Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Osteoporoz Hakkında Bilgiler

0

Osteoporoz, Osteoporoz nedir, Osteoporoz hakkında bilgiler, Osteoporoz özellikler, Osteoporoz belirtiler, Osteoporoz nedenleri, Osteoporoz tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Osteoporoz hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Osteoporoz hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Osteoporoz Nedir ? Osteoporoz nedenleri nelerdir ?, Osteoporoz belirtileri nelerdir ?, Osteoporoz tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Osteoporoz

Osteoporoz Nedir

Osteoporoz, vücudumuzdaki kemiklerin sertliklerinin azalıp, kalitelerinin bozulması sonucunda daha zayıf ve kırılabilir hale gelmeleri ile ortaya çıkan ve tüm iskeletimizi etkileyen sistemik bir hastalıktır.

Osteoporoz Hakkında Bilgiler

İskelet sistemini oluşturan kemikler yüksek oranda kalsiyum içeren yapılardır. Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde hızlı bir şekilde kemik yapımı söz konusudur. Adölesan dönemin sona erdiği 20’li yaşların sonlarına doğru ise kemik yapımı, kemik yıkımı ile hemen hemen aynı seviyelere gelir. Bu andan itibaren yaş ilerledikçe kemiklerde yıkımın geciktirilmesi açısından kalsiyum ve D vitamini alımına özen gösterilerek kemik kütlesi ve sağlığı korunmalıdır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte kemik yıkımı hızlandığından bu durum dengesiz beslenme ile de birleştiğinde osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesi tablosunu geliştirmeye başlar. Erken dönemde büyük sorunlara yol açmasa da yaş ilerledikçe kemiklerde hasar oluşumuna yol açabileceğinden hastalık rutin taramalar ile erken dönemde tespit edilerek gerekli tedavi prosedürleri uygulanmalıdır.

Osteoporoz

Osteoporoz Nedenleri Nelerdir ?

 • Yetersiz kalsiyum, fosfor ve D vitamini alımı
 • Kadın cinsiyet ve özellikle de menopoz sonrası dönemde olmak
 • İleri yaş
 • Genetik yatkınlık
 • Cinsiyet hormonlarındaki düşüklükler
 • Tiroid hormonlarına ilişkin bozukluklar
 • Menopoz öncesi dönemde yumurtalıkların alınması
 • Adrenal bez hastalıkları
 • Steroid içerikli ilaç kullanımı
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Hareketsiz yaşam tarzı

Osteoporoz Belirtileri Nelerdir ?

 • Omurga içerisinde kırık veya çökmüş bir omurun neden olduğu bel ağrıları
 • Zamanla kemiklerin eğrilmesine bağlı olarak boyun kısalması
 • Kamburlaşma ve çarpık duruş
 • Basit hareketlerde bile ortaya çıkabilen kırılma ve çatlamalar

Osteoporoz

Osteoporoz Tedavisi Nedir ?

Kemik erimesinde uygulanacak tedavinin niteliği; hastalığınızın ilerlemişlik düzeyi, son 10 yıl içerisindeki kemik sağlığına ilişkin yaşadığınız problemler, kemik yoğunluğu ölçümlerinizin sonuçları gibi faktörler bir arada değerlendirilerek hekim tarafından planlanır. Kemiklerinde kırık meydana gelme ihtimali düşük olan kişilerde tedavi olarak vitamin ve mineral destekleri ile birlikte sağlıklı bir beslenme planının oluşturulması şeklinde uygulanabilir. Kemiklerinde kırık gelişme riskinin yüksek olduğu tespit edilen hastalarda en yaygın şekilde kullanılan osteoporoz ilaçları bifosfonatlardır. Bifosfonat içerikli ilaçların yaygın yan etkileri arasında karın ağrısı, mide bulantısı ve mide ekşimesi gibi sorunlar yer alır. Bu tarz sorunları yaşayan hastalarda ilacın intravenöz (damar yolu ile uygulanan) türevleri tercih edilebilir.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap