Pandalar Hakkında Bilgiler

Pandalar Hakkında Bilgiler

30 Aralık 2019 0 Yazar:

Panda, pandalar, panda nedir, pandanın özellikler, panda hakkında bilgiler, panda hangi bölgede yaşar

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Penguenler hakkında bahsetmek gerekirse, Penguenler çok tatlı bir canlı türüdür.Genellikle soğuk iklimlerde boy göstermektedir.

Panda Nedir

Dev Panda, Ayıgiller familyasından, beyaz postu üzerinde bölge bölge siyah büyük benekleri olan, iri, nesli tehlikede olan bir ayı türü. Küçük panda ‘dan ayrıt edebilinmesi için Büyük panda veya da sırf bambu ile beslendiğine dikkati çekmek için Bambu ayısı da denilir.

Pandalar Hakkında Bilgiler/Özellikleri

Ayıların yer aldığı Ursidae familyasındandır. Dev panda olarak da bilinir. Çin’in güneybatı kesimlerinde, Himalaya ormanlarında yaşar. Tüyleri sık ve pas kırmızısı renginde, karnı, bacakları kara, postu gösterişli bir hayvandır. Uzunluğu 1,5 m, ağırlığı 160 kg civarındadır.Pandaların diş yapıları, bambu bitkisinin sürgün ve yapraklarını tüketmelerine uygun biçimde gelişmiş olduğundan, bu bitkiyle beslenmektedirler. Ancak sindirim sistemlerinin yapısı etçillerinkine benzemektedir; dolayısıyla bitkiden gelen selülozu sindiremezler. Bu nedenle de beslenmek için çok miktarda bitki tüketmek zorunda kalırlar. Hantal görünümlerine karşın, oldukça çevik hayvanlardır. Genellikle mart-mayıs ayları arasında çiftleşirler. Dişilerin gebelik süresi 122-163 gün sürer. Bir ya da iki yavru doğururlar. Az sayıda yavru doğurmaları, yavruların ergin hâle gelmelerinin 6-7 yılı bulması ve her şeyden önemlisi yaşama ortamlarının yok edilmesi sayılarının azalmasına yol açmıştır.

Pandalar Nerede Yaşar

Küçük pandalar Çin, Myanmar, Hindistan ve Nepal’de yaşar, Dev pandalar Sichuan, Gansu, Shaanxi ve Tibet vb. bölgelerde yaşarlar. Pandalar; Tibet, Shaanxi, Gansu ve Sichuan gibi dağlık arazilerde yaşarlar.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •