Ana Sayfa Genel Papağanlar Hakkında Bilgiler

Papağanlar Hakkında Bilgiler

Author

Date

Category

Papağan, Papağanlar hakkında bilgiler, papağanların özellikleri, papağanlar hangi bölgede yetişir, papağanlar ne ile beslenir, papağanların kaç türü vardır

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Papağanlar hakkında bahsetmek gerekirse, Papağan ülkemizde çok sık gördüğümüz ve hayranlıkla baktığımız hayvan türlerinden biridir.

Papağanlar Nedir

Papağanlar ayaklarıyla yemek yiyebilen tek kuş türüdür. -Aynı zamanda en zeki kuşlar arasındadırlar.Bilim adamları 4 yaşındaki birinin zekasına sahip olduklarını düşünüyor. -Dünyanın en büyük papağanı olan kakapo kuşu uçamaz. … -Sadece kakadu papağanının 21 farklı türü vardır.

Papağanlar Hakkında Bilgiler

Psittacidae ailesinin üyesi olan papağanlar çok farklı renklerde çok farklı büyüklüklerde olabilmektedir. Ama tüm papağanlar için karakteristik olan ortak özellik sahip oldukları kıvrık ve keskin kavisli güçlü gagalarıdır. Öyle ki oldukça güçlü olan gagalarını tırmanmak için ayak gibi kullanabilirler.

Ayrıca ayak yapısı da çok karakteristiktir. İki arkada, iki önde olacak şekilde dört parmağının olması papağanları, diğer türlerden ayıran bir özelliktir. Ayaklarının bu yapısı yiyeceklerini kolayca kavramasını sağlar ve ayrıca papağanlar, yemek için ayaklarını el gibi kullanabilen tek kuş türüdür.

Papağanlar, eşsiz ve göz alıcı parlak renkleri, insan veya hayvan sesi dahil olmak üzere pek çok sesi taklit edebilme yetenekleri ile çok eski dönemlerden beri insanların ilgisini çekmiş ve kafes kuşu olarak papağan kafesi içerisinde beslenmiştir. Papağanların ses telleri yoktur ancak Syrinks olarak bilinen ses organları bulunmaktadır.

Papağanın Özellikleri

Ayakları kısa ve ikisi önde, ikisi arkada olmak üzere dört parmağa sahiptir. Ön parmakların dipleri kısa bir zarla birbirine bağlıdır. Arkaya yönelik birinci ve dördüncü parmak geriden kavrar ve gaganın yardımı ile çeviklikle tırmanabilir. Tırmanma anında gagalarını üçüncü bir ayak gibi kullanma özelliklerinden dolayı en iyi tırmanıcı kuşlar olarak kabul edilirler.
Kalın ve kıvrık üst gaga hareketlidir. Alt gaga ise yiyecekleri kırmada tabla vazifesi görür. Dil, kalın ve etlidir. Aynı zamanda dokunma organı görevini de yapar. Dilleri kısa ve serttir. Gaga ve dilleri sayesinde ayçekirdeği gibi kabuklu yemişleri soyup yiyebilirler.
Papağanların kanatları nispeten kısadır. Bununla beraber, Yeni Zelanda papağanı hariç hepsi iyi uçucudur. Genelde çift veya grup halinde çığlık çığlığa uçarlar. Avustralya’da yaşayan kakadular, binlerce fertten meydana gelen sürüler halinde seyahat ederler.
Beslenirken veya dinlenirken çok sakindirler. Yeşil renklileri o kadar iyi kamufle olur ki, çoğu zaman farkedilmezler. Tüyleri yeşil hakim olmak üzere kırmızı, mavi, sarı, beyaz ve siyah olabilir.Papağanın konuşma özellığı fazla olmasından , insanların dediğini tekrarlayan kuş türüdür.

Papağanlar Hangi Bölgede Yetişir

Afrika, Amerika, Asya ve Okyanusya’nın tropikal orman bölgelerind yaşarlar. Türkiye’de ise doğal olarak yaşayan iki tür şunlardır: Yeşil papağan v İskender papağanı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Rüyada Akbaba Görmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada Akbaba Görmek nedir, Rüyada Akbaba Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Akbaba Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Akbaba Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ajanda Görmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada Ajanda Görmek nedir, Rüyada Ajanda Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Ajanda Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ajanda Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ahşap Ev Görmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada Ahşap Ev Görmek nedir, Rüyada Ahşap Ev Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Ahşap Ev Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ahşap Ev Görmek diyanet, Rüya...

Rüyada Ahirete Gitmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada Ahirete Gitmek nedir, Rüyada Ahirete Gitmek ne anlama geliyor, Rüyada Ahirete Gitmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ahirete Gitmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Adliye Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Adliye Görmek nedir, Rüyada Adliye Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Adliye Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Adliye Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Son Yorumlar