Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Paçalı Şahin Hakkında Bilgiler

0

Paçalı Şahin, Paçalı Şahin nedir, Paçalı Şahin hakkında bilgiler, Paçalı Şahin özellikler, Paçalı Şahin bakımı, Paçalı Şahin beslenmesi, Paçalı Şahin yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Paçalı Şahin hakkında bahsetmek gerekirse Paçalı Şahin, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.


Paçalı Şahin Nedir

Paçalı şahin, atmacagiller familyasına ait bir yırtıcı kuş türü.

Paçalı Şahin Hakkında Bilgiler

Paçalı şahin parmaklarına kadar inen tüyleri, beyaz kuyruğunun sonundaki siyah şeridi ve uzun dar kanatlarıyla öteki şahinlerden ayrılır. Erkek ve dişi aynı irilikte ve renktedir. Paçalı şahinin başı beyaz görünümdedir ve üzerinde koyu kahverengi çizgiler vardır. Sırtı ve kanatları koyu kahverengi, üzerleri beyaz lekelidir. Karnının beyazlığı sırtına kıyasla çok belirgindir ve üzerleri boyuna büyük lekelidir. Beyaz renkli olan kuyruğunun üzerinde kalın tek şerit bulunur. Paçalı şahinin daha açık renkli olanları da vardır. Gençlerin de rengi oldukça açıktır. Şahinden daha iri ve yapılıdır, uzun kanatları ve kuyruğu, esnek kanat çırpışı ve süzülürken kanatlarını geriye bükmesiyle daha çok kızıl şahini andırır. Diğer şahinlerden beyaz kuyruğu ve geniş siyah kuyruk bandıyla ayrılır, erişkinin kuyruk bandı daha dar ve belirgindir, erkeğin bandının gerisinde 2-4 dişinin ise 1 ince çizgi bulunur.

Paçalı Şahin Özellikler

Boyları 50–60 cm, kanat açıklıkları yaklaşık 130 cmdir. 4 yumurta bırakırlar. Küçük memeliler ve leşlerle beslenirler. Buteo cinsi tipik olarak geniş kanatlı, yırtıcıdır. Bayağı şahine kıyasla daha uzun kanatlıdır ve görünüş olarak kartallara benzerler. Çok değişik tüyleri vardır ama tipik olarak üst taraftaki tüyler kahverengi alt taraftakiler soluk renklidir. Karnında ve bileklerinde koyu renk yamalar vardır. Baş soluk renklidir. Kuyrukları beyaz olup uçlarına doğru koyu renk bantlar görülür.kartallar gibi vahşilerdir.

Paçalı Şahin Yaşam Alanları

Tundralar, dağlar , bataklıklar ve steplerde yaşamını sürdürür. Ağaçlar üzerine ya da kayalıklara yuva yapar.
Yuvası dal ve otlarla kaplıdır ve 1 m. yüksekliğe kadar ulaşır.

Paçalı Şahin Beslenmesi

Tavşan, küçük memeliler ve sürüngenler, ördek , keklik ile küçük kuşları avlar.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap