Palmiye Yağı Nedir ? Kanserojenmi ?

1

Palmiye Yağı Nedir ?Kanserojen mi ?

Palmiye yağı hakkında bilgiler, Palmiye yağı nerde kullanılır, Palmiye yağı yasaklandmı,

Palm yada Palmiye Yağı Nedir ?

Palm yağı, palm meyvesinden ve palm meyvesinin içindeki çekirdeğinden olmak üzere iki şekilde yapılır. Her iki türü Hindistan ve Malezya gibi tropikal iklimlerde yetişir. Kalorisi çok yüksektir. Palmitik asit olarak anılır. Gıdaların üzerinde palmitik asit yada palmiye yağı diye yazılabilir. Yada bitkisel yağ gibi yazılabilir.

Gıda Sektöründe Hangi Ürünlerde Kullanılır ?


-Margarin yapımı,
-Kızartma yağı ve
-Yemek pişirme yağı
olarak kullanılmakta

Kanser Yapar mı ?

Bir çok çalışma bulunmamakla birlikte Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu’nun (EFSA), Mayıs 2016’da yayınladığı palmiye yağının kanserojen olduğuna dair raporunun ardından Avrupa’da bazı marketler bu yağı içeren ürünleri raflarından kaldırma kararı aldı.

Peki Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu’nun (EFSA) kanser yaptığını raporla açıkladığı bu gıdayı yasakladı mı ?
HAYIR … Üzerinde bitkisel yağ şeklinde yazan ve palmiye yağı kullanılan tüm ürünlerin içeriğinin açıkça yazılmasını istedi. Avrupa da gıda ürünlerinde palmiye yağı varsa bu açık açık yazılmak zorunda.

Palmiye Yağı Kilo Aldırır mı ?


“Clinical Nutrition American Journal” 2005 sayısında yayımlanan araştırmaya göre, sağlıklı genç erişkinlerde, palmitik asitçe zengin bir beslenme programının genel etkileri üzerine çalışma yapıldı .Araştırma sonucunda bilim adamları palmik asitçe yüksek bir beslenmenin obezite ve insülin direnci riskini artırabildiğini tespit etmişlerdir.

Başka Ne Gibi Problemlere Yol açabilir ?
Palm Yağının sindirimi zordur. Ayrıca kalorisi çok yüksektir. Belli bir gramın üzerinde tüketilmemelidir. İçersinde direk kolesterol bulunmaz. Ancak palm yağında doymuş yağlar fazla bulunduğundan aşırı tüketiminde damarlarda plak oluşumu riski artabilir.

Ülkemizde Bununla İlgili Bir Çalışma Var mı ?
Son günlerde palm ve palmiye yağı ile haberlerin gündeme oturması üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik yaptığı açıklamada “Palm yağı kullanılan ürünler konusunda bilimsel bir çalışma yapılması kararlaştırılmıştır. Yapılacak çalışmanın sonuçları kamuoyu ile paylaşılacak ve bilimsel veriler ışığında gerekli idari tedbirler alınacaktır” denildi.

Dünya’nın Büyük Sağlık Örgütlerinden Yasaklayan Var mı ?
HAYIR … Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) palm yağının kullanmasının yasaklanması yönünde bir görüşü bulunmamaktadır.

 

Paylaş:

1 Yorum

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.