Pierre Curie kimdir ? Kısaca Hayatı

Pierre Curie kimdir, Pierre Curie kısaca hayatı, 

pierre curie ölümü,jacques curie,
pierre curie nobel,pierre curie neyi buldu,pierre curie sözleri,irène joliot-curie,pierre curie marie curie,pierre curie piezoelektrik,

Pierre Curie Hayatı, Biyografisi. Pierre Curie Kimdir, Marie Curie ve Pierre Curie buluşları, çalışmaları hakkında bilgi.

pierre curie kimdir, pierre curie sözleri

Pierre Curie (1859-1906)

Paris’te doğdu. Tanınmış bilim adamının oğludur. Sorbonne Üniversitesi’nde okudu. Daha soonra burada fizik profesörü olarak çalıştı. İlk deneylerini cisimlerin değişik ısılardaki mıknatıs gücü özellikleri üzerinde yaptı. Bu alandaki en önemli başarılarından biri belli bir ısıda cisimlerin mıknatıs gücünün değiştiğini keşfetmesidir. Bu belli ısıya “Curie Noktası” denir.

Pierre Curie 1895’de öğrencilerinden Polonyalı Marie Skladowska (Marie Curie) ile evlendi. Fizik konusundaki asıl başarısı üzerinde karısıyla beraber çalıştığı radyoaktivite keşifleridir. Bu çalışmaların sonunda 1903’de Nobel Fizik Ödülü’nü kazandılar. Pierre Curie 1905’de İlimler Akademisi üyesi seçildikten 1 yıl sonra Paris’de bir trafik kazasında öldü.

pierre curie kimdir sözleri

CURIE’LER:

Fertlerinin çoğu ünlü fizikçiler olan bir Fransız ailesidir. Pierre ve (Marie Curie)Radyumu keşfettiler. Kızları Irene Joliot Curie ve onun kocası Frederic Joliot suni olarak radyoaktivite yapabilmek için bir metod buldular. Curie ailesinin bu dört fizikçisi atom enerjisi alanındaki önemli çalışmalarıyla 3 kere Nobel Ödülü’nü kazanmışlardır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir