Anasayfa » EĞİTİM » Para Akıllılara Hizmet Eder, Akılsızlara Hükmeder İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Para Akıllılara Hizmet Eder, Akılsızlara Hükmeder İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

para akıllara hizmet eder akılsızlara hükmeder ile ilgili kompozisyon, para akıllara hizmet eder akılsızlara hükmeder ile ilgili kompozisyon örnekleri, para akıllara hizmet eder akılsızlara hükmeder ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 para akıllara hizmet eder akılsızlara hükmeder ile ilgili kompozisyon, 2021 para akıllara hizmet eder akılsızlara hükmeder ile ilgili kompozisyon örnekleri, para akıllara hizmet eder akılsızlara hükmeder ile ilgili kısa kompozisyonlar, para akıllara hizmet eder akılsızlara hükmeder ile ilgili kompozisyon ödevleri, para akıllara hizmet eder akılsızlara hükmeder ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size para akıllara hizmet eder akılsızlara hükmeder ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Para akıllara hizmet eder akılsızlara hükmeder ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, para akıllara hizmet eder akılsızlara hükmeder ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Para Akıllılara Hizmet Eder, Akılsızlara Hükmeder İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Para Akıllılara Hizmet Eder, Akılsızlara Hükmeder İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Eski zamanlardan bu zamanlara kadar gelen, halka birçok konuda ışık tutan ve birçok ders vermeye yarayan atasözleri bulunmaktadır. Bu atasözlerinden biri ise “Para akıllılara hizmet eder, akılsızlara hükmeder.” atasözü olmaktadır.

Paranın insan hayatındaki önemi çok büyüktür. Her insan geçimi sağlayabilmek ve temel ihtiyaçları ile isteklerini karşılayabilmek için paraya ihtiyaç duyar. Günümüzde birçok insan paraya sahip olur. Kimi insanlar çok fazla paraya sahip olurken kimi zamanlar az paraya sahip olmaktadır. Fakat bu durumda önemli olan paranın ne şekilde değerlendirildiği ve hayatta ne kadar önem verildiğidir.

Her insan için para oldukça kıymetlidir. Fakat sahip olunan para en iyi şekilde değerlendirilmelidir. Paranın en iyi şekilde harcanması ve kişinin gelişmesine hizmet etmesi gerekmektedir. Eğer paranın varlığı kişiye herhangi bir şey katmıyorsa, o paranın varlığının pek bir önemi bulunmamaktadır. Akıllı insanlar paranın ne anlam ifade ettiğini ve parayı nasıl değerlendirmesi gerektiğini bilir. Fakat akıllı olmayan insanlar daima paranın gölgesinde yaşayarak, para için kişiliklerinden dahi ödün verebilmektedir.

Para Akıllılara Hizmet Eder, Akılsızlara Hükmeder İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Paranın bulunmasından bu yana insanlığın bir kısmının amacı; parayı elde ederek ona hükmetmek ve bu yolla mutlu olmaktır, bir kısmının amacı ise paranın varlık amacına uygun biçimde harcayarak değil, yalnızca sahip olarak mutlu olabilmek biçiminde değerlendirilebilecek iki çeşit mutlu olabilme limanı vardır.
Parayı mutlu olabilmek için araç olarak görmek ve bu aracı da mutlu olmaya giden yolda kullanmak, akıllı insanların yöntemidir.

Diğer yandan amacı para olarak seçenler ise, sağlıklı biçimde amaç araç ilişkisinin kuramayan kişilerdir. Bu kişilerin amacı yegane olarak para biriktirmek ya da parayı bir mala tahvil etmektir. Dolayısıyla gerçek mutlulukla sanal mutluluk yer değiştirmiştir. Birkaç örnekle mevzuyu somutlaştırmaya çalışalım. 1990’lı yılların başında Ankara Necati Bey Caddesi’nde Ali Dayı isimli 90 yaşlarında bir tanıdığımız yaşamaktaydı. Oturduğu cadde başkentin en gözde caddelerinden biriydi ve bu cadde de birçok taşınmaza sahipti. Hatta sayılamayacak kadar çok kiracısının olduğu söylenirdi. Ali Dayı spor yapmak ya da bir başka nedenden dolayı değil, sadece ekonomik tercihleri gözeterek, Ankara sebze halinden domates almak için otobüse binerdi o yaşına rağmen. Bir başka örneği ise şu şekilde anlatmak isteriz.

Mehmet Bey’in bir gün çöp konteynırını karıştırdığı söylendi ve çöpte bulduğu bir çakmağa bakarak, çöp konteynerinde işe yarar şeyler çıkıyor demesi hepimize tuhaf gelmişti. Burada değerlendirmeye bakıldığında amaç ile araç ilişkisinin yer değiştirdiği, paranın konforlu bir yaşantıyı mümkün kılacağı yerde konforsuz ve hiç de tasvip edilemeyecek, onaylanamayacak bir yaşantının kapılarının açıldığı görülmekte.
Bizce olması gereken, kabul edilebilir koşullar dairesinde yaşamı sürdürme bağlamında, temel ihtiyaçları karşılamak, yanı sıra gelirimize bağlı olarak giderimizi düzenlemek ile dengeli gelir ve gideri hayatımızda etkin hale dönüştürebilmektir.

Para Akıllılara Hizmet Eder, Akılsızlara Hükmeder İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın