli Eşyalarda Yapılabilir.

Modüler Origami:

Parçalı Origami Olarak Da Bilinen Bir Türüdür. Birbirine Benzeyen Parçaların Birleştirilmesiyle Oluşturulur. Klasik Origamideki Somut Hayvan Ve Eşya Gibi Nesnelerin Aksine Üç Boyutlu Geometrik Nesnelerin Yapılmasında Kullanılır. Kullanılan Parça Sayısında Herhangi Bir Sınır Yoktur. Aynı Parçaların Yerlerini Değiştirerek Birden Fazla Geometrik Şekil Elde Etmek Mümkündür.
Islak Katlama: Gerçeğine Uygun Doğal Görünen Hayvan Motifleri Elde Etmek İçin Kullanılır. Kağıda Şekil Vermek Kuruyken Oldukça Zordur. Islatılan Kağıt Daha Kolay Şekil Alır Ve Daha Naturel Şekiller Elde Edilebilir. Islak Origami Tekniğini Bulan Kişi Akira Yoshizawa(14 Mart 1911-14 Mart 2005)’Dır. Bu Büyük Üstad Origaminin Gelişimine Katkıda Bulunmuştur. Aşağıda Google’nin 14 Mart 2012De Yaptığı Logo Çalışması Bulunmaktadır.

Günümüzde Çok Daha Fazla Çeşidi Ortaya Çıkan Origaminin Bilinen Diğer Türleri Mimari Origami, Krigami(Kağıt Kesme Sanatı) Ve Pop-Up Origamidir. Oluşan Yeni Türlerde Genelde Kesme Ve Yapıştırma Serbest Bırakılmıştır.

orıgamı fıllerı

orıgamı hayvan tasarımları

orıgamı kuguları

origamiden sevimli çiftler

birbirinden ilginç origami

çocuklar için origami oyuncaklar

gerçekçi origami çalışmaları

ilginç origami nesneler

kağıt birleştirme

kağıt kesimler

kağıt sanatı

kağıtlardan sanat

origami 1

origami bardaklar

origami cicekler

origami çiçekler

origami çiçeklerii

origami denemeleri

origami hakkında

origami hayvanları

origami hediyelik eşyalar

origami horoz

origami ile cisimler yapmak

origami ile farklı nesneler

origami ile papağan yapmak

origami ile super mario

vorigami ilginç hayvanlar

origami kahve bardağı yapmak

origami kavonozlar

origami kugualr

origami kugular

origami kuguları

origamı kuguları

origami kuş

origami maddeler

origami maddeler

origami nesneler

origami nesneleri

origami oyuncakları

origami oyuncakları

origami örneği

origami sanatı hakkında

origami sanatı ornekleri

Origami sanati

origami sanatı

origami sirk fili

origami şekiller

origami yapma

origami yapma

origami yeni kuğular

origami yunus balıkları

origami

origamiden gerçekçi meyveler

origamiden hayvanlar

origamiden kediler

origamiden kugular

origamiden kullanışlı eşyalar

origami nedir

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.