Anasayfa » KİM KİMDİR » Giyim ve Ayakkabı Dünyasının Önemli Simgelerinden Biri Olan Puma Nasıl Bir Şirkettir?

Giyim ve Ayakkabı Dünyasının Önemli Simgelerinden Biri Olan Puma Nasıl Bir Şirkettir?

puma, puma kimin, pumanın sahibi, rudolf dassler, rudolf dassler kimdir, rudolf dassler nereli, rudolf dassler kaç yaşında, rudolf dassler ne iş yapıyor, rudolf dassler hakkında bilgiler, rudolf dassler serveti ne kadar

Sevgili okurlar, bugün sizlere dünyaca ünlü giyim ve ayakkabı markası olan Puma’nın kurucusu ve sahibi hakkında bilgiler vereceğiz. Tüm dünya tarafından tanınan Puma markasının kuruluş hikayesini ve bu hikayede ki baş aktörlerin kimler olduklarını sizlere anlatmaya çalışacağız. Peki dünyaca ünlü marka olan Puma’nın sahibi Rudolf Dasslar kimdir, Rudolf Dasslar’in serveti ne kadar ve Rudolf Dasslar hakkında bilgiler ve daha fazlası yazımızın devamında…

Puma'nın Sahibi Rudolf Dassler Hakkında Bilgiler

Puma’nın Sahibi Kimdir?

İki kardeş: Adolf ve Rudolf Dassler. İkisi de Nazi. Biri Adidas’ın diğeri ise Puma’nın kurucusu. Birbirlerinin en büyük düşmanları. Aynı kasabada fabrikalarını kurdular. Üstelik hala Adidas’ın ve Puma’nın merkezi bu kasabada. Adolf(Adi) ve Rudolf(Rudi) Dassler Almanya’nın Bavyera eyaletinde yer alan Herzogenaurach şehrinde doğmuş ve yetişmiş iki kardeştir.

Puma Nasıl Bir Şirkettir?

Puma AG Rudolf Dassler Sport (kısaca Puma), Alman spor giyim markasıdır. 1924’te Adidas’ın kurucusu Adolf “Adi” Dassler’ın abisi Rudolf Dassler tarafından kurulmuştur. Şu anda dünyanın en büyük spor giyim markalarından biridir.

Pumayı Kim Satın Aldı?

Kering’in Puma’yı elden çıkaracağı söylentileri bir süredir devam ediyordu. Kering, Puma’nın çoğunluk hissesini 2007’de 5.3 milyar dolara satın almıştı.

Puma’nın Sahibi Rudolf Dassler Kimdir?

İki kardeş: Adolf ve Rudolf Dassler. İkisi de Nazi. Biri Adidas’ın diğeri ise Puma’nın kurucusu. Birbirlerinin en büyük düşmanları. Aynı kasabada fabrikalarını kurdular. Üstelik hala Adidas’ın ve Puma’nın merkezi bu kasabada. Adolf(Adi) ve Rudolf(Rudi) Dassler Almanya’nın Bavyera eyaletinde yer alan Herzogenaurach şehrinde doğmuş ve yetişmiş iki kardeştir. Babalarının izinden gidip 1924 yılında annelerinin çamaşırhanesinde Gebrüder Dassler Schuhfabrik’i (Dassler Kardeşlerin Ayakkabı Fabrikası) kurdular. İlk başlarda elektrikleri olmadığı için bisikletten ürettikleri enerji ile derileri kesip üretim yapıyorlardı. Amaçları özellikle atletizmle uğraşan sporcular için hafif, ince ve kaliteli ayakkabılar üretmekti. Bunun için Adolf ayakkabıları üretirken Rudolf da bu ayakkabıların satışını yapmaktan sorumlu oluyordu. Zıt karakterli kardeşler için durumlar iyi seviyedeydi.

Düşman olmalarındaki neden ise 1936 Berlin Olimpiyatları için Jesse Owen’s için koşu ayakkabısı verdikler ve bu olimpiyatlarda Owens 4 altın madalya kazanmasıyla bir anda ünlü ayakkabı firması oldular. Bu ün yüzünden aynı evde anlaşamayan eşlerinden dolayı da bu anlaşmamazlık iki kardeşin arasını da açar. Aslında birbirlerine düşmanlıkları tamamen yanlış bir anlaşma nedeniyle olmuştur. Olay şöyle gelişmiştir. Adolf ve eşi sığınakta işlerle uğraşırken Rudolf ve eşi de sığınağa girmesiyle birlikte aslında Müttefikler için kullandıkları “Kahrolasıcalar yine geldiler” dediği için Rudolf ve eşi bunu üstlerine alınıp kardeşi Adolf’a karşı düşmanlık beslemeye başlamış. Savaşın son yıllarına doğru Nazi partisi Fabrikalarına el koyar ve askerler için postal üretmeye başlar. Adolf hem Müttefikleri hemde ABD ile arasını iyi tutar. Rudolf ise Nazi partisinin gizli teşkilatı için çalışır.

Puma’nın Sahibi Rudolf Dassler Nereli ve Kaç Yaşında?

Rudolf Dassler (d. 26 Mart 1898, Herzogenaurach, Bavyera, Almanya, ölüm 27 Ocak 1974, Herzogenaurach) Dünyaca ünlü spor firması Puma’nın kurucusu ve ortak firma Adidas’ın kurucusu Adolf Dassler’ın abisi. 1924’te kurduğu fabrikası seri üretime 1948’de geçti. Her ne kadar geç üretime başlansa da kısa sürede geniş kitlelere ulaşıldı. Şimdi 80 ülkede üretim yapan Puma her geçen gün büyümektedir.

Puma'nın Sahibi Rudolf Dassler Hakkında Bilgiler

Puma Nasıl Kuruldu?

Adolf (Adi) Dassler, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya’nın Bavyera Eyaletindeki küçük bir köy olan Herzogenaurach’ta, evlerindeki küçük atölyede sporcular için ayakkabı üretmeye başlar. Aslında fırıncılık eğitimi almıştır ama onun niyeti 1. Dünya Savaşı yıllarında babası ile kurduğu hayali hayata geçirmektir. Bir süre sonra ağabeyi Rudolf’un yardımı ile 1 Temmuz 1924 tarihinde Gebrüder Dassler Schuhfabrik (Dassler Kardeşler Ayakkabı Fabrikası) adında bir firma kurar. Yaptıkları ayakkabılar, özellikle atletizm sporuna yönelik olan imalatları çok başarılı olur ve 1928 Amsterdam Olimpiyatında atletler arasında bu çok hafif ve dayanıklı koşu ayakkabıları tanınmaya başlar.

1936 Berlin Olimpiyatında Amerikalı atlet Jesse Owens onların ürettiği ayakkabılar ile rekor kırar ve Olimpiyat Altınlarını kazanır. Harp sonrasında iki kardeş de Amerikalılar tarafından Nazi olmakla suçlanarak tutuklanırlar ancak Amerikan Milli Atletizm takımına ürettikleri ayakkabılar hatırına serbest bırakılırlar. 1948 yılında kardeşler anlaşamazlar ve ağabey Rudolf köyün ortasında geçen Aurach nehrinin öbür tarafına geçerek Puma markasıyla ayakkabı imal etmeye başlar.

Kardeşi Adi de adı ve soyadını birleştirerek Adidas markasının patentini alır. Böylece yaklaşık 18.000 nüfusu olan bir köy çok yakın gelecekte dünyanın spor ayakkabı üretim merkezi olacaktır.

Puma'nın Sahibi Rudolf Dassler Hakkında Bilgiler

Adidas, 1954 Dünya Futbol Şampiyonası için Alman Milli Takımına vidalı kramponlu “Brasil” adı verilen model futbol ayakkabıları üretir ve bu olay, firmayı bir dünya devi haline getirecek olan ilk adım olur.1956 Melbourn Olimpiyatına katılan atletlere Adidas Ayakkabılarının dağıtılması firmanın adını uluslararası alanda bir numaraya çıkartır. Dört sene sonra 1960 Roma Olimpiyatında Atletizm alanındaki tüm sporcuların %75’i Adidas Ayakkabılarını giymektedir.

 

Benzer Konulara Buradan Ulaşabilirsiniz;

Pumanın Sahibi Rudolf Dassler Kimdir

Nikenin Sahibi Phill Knight Kimdir

Adidasın Sahibi Bernard Tapie Kimdir

Yorum yapın