Pug Köpekleri Hakkında Bilgiler

0
602

Pug, pug köpekleri, pug köpekleri nedir, pug köpeklerinin özellikleri, pug köpekleri hakkında bilgiler, pug köpekleri nerelerde yaşar, pug köpekleri beslenmesi

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Pug Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Pug Köpekleri, doğada bulunan en bilinen köpek türlerinden biridir. Çin kökenli bir köpek türüdür.

Pug Köpekleri Nedir

Pug veya mops, Çin kökenli bir süs köpeği ırkı. Kırışık bir yüze, basık bir burna ve sarmal bir kuyruğa sahiptir. Farklı renklerde görülebilen kısa ve parlak bir kürkü; iyi gelişmiş, kaslı ve köşeli bir vücudu vardır. Pug cinsi köpekler, küçük boyuna ve karakterine istinaden multum in parvo olarak tanımlanır.

Pug Köpekleri Hakkında Bilgiler/Özellikler

Pug cinsi köpekler küçük boyutları ve sevimli yüzleriyle dikkat çeken canlılardır. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Isırma eğilimleri olmalarına rağmen özellikle sahiplerine karşı sevecen, köpeklerdir. Pug köpekler ev içinde çok hareketli değildirler ve bahçesiz evlerde de yaşayabilirler, yani pug’lar apartmanda beslemeye de uygundur.Pug cinsi köpekler oldukça narin hayvanlardır. Evde bakmak için uygun köpeklerdir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuklara dayanamazlar. Pug ırkı köpekler düz bacaklı, kısa ve güçlü köpeklerdir. Yüzlerinden dolayı yaşlıymış gibi görünürler. Mevsimsel olarak tüy dökerler ve uykularına oldukça düşkündürler. Pug köpekler köpek maması yemeyi de inanılmaz derecede severler. Sağlıklarını korumak için düzenli egzersizlere gereksinimler vardır.

Pug köpekler son derece mutlu, yaramazlık yapmayı seven biraz inatçı köpeklerdir. Eğitilmekten çok çabuk sıkılırlar, halbuki çok zekidirler. Pug köpekler sahiplerinin ses tonlarına oldukça duyarlıdırlar. Ceza vermeye gerek yoktur. Sizi anlarlar. Gereksiz havlamazlar, diğer hayvanlarla ve çocuklarla çok iyi geçinirler. Bazen eve gelen misafirlere karşı kıskanç olabilirler bazen de onlarla çok iyi anlaşabilirler. Pug ırkı köpek bakımı küçük boyutlarından dolayı dikkat gerektitir. Mesela pug cinsi köpekler ön kollarının kısa olmasından dolayı iyi yüzemezler. Sevimli köpeğinizle birlikte tatile gitme planınız varsa mutlaka bir köpek can yeleği satın almalısınız.

Pug Köpeklerinin beslenmesi

Hareket eğilimi az olduğundan, kilo almaya çok müsait bir ırktır. Bu kiloların kontrolü sizin elinizdedir. Elbette beslenme ve egzersiz ile bunu kontrol altında tutmanız mümkün. Aşırı kilolar kaslarda, kalça çıkıklığı ve nefes almada sorun yaratabilir. Bu nedenle kilo ölçümlerine bağlı olarak mama tercihleri ve öğünlerde verilecek miktarlarda oynama yapılmalıdır.

18 kilo civarında olan bir Pug, günlük 727 kaloriye ihtiyaç duyacaktır. Bunu baz alabilir ve öğünlerde ki mama miktarını çizelgelerden ayarlayabilirsiniz.
Mama seçiminde yetişkinler için %22, yavrular için %18 protein içeriği doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca yağ oranına ve cinsine dikkat edilmelidir. Onların cilt ve tüyleri için gerekli olan yağdır. Ancak Omega 3 ve 6 ağırlıklı olanlar tercih edilmelidir. Yağ oranı ise yavrularda %8, yetişkinlerde %5 civarında olmalıdır.

Pug Köpekleri Nerelerde Yaşar

Pug Köpeği Avrupa bölgelerinin hemen hemen hepsinde yaşayabilmektedir.

Pug Köpeklerinin Fiyatları

Pug Köpeklerinin fiyarları 1000 lira ile 3500 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here