Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Prompter Nedir, Prompter Kimler Kullanır

0

Prompter nedir, Prompter Nasıl Çalışır, Prompter ne işe yarar,

Prompter Nasıl kullanilir

PROMPTER NEDİR

Prompter yabancı kökenli bir kelime olmakla birlikte Türkçe karşılığı ” Elektronik Suflör” şeklinde geçmektedir. Yayın esnasında konuşmacı veya haber spikerinin görebileceği biçimde kamera karşısında haber akışını ve eksiksiz haber okumayı sağlamakta, hataları kapatmakta ve unutulanları gidermektedir.

PROMPTER’IN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Prompter cihazı kamera, gölgelik, sufle monitörü, ışın yayıcı cam, çekim görüntüleri ve sufle metninden ibarettir. Yani karşısında prompter olan bir konuşmacı aynı ekrandan kendisinin sahnede nasıl göründüğünü ve okuma metnini rahatlıkla görebilir. Genelde sahnenin sağ ve sol ve ortasına birer tane konulur. Konuşmacı sahnenin sağına geçtiğinde sağdaki prompteri, sola geçtiğinde ise soldaki prompteri kullanır.

Prompter resimleri

PROMPTER NASIL OKUNUR?

Prompter’dan metinleri okumak her ne kadar kolay gözükse de aslında bir o kadar da zordur. Haber sunucuları prompter yöntemine başvurduğunda muhakkak kameraya odaklanmalıdır. İzleyiciye bakarak konuşmalı ve jest ile mimiklerini doğru kullanmalıdır. Eğer bir sunucu prompter’a bakarak konuştuğunu çok fazla belli ederse o zaman izleyicilerini kaybedebilir. Prompter’dan okuyan ve kameraya bakmayan sunucu izleyici tarafından samimi bulunmayabilir.

PROMPTER NASIL ÇALIŞIR?

Prompter elektronik bir slayt makinası olup yapılacak konuşma metnini konuşmacı veya spikere konuşma akışını kolaylaştırmak için seyirciye kapalı konuşmacıya açık olarak duran konuşmacının veya arkada proğramı yöneten kişilerin elinde bulunan kumanda ile konuşma akışı sağlanmaktadır. Prompter yazılı metinleri aktardığı için önceden kontrol edilmeli yanlışlıklar düzeltilmeli aksi taktirde konuşma veya haber esnasında gülünç duruma düşülmektedir.

PROMPTER DİKKATLİ KULLANILMASI GEREKEN CİHAZDIR.

Ulusal yayın yapan bir çok kanal bu yöntemi kullanmakla beraber, Prompter yöntemini kullanmayan kanallarda mevcuttur. Prompter kullanan konuşmacı veya haber sunucusu bu yönteme baş vurduğunda izleyiciye bakarak jest ve mimiklerini ayarlayarak konuşmalı aksi taktirde izleyici sürekli promptere bakarak konuştuğunuzu belli ederseniz sizi dinlemez, kanalı izlemez. Bunun için spiker prompter kullanmayı iyi bilmelidir.

PROMPTER NE İŞE YARAR?

Prompter, haber programlarının vazgeçilmez unsurlarından biridir. Yayın sırasında spikerin haber okumayı eksiksiz okuması, hata yapmaması, unuttuklarını hatırlaması prompter sayesinde mümkün olur. Prompter, kamera karşısında haber akışını sağlamak için vazgeçilmez bir unsurdur. Ulusal yayın yapan pek çok kanal prompter yöntemini kullanmaktadır.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap