Ana Sayfa SAĞLIK Parkinson Hastalığı Hakkında Bilgiler

Parkinson Hastalığı Hakkında Bilgiler

Author

Date

Category

Parkinson Hastalığı, Parkinson Hastalığı nedir, Parkinson Hastalığı hakkında bilgiler, Parkinson Hastalığı özellikler, Parkinson Hastalığı tedavisi, Parkinson Hastalığı belirtileri, Parkinson Hastalığı nedenleri, Parkinson Hastalığı ölümcül mü

Sevgili okurlar, bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere Parkinson Hastalığı hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Parkinson Hastalığı ile alakalı yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur.

Parkinson Hastalığı Hakkında Bilgiler

Parkinson Hastalığı Nedir

Parkinson hastalığı “motor sistem hastalıklar” adı verilen gruba ait, dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Parkinson hastalığı kademeli olarak ilerleyen (progresif) bir hastalık türü olup ve yol açtığı el, kol, bacak, çene ve yüzün titremesi gibi belirtiler zaman geçtikçe kötüleşir.

Parkinson Hastalığı Hakkında Bilgiler

Parkinson hastalığı kademeli olarak ilerleyen (progresif) bir hastalık türü olup ve yol açtığı el, kol, bacak, çene ve yüzün titremesi gibi belirtiler zaman geçtikçe kötüleşir. Hastalık ilerledikçe kişi yürüme, konuşma zorluğu yaşayabilir ve günlük basit ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak duruma gelebilir. Parkinson hastalığının tedavisi yoktur ancak bazı ilaçlarla hastalığın belirtileri hafifletilebilir. Bazı durumlarda semptomların iyileşmesi için beynin çeşitli bölgelerine cerrahi olarak müdahale edilebilir. Parkinson hastalığı, beyinde dopamin adı verilen, beyin hücrelerinin birbirleriyle haberleşmesini sağlayan maddeyi üreten hücrelerin bozulması sonucu ortaya çıkar. Beyinde dopamini üreten hücreler hareketlerin kontrolünden, uyumundan ve akıcılığından sorumludur.

Parkinson Hastalığı Nedenleri Nedir

Parkinson hastalığının tam nedeni, yani neden bazı insanlarda görüldüğü ve diğerlerinde görülmediği net olarak bilinmemektedir. Ancak bazı faktörlerin Parkinson riskini arttırdığı bilinmektedir. Uzmanlar genlerde meydana gelen mutasyonların Parkinson’a yol açabileceğini belirtiyor ancak dünya genelindeki Parkinson hastalarının sayısı düşünüldüğünde nadir olarak görülen bu mutasyonların hastalığın tek sebebi olduğunu söylemek güç. Parkinson hastalığına yol açtığı söylenen bir diğer faktör ise belirli bazı toksinler. Ancak yine oldukça az sayıda insan bu toksin maddelere maruz kalıyor. Bunlar dışında yaş, cinsiyet ve kalıtımsal özelliklere bağlı olarak Parkinson’un daha sık görüldüğü bazı gruplar bulunuyor. Örneğin Parkinson en çok 50 yaş üzeri yetişkinlerde görülen bir hastalık. Ayrıca erkeklerde kadınlara oranla daha yaygın. Aile bireylerinde Parkinson hatalığı bulunanlar bu hastalığa daha çok yakalanıyor.

Parkinson Hastalığı Belirtileri

  • Titreme, el titremesi; Başparmağın kontrolsüz hareket etmesi, çene ve dudakta oluşan titremeler, bazen bacak kaslarında olan seğirmeler eşlik edebilir. Unutmamak gerekir ki her el titremesi Parkinson hastalığı anlamına gelmez.
  • Parkinson hastalığındaki titreme eller istirahat halindeyken olur. Stresli ve heyecanlıyken olan, kahve ya da ilaç tüketimi sonrası gelişen, ya da esansiyel tremor denilen ailevi geçişli tremor hastalığı ile görülen titremelerden ayırt etmek gerekir.
  • Hareketlerde Yavaşlama (Bradikinezi); Parkinson Hastalığında harekete başlama ve hareketi devam ettirmede zorlanma sık görülen bulgularıdır. Hastalar sıklıkla kısa adımlarla yürürler ve kaslarda sertleşme nedeniyle vücut ağrıları olur.
  • Konuşmada Değişimler: Konuşma hızında artış veya alçak ses tonuyla konuşma, konuşurken yüz mimiklerinin azalması ve konuşmanın monotonlaşması parkinson bulguları arasında yer alır.
  • El Yazısının bozulup küçülmesi; Ani gelişen el yazısındaki kötüleşmeler, kelimelerde küçülmeler veya kelimelerin yakın yazılması parkinson hastalığını akla getirmelidir.

Parkinson Hastalığı Hakkında Bilgiler

Parkinson Hastalığı Tedavisi Nedir ?

Beyinde yaşanan hücre kaybıyla oluşan pek çok hastalıktan biri olan Parkinson, bu hastalıklar arasında tedaviye en iyi yanıt veren türdür. Ancak hastalık yavaş seyrederek ilerlediği için hastanın sürekli olarak hekim takibinde olması gerekir. Parkinson yaşam kalitesini zamanla düşüren bir hastalık olduğu için aile bireylerinin bilinçlenerek hastaya gerekli desteği vermeleri, tedavinin doğru uygulanmasını sağlamaları gerekir. Hastalığın belirtileri ortaya çıkar çıkmaz nöroloji uzmanına başvurmak tedavi açısından da son derece önemlidir. Erken dönem tedavi, hastalığın ilerleyişini yavaşlatırken hastanın hayat kalitesini de artırır. Hastalığın evrelerine göre uzman hekim tarafından pek çok farklı tedavi yöntemi uygulanabilir. Öncelikle hastanın bağımlılık olmaksızın kendi hayatına devam edebilmesi hedeflenir. Dopamin üreten hücrelerin kaybı ile gelişen dopaminerjik sinir sinyallerindeki azalmanın ilaç ile dengelenmesi sağlanır. Son yıllarda bazı hastalarda uygulanabilen beyin pili olarak bilinen derin beyin stimülasyonu ile hastalığın tipik belirtileri düzelmekte ve yaşam kalitesi artırılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

CodyCross Cevapları Mevsimler Grup 67 Bulamaca 1 (Kelime Bulmaca Oyunu)

Codycross Cevapları, Codycross Mevsimler cevapları, Codycross Mevsimler 67. Grup cevapları, Codycross Mevsimler 1.Bulmaca cevapları, Codycross Mevsimler 67. Grup 1.Bulmaca Cevapları Son zamanlarda codycross gibi oyunların...

CodyCross Cevapları Mevsimler Grup 66 Bulamaca 5 (Kelime Bulmaca Oyunu)

Codycross Cevapları, Codycross Mevsimler cevapları, Codycross Mevsimler 66. Grup cevapları, Codycross Mevsimler 5.Bulmaca cevapları, Codycross Mevsimler 66. Grup 5.Bulmaca Cevapları Son zamanlarda codycross gibi oyunların...

CodyCross Cevapları Mevsimler Grup 66 Bulamaca 4 (Kelime Bulmaca Oyunu)

Codycross Cevapları, Codycross Mevsimler cevapları, Codycross Mevsimler 66. Grup cevapları, Codycross Mevsimler 4.Bulmaca cevapları, Codycross Mevsimler 66. Grup 4.Bulmaca Cevapları Son zamanlarda codycross gibi oyunların...

CodyCross Cevapları Mevsimler Grup 66 Bulamaca 3 (Kelime Bulmaca Oyunu)

Codycross Cevapları, Codycross Mevsimler cevapları, Codycross Mevsimler 66. Grup cevapları, Codycross Mevsimler 3.Bulmaca cevapları, Codycross Mevsimler 66. Grup 3.Bulmaca Cevapları Son zamanlarda codycross gibi oyunların...

CodyCross Cevapları Mevsimler Grup 66 Bulamaca 2 (Kelime Bulmaca Oyunu)

Codycross Cevapları, Codycross Mevsimler cevapları, Codycross Mevsimler 66. Grup cevapları, Codycross Mevsimler 2.Bulmaca cevapları, Codycross Mevsimler 66. Grup 2.Bulmaca Cevapları Son zamanlarda codycross gibi oyunların...

Son Yorumlar