Pembroke Welsh Corgi Köpekleri Hakkında Bilgiler

0
335

Pembroke Welsh Corgi, Pembroke Welsh Corgi köpekleri nedir, Pembroke Welsh Corgi köpekleri hakkında bilgiler, Pembroke Welsh Corgi köpeklerinin özellikleri, Pembroke Welsh Corgi köpeklerinin bakımı, Pembroke Welsh Corgi köpeklerinin beslenmesi, Pembroke Welsh Corgi köpeklerinin fiyatı

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Pembroke Welsh Corgi Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Pembroke Welsh Corgi Köpekleri, bu dostlarımız spits tip köpek soyundan gelmektedir.

Pembroke Welsh Corgi Nedir

Pembroke Welsh Corgi, Galler’deki Pembrokeshire’de doğan bir hayvan sürüsü köpek ırkıdır. Welsh Corgi olarak bilinen iki ırktan biridir. Diğeri Cardigan Welsh Corgi’dir ve her ikisi de kuzey spitz tipi köpeklerin soyundan gelmektedir.

Pembroke Welsh Corgi Köpekleri Hakkında Bilgiler

Köpek cinsleri arasında sahibine karşı olan sempatik davranışları ve sadakati ile dikkat çeken Wels Corgi köpeği, sevecen tavırları ile her dönem dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir köpek olmaktan geri durmamıştır. Diğer cinsi olarak kabul edilen Cardigan’a göre daha insan canlısı olarak bilinen Corgi, ailesiyle sıkı ilişkiler kurma konusunda son derece başarılı bir köpek ırkıdır. Yaklaşık 70 yıldan bu yana Pembroke ve Cardigan Welsh Corgi ırkları ayrı köpek cinsleri olarak değerlendirilse de kökenlerinin aynı veya ayrı olduğu konusunda kaynaklarda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Pembroke, Corgi kelimesi Flamancada “cüce köpek” anlamına gelir. Pembroke Welsh Corgi Kraliçe II. Elizabeth’in en sevdiği köpeklerinden biridir. Pembroke ve Cardigan 1930’a kadar birbirileriyle karışık olarak yetiştirilmiş, fakat bu tarihten sonra yetiştiriciler iki ırk arasındaki farkları vurgulayacak şekilde ayrı yetiştirmiştir.

Pembroke Welsh Corgi Köpeklerinin Özellikleri

Pembroke Welsh Corgi vücudu uzun, bacakları kısa, kulakları geniş ve tilkiyi andıran bir kafa şekline sahip farklı ve dikkat çekici bir ırktır. Kuyruğu hemen hemen hiç yok gibidir. Gözleri koyu ve sürmeli, burun ucu siyah renktedir. Yumuşak ve su geçirmez yapıdaki kürkü kızıl, siyah, boz veya siyah-ten renklerinde olabilir. Aynı kökenden gelen ve daha sonra farklı ırklar olarak sınıflandırılan Pembroke ve Cardigan Welsh Corgi oldukça benzerdir. Birbirinden ayıran en büyük fark, Cardigan Welsh Corgi’nin kuyruklu oluşudur. Ayrıca Pembroke, Cardigan kadar uzun vücutlu olmadığından bacakları daha düzgündür ve Pembroke’nin kafası daha üçgen yapılı, kulakları daha küçük ve birbirine daha yakın durur. Pembroke genellikle daha hafiftir.

Pembroke Welsh Corgi Köpeklerinin Bakımı

Pembroke Welsh Corgi, ölü tüylerin kaldırılması için ara sıra fırçalanmalı ve yalnızca gerekli görüldüğünde yıkanmalıdır. Ortalama 12-15 yıl ömürleri vardır. Pembroke’un uzun vücut şeklinden dolayı omurilik sorunlarına ve eklem hastalıklarına karşı hassas olurlar. Pembroke Welsh Corgi cinsinde obezite, ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebileceğinden dolayı düzenli olarak beslenmesi ve egzersiz yapması çok önemlidir. Pembroke Welsh Corgi cinsi için bir diğer olası sağlık sorunu ise köpeklere ait dejeneratif omurilik hastalığıdır ve eğer köpek ayakta dururken ayakları birbirine normalin dışında yakın olursa bu hastalık ortaya çıkabilir. Pembroke Welsh Corgi dışarıda yaşayabilir ancak yaşamını kapalı kapılar ardında ailesiyle geçirmeyi ve bahçelerde oynamayı tercih eder.

Pembroke Welsh Corgi Köpeklerinin Beslenmesi

Tüm köpeklerde olduğu gibi bu köpeklerde de beslenme konusu önemlidir. Mama ile besleyeceklerin kuru mama tercih etmeleri daha doğrudur. Yemek artıkları her ne kadar daha verimli gibi düşünülse de köpeklerin metabolizması ile insanların metabolizması farklıdır. Bu yüzden doğru mama ile beslenmeleri gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Pembroke Welsh Corgi Köpeklerinin Fiyatları

Pembroke Welsh Corgi Köpeklerinin fiyatları ise 1000 lira ile 3000 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here