Ana Sayfa HAYVANLAR ALEMİ Pekinez Köpekleri Hakkında Bilgiler

Pekinez Köpekleri Hakkında Bilgiler

Author

Date

Category

Pekinez, Pekinez nedir, Pekinez köpeklerinin özellikleri, Pekinez köpekleri hakkında bilgiler, Pekinez köpeklerinin bakımı, Pekinez köpeklerinin beslenmesi, Pekinez köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Pekinez Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Pekinez Köpekleri, çin aslanı olarakda bilinen bu köpekler çin kökenlidir.

Pekinez Nedir

Pekinegez ya da Pekingese, kısa boylu, uzun tüylü, basık yüzlü bir köpek cinsidir. Çin köpeklerindendir. Çin’de üretilmiş ve bir zamanlar sadece Çin kralliyet saraylarında yaşayan bu köpeğin Budizm’le yakın bir bağlantısı vardır. Kürkünün şekli yüzünden “Çin aslanı” olarak da adlandırılmıştır.

Pekinez Köpekleri Hakkında Bilgiler

Pekinez diğer bir adıyla Pekingese köpekleri Çin kökenli bir köpektir. Hatta Çin halkı olarak yarı kutsal sayılmaktadır. Çünkü bu köpeklerin, kötü ruhları kovduğu düşünülen Foo köpeğinin devamı olduğu düşünülmektedir.

Eski zamanlarda halktan insanlar bu köpeklerle karşılaştıklarında selam vermekteydi. Aynı zamanda bu köpekleri çalan kişiler idam ediliyordu. Bir diğer rivayete göre imparator yaşamını yitirdiğinde mezarlarına bu köpeklerle beraber gömülüyordu. Böylece ölümden sonraki hayatta bu köpeklerin imparatoru koruyacağı düşünülüyordu.

Çin halkının önemli bir simgesi olan bu köpekler 1860 senesinde Batıya getirildi. Daha sonra ilk defa 1909 senesinde Amerika’da tanıtıldı.

Pekinez Köpeklerinin Özellikleri

Bu tür bazı durumlarda kendini herhangi bir tehlikeye atacak kadar korkusuzdur. Süs köpeği olması sebebiyle sahibine karşı çok fazla sevecen tavırlar sergilemektedir. Bunun aksine yabancılara karşı fazlasıyla mesafeli bir tavır sergilemektedir. İnatçılığı sebebi ile bazen sahiplerinin otoritesini alt üst etmeye çalışırlar. Kıskanç bir karakteri olması sebebiyle çocuklu aileler için fazla tavsiye edilmemektedir. Eğitimleri konusuna gelindiğinde ise bu tür eğitim konusunda bazen inatçı tavırlar sergileyerek eğitim vermenizi engelleyebilir. Pekinez türünün fiziksel özelliklerine göz atacak olursak boyu bakımından erkeklerde ve dişilerde aynı olmak üzere 30 cm’dir. Kilosu ise yine aynı şekilde erkeklerde ve dişilerde aynı olmak üzere 3 – 5 kg aralığındadır. Bu türün yaşam süresi 13 – 15 yıl arasında değişmektedir.

Pekinez Köpeklerinin Bakımı

Gerçekten çok fazla miktarda bakım gerektirirler. Örneğin özellikle karın ve bacak arası olmak üzere fırçalama, bir kaç ayda bir bakım gerektirirler. Pudralama ve kuru şampuanlama da olmalıdır. Patilerin alt kısımdaki fazla tüyler temizlenmelidir. 13-15 yıl arası ömürleri vardır.

Pekinez Köpeklerinin Beslenmesi

Tavsiye edilen günlük miktar, yarım ya da tam ölçek kaliteli kuru mamadır. 2 öğüne bölünerek verilir. Her köpeğin yemesi gereken mama miktarı yaşına, cüssesine, günlük aktivitesine, metabolizmasına ve kullanılan mamanın kalitesine göre değişiklik gösterir. Örneğin kaliteli mamadan, sıradan mamaya göre daha az miktarda verilmesi yeterli olur. Köpekler de insanlar gibi birer bireydir ve her biri farklı miktarda mamaya ihtiyaç duyar. Enerjik bir köpeğin, bütün gün koltukta yatmayı seven bir köpekten daha fazla mamaya ihtiyaç duyacağı bilinmelidir.

Pekinez kısa ve kaslı bir cüsseye sahiptir. Aşırı yağlanmamasına dikkat edilmelidir. Bütün gün mamayı önünde tutmak yerine günde iki defa mama vermek faydalı olacaktır. Köpeğinizin durumunu öğrenmek istiyorsanız, ellerinizle kilosunu kontrol edin. Başparmaklar omurgayı, diğer parmaklar köpeğin yan kısmını kavrayacak şekilde köpeği tutun. Kaburgalarını hissediyorsanız, köpeğiniz iyi durumdadır. Eğer kaburgaların üstünde yağ tabakası hissediyorsanız, diyete ve hafif egzersize başlaması gerekir.

Pekinez Köpeklerinin Fiyatları

Pekinez Köpeklerinin fiyatları 1000 lira ile 2750 lira arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Rüyada Akbaba Görmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada Akbaba Görmek nedir, Rüyada Akbaba Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Akbaba Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Akbaba Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ajanda Görmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada Ajanda Görmek nedir, Rüyada Ajanda Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Ajanda Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ajanda Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ahşap Ev Görmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada Ahşap Ev Görmek nedir, Rüyada Ahşap Ev Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Ahşap Ev Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ahşap Ev Görmek diyanet, Rüya...

Rüyada Ahirete Gitmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada Ahirete Gitmek nedir, Rüyada Ahirete Gitmek ne anlama geliyor, Rüyada Ahirete Gitmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ahirete Gitmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Adliye Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Adliye Görmek nedir, Rüyada Adliye Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Adliye Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Adliye Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Son Yorumlar