Anasayfa » A dan Z ye kadar » Pomeranian Köpekleri Hakkında Bilgiler

Pomeranian Köpekleri Hakkında Bilgiler

Pomeranian, Pomeranian köpekleri, Pomeranian köpeklerinin özellikleri, Pomeranian köpeklerinin beslenmesi, Pomeranian köpekleri fiyatları, Pomeranian köpekleri nerelerde yaşar

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Pomeranian Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Pomeranian Köpekleri, doğada bulunan en bilinen köpek türlerinden biridir. Süs köpeği olarak üretilmiştir.

Pomeranian Köpeği Nedir

AçıklamaPomeranian, Pomeranya köpeği veya kısaca pom, Orta Avrupa’nın Pomeranya bölgesi adını alan Spitz tipi köpek cinsidir. Genellikle süs köpeği olarak beslenir. Pomeranian özellikle büyük Spitz tipi köpekler, Alman Spitz soyundan üretilmiştir.

Pomeranian Köpekleri Hakkında Bilgiler

Spitz geniş olarak tanımlanabilecek bir köpek ırk ailesi ve Pomeranian da bu ailenin bir üyesi. Spitz sözcüğü Almanca sivri anlamına geliyor ve Spitz köpeklerin de sivri burunları sebebiyle bu ismi aldıklarına inanılıyor. Spitz köpekler sadece sivri burunlu değil küçük ve dik kulaklı, uzun ve sık tüylü, dik ve kıvrık kuyruklu oluyorlar. Tüm bu fiziksel özelliklere sahip olan köpek ırkları Spitzler grubunda yer alıyor. Spitzler Avrupa ve Asya Spitzleri olarak ikiye ayrılıyor ve Pomeranian Avrupa Spitzlerinden biri. Pomeranian köpeklerin Spitz olduğunu belirtmiştik. Spitz köpeklerin kökeni kesin olarak bilinmiyor ancak günümüzde görülen spitzlerin hemen hemen hepsi Kuzey Kutbu ya da Sibirya kökenliler, işte Pomeranian’ın kökeni de bu spitzler. Pomeranyalıların hangi spitzlerden geldiği konusunda kesin bir bilgi yok, ama şunu söyleyebiliriz ki bu sevimli ve minik köpeklerin ataları bugünkü pompomlardan çok daha büyüktü. Irkın gelişmesi ve popülerleşmesinde en önemli rolüyse bu köpeklere karşı özel bir sevgisi olan Kraliçe Victoria oynadı. İngiltere kraliçesinin Pomeranian sevgisi ırkın dünyada tanınmasını sağladı.

Pomeranian Köpeğinin Özellikleri

Spitzlerin en küçüklerinden biri olan bu köpeklerin yüksekliği dişilerde ve erkeklerde 13-28 santim, ağırlıkları ise dişilerde 2-2,5 kilo, erkeklerde 1,8-2 kilo arasındadır. Kalın ve yumuşak tüyleri siyah, kahverengi, krem, samur, samur ve beyaz, açık kahverengi, turuncu renklerde olabilir. Nadiren çift renkli pomeryan köpekler de görülebilir.

Kulakları tüm spitzlerde olduğu gibi sivri ve dik, burnu sivridir, burunları genellikle siyahtır ancak bazen kürklerinin renginde de olabilir. Gözleri badem biçiminde ve koyu renklidir. Boo köpek tipik bir kuyruğa sahiptir, kuyruk daima sırtına doğru kıvrılır.

Pomeranian Köpeğinin Beslenmesi

Büyüme ve gelişme dönemlerinde yavru köpeğiniz, yetişkin bir köpekten daha çok kalori alabilmektedir. Bazı durumlarda ihtiyaç duydukları kalori miktarı yetişkin bir köpeğin 3 katına çıkabilmektedir. Aldıkları besin miktarı ise iki katına çıkabilmektedir. Kalori ihtiyaçları git gide azalmaya başlar. Yavru köpeklerin gelişim döneminde beslenme konusunda aşırıya kaçınılmaması ileri dönemlerde uzun ve sağlıklı bir yaşam için temel oluşturmaktadır. İdeal vücut ölçülerini koruyabilmesi için verilen besin miktarına dikkat etmelisiniz. Kilosunu gözlemleyin. Yapılan araştırmalara göre yavru köpekler yetişkin köpeklere bakılarak gelişim dönemlerinde daha fazla besin ve kaloriye duyduğu gözlemlenmiştir. Köpeğinizin ihtiyacı olan besinleri alabilmesi için mama seçimine özen göstermelisiniz.

Pomeranian Köpekleri Fiyatları

Bu köpek türünün fiyat aralıkları çok uçuktur. Pomeranian köpekleri 2000 lira ile 30.000 lira arasında satıldığı bilinmektedir.

“Pomeranian Köpekleri Hakkında Bilgiler” üzerine bir yorum

Yorum yapın