Ana SayfaOSMANLI İMPARATORLUĞUOSMANGAZİ TÜRBESİ ve Hakkında Bilgiler

OSMANGAZİ TÜRBESİ ve Hakkında Bilgiler

Author

Date

Category

Osman Gazi Türbesi, Bursa’nın tarihi değeri olan önemli yapılarından biridir. 1258-1324 yılları arasında yaşayan, Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi; padişahlığı döneminde, bir Bursa kuşatması sırasında oğlu Orhan Bey’e şehir içindeki kubbeli bir yapıyı işaret ederek, öldüğünde buraya gömülmek istediğini vasiyet ettiği söylenir.

Osmangazi
Osmangazi

Bursa’nın fethinden sonra Osman Gazi, Gümüşlü Kümbet adıyla anılan Sainte Elie adlı Bizans manastırının şapeli üzerine yapılan türbeye gömülmüştür. Ancak Osman Gazi Türbesi, 1801 yılında çıkan bir yangın ve sonrasında 1855 depremi ile tamamen yıkılmıştır. 1863 yılında ise Sultan Abdülaziz tarafından eski yapıya sadık kalınarak yeniden inşa edilmiş ve bu yapı günümüze kadar gelmiştir. Sekizgen bir planla yapılmış olan türbenin üzeri kubbe ile örtülmüştür. Osman Gazi Türbesi’ne kuzeydeki ahşap bir koridordan girilmekte olup konak salonlarına has dekorasyonlarla tasarlanan türbenin, pencerelerinde kumaş perdeler yer almaktadır. Ufak bir mihrabı da bulunan türbenin pencere parmaklıkları ise dökme demirden yapılmıştır.

Osman Gazi Türbesi’nde toplam 15 sanduka vardır. Türbe’nin ortasında yer alan sedef kakmalı ahşap sanduka Osman Gazi’ye aittir. Sandukanın etrafı da sedef kakmalı korkuluklarla çevrilmiştir. Sultan Abdülaziz’in bir Bursa ziyaretinde ise Osman Gazi’nin sandukasının üzerine kadife üzerine gümüş ve sim ile işlenmiş, Osman Gazi’nin doğum, saltanat senesi ve ölüm senesi gibi tarihi bilgilerinin yer aldığı bir örtü örtülmüştür. Türbenin içinde yer alan diğer sandukalar ise Osman Gazi’nin oğlu Alaaddin Bey, eşi Aspurça Hatun ve Osman Gazi’nin yakınlarına ait sandukalardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar