PAYİTAHT NEDİR?GÜNÜMÜZE GÖRE TÜRKİYE’NİN PAYİTAHTI NERESİDİR?

PAYİTAHT NEDİR?GÜNÜMÜZE GÖRE TÜRKİYE’NİN PAYİTAHTI NERESİDİR?

13 Mayıs 2015 1 Yazar: Mernuş Dündar

PAYİTAHT NEDİR?

Günümüzde tarihi romanlar ya da özellikle diziler aracılığı ile duyup aşina olduğumuz eski kelimelerden bir tanesi de payitahttır.  Osmanlı Devleti’nde kullanılan bu kelimenin günümüzde tam karşılığı başkenttir. Ayrıca Osmanlı Devleti’nde payitaht olarak kabul edilen şehir hükümdarın yaşadığı ve devletin merkezi konumunda bulunan şehri ifade etmektedir.

Payitaht nedemekrir

Payitaht kelimesine kelime anlamı açısından bakacak olursak bu kelime tahtın ayakları anlamına da gelmektedir.  Osmanlı Devleti döneminde payitaht olarak İstanbul kabul edilmektedir. İstanbul yani payitaht devletin merkezidir ve padişahın yaşadığı yerdir. Devletin kalbi, merkezi burasıdır ve en önemli kararlar burada alınmaktadır.

image

Türkiye Cumhuriyeti’nde ise payitaht şüphesiz ki Ankara’dır. Her dönemde payitaht önemli bir stratejik noktadır ve ülkenin gelişmişlik seviyesi en yüksek olan şehri olmuştur. Önemli bir stratejik konuma sahip olan payitaht sadece önemli kararların alındığı bir yer değil Osmanlı döneminde padişahın tahtının ve sarayının olduğu mekan olma özelliğini de taşımaktadır. Bu nedenle zaman ilerledikçe imparatorluklar yıkılıp yerlerine yeni devletler kuruldukça eski dönemlerin mimari yapısını en iyi anlatan şehirlerden biri olma özelliğini alarak tarihi bir sorumluluk da taşımaya devam etmektedir.

Payiaht kelimesinin benliğimize kazınmasında diğer bir kilit noktasını ise payitaht kavgaları oluşturmaktadır. Payitahta çıkabilmek için Osmanlı Dönemi’nde padişah olmak gerekmektedir. Bu nedenle de uğrunda taht kavgalarının yaşandığı padişah olabilmek için uğrunda savaşılabilecek bir yer olma özelliğini de taşımaktadır.

Genel anlamda bakacak olursak payitaht kelimesi başkenttir ve bir ülkenin atar damarı gibidir. Önemli bir kilit noktası olup tarih boyunca ülkenin geleceğini belirleyen önemli kararların alındığı tarihte çoğu zaman eski dönemleri aydınlatmak için yol gösterici olan belgelerin yer aldığı bir şehirdir. Kısacası başkent olup ülkenin merkezidir.

Spread the love
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share