PEYNİRİN Faydaları Nelerdir ve Kaç Kaloridir

0
143

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi peynir, zeytin, reçel, tereyağ, yumurta ve süttür. Tabii bu tercihler kişilere göre değişse de, özellikle peynir ve zeytin ikilisi mutlaka her evde her masada bulunan yiyecekler arasındadır. Bu leziz yiyeceklerin besleyici özelliği dışında sağlık açısından da birçok faydası vardır. Özellikle çocuklar ve yaşlı kişiler mutlaka kahvaltılarını aksatmamalı, düzenli kahvaltı yapmalı ve bu sağlıklı, faydalı yiyeceklerden tüketmelidir. Bu sayede uzun ve sağlıklı bir ömür yaşamak mümkündür.

Peynir Faydalarını Herkes Bilmeli

Süt birçok farklı şekilde tüketilebilir. Süt kullanılarak, yoğurt, ayran, peynir elde edilebilir. Pastalarda, böreklerde, yemeklerde yada kahvaltılarda bu yiyeceklerden hepsi kullanılır. Bu yiyecekler sağlık açısından da oldukça şifalıdır.

Diyet yapanlar yada kilo vermeye çalışan kişiler deyağsız peynir tercih edebilir. Yağlı ve yağsız çeşitleri bulunan bu leziz yiyecek amaca göre seçilebilir.

Ramazan ayında ise sahur ve iftar vakitlerinde sıklıkla tercih edilir. Sahurda çok ağır yiyecekler yemek istemeyen kişiler kahvaltılık şeklinde yiyecekleri tercih eder. Özellikle sahurda peynirin yanına haşlanmış yumurta, reçel ve zeytin gibi yiyecekler de konulursa hem doyurucu olur hem de günlük ihtiyaç olan protein ve mineral değerleri karşılanır. İftarda ise tüm gün tutulan orucun ardından yağlı ve ağır yiyecekler yenmemelidir. Yağlı yiyecekler vücuda açken daha çok zarar verebilir. Bu nedenle iftarda da kahvaltılıklar tercih edilebilir.

Peynir Kaç Kaloridir?

En çok tercih edilen çeşitler başta beyaz peynir, kaşar ve krem peynirdir. Özellikle kahvaltılarda bu çeşitlere çok rastlanır. Kahvaltılarda rastlanan bu çeşitlerden 100 gram beyaz peynir 235 kalori, 100 gram kaşar peynir ise 404 kaloridir. Bu nedenle diyet yapanlar özellikle kaşar yerine beyaz peynir tercih etmelidir. 100 gram krem peynir ise 350 kalori civarındadır. Genellikle böreklerde kullanılan lor peynirinin 100 gramı ise sadece 85 kaloridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here