Rahmi Koç Kimdir? Rahmi Koç’un Serveti Ne Kadar?

Rahmi Koç Kimdir? Rahmi Koç’un Serveti Ne Kadar?

10 Ağustos 2020 0 Yazar:

Rahmi Koç kimdir,Rahmi Koç nereli,Rahmi Koç eşi kim ,Rahmi Koç Biyografisi, Rahmi Koç oynadığı filmler,Rahmi Koç hangi dini benimser, Rahmi Koç hakkında kısa bilgiler, Rahmi Koç yaşı kaç,Rahmi Koç ne zaman doğdu,Rahmi Koç boyu kaç, Rahmi Koç göz rengi nedir, Rahmi Koç, Rahmi Koç hakkında merak edilenler, Rahmi Koç çocuğu var mı, Rahmi Koç hakkında notlar,Rahmi Koç hakkında kısa notlar, Rahmi Koç hakkında bilinmesi gerekenler

 

Bugün sizlere, beğendiğiniz, hayranı olduğunuz ve sıkça takip ettiğiniz kişilerin; merak edilen yanlarını, iyi huylarını, kötü huylarını öğrenebileceğiniz bir biyografi metni hazırladık. Umarız bu biyografi yazımız sizlere faydalı olur.

Rahmi Koç Nereli?

Rahmi M. Koç, 1930 yılında Koç Holding’in kurucusu ve sahibi Vehbi Koç ve Sadberk Koç’un dört çocuğundan ikincisi olarak (Semahat Arsel-1928, Rahmi Koç-1930, Sevgi Gönül-1938, Suna Kıraç-1941) dünyaya geldi. Rahmi Koç, ilköğretim eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra İstanbul’da Robert Kolej’e başladı.

 

Rahmi Koç Kimdir?

Rahmi M. Koç, 1930 yılında Koç Holding’in kurucusu ve sahibi Vehbi Koç ve Sadberk Koç’un dört çocuğundan ikincisi olarak dünyaya geldi.  Rahmi Koç, ilköğretim eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra İstanbul’da Robert Kolej’e başladı. Buradan mezun olduktan sonra yüksek öğrenim görmek için ABD’ye giden Rahmi Koç, Johns Hopkins Üniversitesi’nde Endüstriyel Sevk ve İdare Bölümü’nde okudu.

Harp Akademileri’nde yedek subaylık hizmetini tamamladıktan sonra 1958 yılında Otokoç şirketinde görev alarak Koç Topluluğu’nda çalışmaya başladı.

1960’ta Koç Topluluğu’nun Ankara’daki temsilci şirketi Koç Ticaret’e geçti. 1964’te, daha bir yıl önce kurulan Koç Holding’in Ankara’dan İstanbul’a taşınmasıyla, Rahmi Koç da Genel Koordinatör sıfatıyla holdingin başına geçti ve İstanbul’a taşındı.

Rahmi Koç, 1970 yılında yedi kişilik İcra Komitesi’nin Başkanı oldu ve 1975 yılında İdare Meclisi Başkan Yardımcılığı’na başlamasının ardından, 1980 yılında da dört kişilik üst düzey idarecilerden kurulu, Koç Holding İdare Komitesi Başkanı oldu.

Babası Vehbi Koç’un 1984 yılında İdare Meclisi Başkanlığı’nı kendisine devretmesinin ardından Rahmi Koç, 30 Mart 1984’te Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

4 Nisan 2003’te görevinden emekli oldu ve yerini en büyük oğlu Mustafa Koç(ö.2016)’a bıraktı.

Rahmi Koç emekli olduktan sonra, daha önce babasının da yaptığı gibi, Koç Holding Şeref Başkanlığı’nı üstlendi.

 

Rahmi Koç’un Serveti Ne Kadar?

Forbes Dergisi, Türkiye’nin en zengin 100 ismini açıkladı. Ekonomik çalkantıya bağlı olarak geçen yıl 95 milyar 175 milyon dolar olarak gerçekleşen Türkiye’nin en zengin 100 isminin toplam serveti, bu yıl tüm olumsuzluklara karşın tam 5 milyar 225 milyon dolar daha artarak 100 milyar 400 milyon dolar oldu. Geçen yıla göre milyarder sayısı 3 kişi artarak 32 olurken, bu yılın listesinde genç milyarderlerin yükselişi de dikkatlerden kaçmadı. En merak edilen isimlerden biri ise Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç’un servetiydi. 2020 yılı verilerine göre Rahmi Koç’un 1.8 milyar dolar serveti bulunmaktadır.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •